שחקני קרית שמונה חוגגים (שי לוי)
בן שמעון ושחקניו חוגגים העפלה לליגת העל (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

רן בן-שמעון עשה זאת שוב. בפעם השניה בתוך שלוש שנים הצליח המאמן להעלות את עירוני קרית שמונה מליגת המשנה לליגת העל. בעונתם הראשונה בליגת העל, רשמו הצפונים, תחת הדרכתו של בן שמעון הצלחה גדולה כשסיימו במקום השלישי והעפילו לגביע אופ"א (כיום, הליגה האירופית).

אז קיבל המאמן הצעה מפתה ממכבי ת"א, ונחל כישלון חרוץ וסיים תפקידו אצל הצהובים מוקדם מהצפוי. בסיום העונה הקודמת חזר בן שמעון בניסיון נואש להשאיר את קרית שמונה בליגה, אך לא הצליח ונשאר במועדון כדי להחזירו לליגת העל ועמד במשימה ובגדול.

הפעם, מקווה בן שמעון, שהדברים ייראו קצת אחרת, תוך לימוד הטעויות והסקת המסקנות. לאחר החגיגות והתחלת העבודה על העונה הבאה בליגת העל, העניק המאמן ראיון ל-ONE בו הוא מספר על העונה הקשה שעבר עם הסוף המתוק והמיוחל.

רן, ברכות. איך היו החגיגות?
“אפשר להגיד שעוד לא ממש היו חגיגות. נחגוג ביחד כל הקבוצה בקרוב, כי מגיע לנו לחגוג. בינתיים אני יכול להגיד שהחגיגה הכי כייפית מהכל היא ההרגשה הזו שבתוך הלב. ההרגשה הזו מחממת את כל הגוף, הידיעה שעשינו את זה אחרי עונה כ”כ קשה היא החגיגה הכי גדולה שלנו”.

ובכל זאת, אתה כבר מנוסה, איך חוגגים עליה?
"על זה אחראי יוסי אדרי המנכ"ל שלנו, הוא עושה את זה בכישרון רב אז אני משאיר לו את התיכנון והביצוע. מבחינתי אני רואה את זה כחובה שלנו לחגוג ביחד אחרי העונה הקשה שעשינו, עבדנו קשה ולשחקנים שלי מגיע כל הכבוד. אני גאה בהם ומאוד מחכה לחגוג איתם ביחד".

שחקני קרית שמונה חוגגים (שי לוי)
שחקני קרית שמונה חוגגים (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

אפשר כבר להעניק לך תואר של קבלן עליות?
“קבלן עליות? אני לא יודע איך קוראים לזה אבל אני מאמין שאם אמשיך ללמוד ולהשתפר אז אני אהיה מאמן טוב. אני לא אוהב לתת תארים ואני לא אוהב לתת שמות, המטרה היא להמשיך ללמוד ולהשתפר כל הזמן". 

לאחר העליה הקודמת עזבת למכבי ת"א. בעונה הבאה, אתה נשאר?
"בשנה הקרובה אהיה בקרית שמונה, עם זאת, אנחנו צריכים להישאר פנויים מלחזות את העתיד, אתה אף פעם לא יודע לאן דברים יובילו, כל מה שבא אליך, צריך להודות לו”.

בן שמעון כמאמן מכבי ת&
בן שמעון (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

למדת מהטעויות שלך ובעונה הבאה נראה את התוצאות?
“בכל יום לומדים דברים. מהכישלונות באופן ברור לומדים יותר. לכל עניין נתייחס לגופו. אני רוצה את הכי טוב ואם זה לא היה ברור אז אני נשאר בקרית שמונה, כדי להצליח איתה בליגה העל בעונה הבאה".

התחלת את ההכנות לעונה הבאה? מי מהשחקנים יישאר?
“ממש בימים אלו אנו מתחילים לבנות את העונה הבאה. ביני לבין איזי יש הסכמה שרוב השחקנים יישארו בעונה הבאה אבל נעשה חושבים ונביא חיזוק משמעותי לקבוצה, חיזוק שנחשוב שהוא המתאים לנו. זה לא נכון להתעסק עכשיו בשמות של שחקן זה או אחר, עדיין לא נרגענו מהעליה ואפילו לא חגגנו, אז נחכה כמה ימים ואז נתחיל לעבוד על זה יותר לעומק וברצינות".

איזי שרצקי ורן בן שמעון (עמית מצפה)
איזי שרצקי ורן בן שמעון (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מהן המטרות שלכם בליגת העל בעונה הבאה?
“זה לא רלוונטי כרגע לציין את המטרות, בגלל שעוד לא גיבשנו סגל שחקנים ואני לא יודע איך תיראה הקבוצה בעונה הבאה. כשאני אדע מי יהיו השחקנים, נציב מטרות". 

כמה קשה היתה העונה הזו?
“העונה הזו היתה הרבה יותר קשה ממה שאפשר היה לדמיין. נקודת ההתחלה כשקבוצה יורדת ליגה היא נמוכה ביותר, כיוון שמשהו נשבר וקשה מאוד להדביק את השבר הזה. אפשר לראות לפי הסטטיסטיקה בעבר שלא הרבה קבוצות הצליחו לעלות ליגה מיד לאחר עונת הירידה".

שחקני קרית שמונה חוגגים (שי לוי)
שחקני קרית שמונה חוגגים (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"השחקנים הצעירים שלי עברו עונת התבגרות רצינית והשחקנים הוותיקים נתנו את הכל ועל כך מגיע להם את כל הפרגון. זו היתה משימה קשה ולא פשוטה והצלחנו לצאת מזה, השחקנים עברו תהליכים, הצלחנו להדביק את הקבוצה ולרוץ טוב למרות הקשיים ובסוף אני מרגיש שחיברנו את הדברים והצלחנו בשל כך”.

יש מקום ל-16 קבוצות בליגה, גם על חשבון מתקנים ורמת משחק ירודה?
“אני חושב שהתשובה בשאלה. בהחלט יש מקום ל-16 קבוצות אבל חייבים לייעל ולשפר כל הזמן, צריך לפעול למען מתקנים ראויים יותר ולכדורגל איכותי יותר אבל עם זאת אני בהחלט חושב שיש מקום לתת לזה צ'אנס, כי יש בזה גם דברים יפים".

אוהדי קרית שמונה (שי לוי)
אוהדי קרית שמונה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מה דעתך על שיטת הקיזוז שיצרה סיטואציה מוזרה בשתי הליגות הבכירות?
“גם בנו פגעה שיטת הקיזוז, הרי לפניו היינו בפער של 11 נקודות וזה לא פשוט להתמודד עם סיטואציה כזו. קשה לי להיות אובייקטיבי בגלל זה, אבל מבחינת ליגת העל, אני חייב לציין שיש הרבה מאוד מתח ושהיום אני יושב ורואה משחקים עד הסוף ובהחלט יש אווירה אחרת”.

האם לדעתך צריך להמשיך עם השיטה גם בעונה הבאה?
“אני חושב שגם לקיזוז וגם לפלייאוף צריך לתת עוד צ'אנס בעונה הבאה".

לסיום, דיברת על המתח בליגת העל, מי לדעתך תיקח אליפות?
“או מכבי חיפה או הפועל ת"א..."