sportFive1404358 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
ניצחון גדול (Getty) (צילום: ספורט 5)
ניצחון גדול (Getty) | צילום: ספורט 5

בית המוות של יורו 2024 הבטיח וגם קיים בשני משחקים נהדרים אמש (שבת), כשספרד ניצחה 0:3 את קרואטיה ואיטליה 1:2 את אלבניה. האלבנים הבקיעו את השער המהיר בתולדות היורו והפסידו אחרי שערים של אלסנדרו באסטוני וניקולו בארלה, בזמן שהספרדים ניצחו הודות לשערים של אלבארו מוראטה, פביאן רואיס ודני קרבחאל.

ספרד הייתה המנצחת הגדולה של היום, אחרי טבילת האש המוצלחת של לואיס דה לה פואנטה עברה בהצלחה, כשלה רוחה ויתרה על הנעת הכדור המסורתית שלה לכדורגל יעיל ותכליתי יותר שעבד. המבקרים הגדולים ביותר של דה לה פואנטה מיהרו להחמיא.

"כך פותחים יורו", נכתב ב"אס". "יצאו זיקוקים משחקנים כמו פביאן רואיז ולאמין ימאל. הכדור נע היטב והצליחו לנצח גם ביום לא זוהר של פדרי". הפציעה של אלבארו מוראטה היא הרגע המדאיג ביותר, כשטרם ברור מצבו. המארקה התפייט: "ספרד יכולה לחפש שמפניות. כדורגל יעיל במיוחד בזכות רואיס ומוראטה. כל ספרד בת 16, כמו לאמין ימאל, והוא שיחק כאילו הוא עדיין בנערים. הביטחון שלו ושל הנבחרת יוצא דופן. כל אירופה מפחדת, אפשר לקרר שמפניות".

לאמין ימאל עצמו אמר: "אני מוכן לשחק בכל מקום, לעשות מה שצריך. עבדנו קשה מאוד ונמשיך, אני אוהב את השילוב שלי ושל ניקו וויליאמס זה לצד זה. השילוב של שנינו לצד דגל הקרן השתלם בענק". מוראטה אמר: "שיחקנו היטב תחת לחץ גדול. התחלנו היטב, מגיע קרדיט לאוהדים. אני מאמין שאהיה כשיר לאיטליה".

דה לה פואנטה חגג בסיום: "אפשר להחמיא לכל אחד מהשחקנים שלי. זאת קבוצה מאוחדת, סופרסטארים נותנים מעצמם. משחק שלם במיוחד, כדורגל נדיב ואמיץ".


לא היום שלה (Getty) (צילום: ספורט 5)
לא היום שלה (Getty) | צילום: ספורט 5
"אין לנו את הזכות לטעות"
קרואטיה, מנגד, פסימית במיוחד. הנבחרת שסיימה במקום השלישי במונדיאל האחרון התקשתה, מיעטה לאיים על השער והפסידה בסופו של דבר, כשבתקשורת המקומית הספיקו לתהות האם מדובר בסוף עידן.

בצד החיובי, מדובר רק במשחק הראשון. הנבחרת סיימה ב-0:0 מול מרוקו במונדיאל בו הגיעה למקום השלישי, מגמה שהם יקוו שתקרה גם הפעם. זלאטקו דליץ`, המאמן, התייחס.

"החלפתי את לוקה מודריץ` ומתאו קובאצ`יץ` בדקה ה-65 כי יש לנו משחקים חשובים והיינו בפיגור 3:0. לקחנו שליטה אחרי רבע שעה, ואז עשינו טעות שעלתה לנו בשער. זה לא טוב".

לוברו מאייר הוסיף: "רצינו שזה יראה אחרת. הם ניצלו את ההזדמנות שלהם, אנחנו לא. זה היה יכול להגמר בצורה טובה יותר, הגיע להם לנצח".

לוקה מודריץ`, קפטן קרואטיה המנוסה: "יש לנו עוד שני משחקים. לא היינו עצמנו במחצית הראשונה, הייתה חסרה לנו אנרגיה. שום דבר לא עבד, יש משחקים כאלה. אין לנו את הזכות לעשות עוד טעויות".
"צריך לשמור על הסגנון שלנו"
בזמן ששתי האימפריות האלה נאבקו אחת בשנייה, איטליה עשתה את שלה מול אלבניה. הם ספגו אחרי 23 שניות, התאוששו ומילאו את מאמנם בשביעות רצון.

לוצ`יאנו ספאלטי אמר: "המטרה היא לשחק כדורגל טוב. שיחקנו נמוך מדי בחצי הראשון, אבל צריך להמשיך להאמין בדרך שלנו. ככה מתקדמים. ניקולו בארלה מעולה ויכול להקשות על ההגנה היריבה, היום הוא היה במיטבו. שחקן נפלא".

פדריקו קייזה הוסיף: "אני שמח. אלבניה קשוחה, הייתה להם כמות ואיכות. סיימנו את המשחק בצורה טובה ושלטנו גם כשהם היו קרובים בדקות הסיום".

כעת הפנים למשחק הבא. מנוע ה-AI של קיקאוף נותן לספרד 37% לנצח את איטליה, 32% לאזורי ו-31% לתיקו. קרואטיה עם 75% מול אלבניה, במשחק בו הפסד יפגע בה קשות.