sportFive1134409 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

בעוד חבריו לחלק האחורי במשחקים האחרונים, חאתם עבד אלחמיד ואיתן טיבי, נפצעו ונעדרו מהמשחקים מול סקוטלנד ומולדובה, ניר ביטון נותר שריד יחיד לשלישייה המובילה של הנבחרת מאחור והראה למה הוא נחשב באנקר אצל ווילי רוטנשטיינר. שחקן סלטיק, שגם קיבל את סרט הקפטן אחרי החילוף של ביברס נאתכו מול מולדובה, היה בין המצטיינים בחלון האחרון, אבל זה הספיק רק להפסד בתוספת הזמן בהאמפדן פארק ועוד ניצחון צפוי בטרנר על מולדובה. בראיון ל"חמש באוויר" סיפר ביטון, אחד המנהיגים של החבורה בכחול-לבן, מה חסר לכדורגל הישראלי כדי להעפיל סוף סוף לטורניר גדול.

"קשה לי עם הזחיחות והאופוריה שאופפת את הסקוטים", אמר בחיוך ביטון, שצריך לפגוש את השחקנים שניצחו אותו, "ידעתי שיהיה להם משחק קשה מול איי פארו. לפעמים צריך טיפת מזל כדי לעשות את הצעד הבא. הולך להם טוב בשנים האחרונות. בכל משחקים נגדם לא נפלנו מהם. לנו היו דקות טובות, להם היו דקות טובות. שיחקנו מול 50 אלף צופים בהאמפדן פארק. אין להם שום דבר חוץ מכדורגל שם, זה כמו דת. ברגע שהנבחרת טובה, הקהל בטירוף. במחצית השניה הם ישבו עלינו והיו דקות קשות. ההבדל בינינו לבינם, הוא שהם 95 דקות במשחק גופנית ואנחנו לא שם לצערי".

ממרום גילו וניסיונו, ניתח ביטון את מצבו של הכדורגלן הישראלי: "ככל שאתה משחק ברמה יותר גבוה ונבחן ברמות יותר גבוהות, אתה משתפר בתור שחקן. אמרתי את זה לכל מי שמדבר איתי. שחקן ישראלי חייב לצאת לחו"ל מוקדם. אני בטוח שאם הייתי נשאר עוד שנתיים ושלוש בליגה הישראלית לא הייתי מגיע לאן שהגעתי ויכול להיות שהייתי נשאר בארץ. אני מכבד ומעריך את כל מי שיוצא בגיל מוקדם. ליאל עבדה.... ראיתי את סוף (פודגוראנו) בנבחרת והייתי בהלם. גדל פה שחקן עם נתונים אירופאיים ברמה הכי גבוהה שיש. צריך לתת לו את הבמה. עצם זה שסוף בבוגרת, הוא מקבל משהו אחר. הוא מתאמן עם שחקנים ברמה יותר גבוהה, הוא חווה מנטליות אחרת. זה משהו אחר, אין מה להשוות".

רוטנשטיינר. ביטון תומך בהישארותו (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
רוטנשטיינר. ביטון תומך בהישארותו (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

"שחקן ישראלי חייב לצאת כמה שיותר מוקדם, וגם אם זה לא יעד אטרקטיבי", המשיך ביטון, "חברים, תתעוררו: לא באמת סופרים את הכדורגל הישראלי באירופה. לא מכבדים אותנו. גם ראשי הקבוצות בארץ דורשים סכומים אסטרונומיים ולא ריאליים. זה גם מקשה. הרצון שלי הוא להישאר כמה שיותר זמן בחו"ל, אבל הכדורגל נזיל. אי אפשר לדעת מה יהיה. הילדה גדלה בסקוטלנד, זה הבית שלה. היא רק שבועיים-שלושה בישראל. שם השגרה שלה, היא מאוד אוהבת את סקוטלנד".

ביטון עומד לצד שחקנים אחרים בנבחרת שתומכים בהשארתו של רוטנשטיינר לקדנציה נוספת: "רואים שווילי שינה משהו בנבחרת. הוא שינה את הגישה, את היחס למקצוע, את היחס אם לכל משחק, להוציא משחק כזה או אחר, הנבחרת מגיעה שווה בשווה לנבחרות שהיא מגיעה מולן. גם את רומא לא בנו ביום אחד. לא נגיע פתאום למונדיאל וליורו אחרי שסיימנו במקום החמישי בקמפיין הקודם. אנחנו צריכים לבנות את הכדורגל הישראלי לאט לאט. יש פה חומר שחקנים טוב. יש לנו דרך שאנחנו משחקים בה בכל משחק. לפעמים זה הולך, לפעמים פחות. אנחנו צריכים להאמין בדרך הזו ולא לשנות כל קמפיין ביחס לתוצאות. כל עוד נמשיך לעסוק באיזה מקום אנחנו מסיימים, זה לא יעזור בשום דבר. אני תומך בלתת אמון בדרך. ברגע שנותנים אמון, תשפוט אותה לארבע שנים. אם יש גרף עלייה, למה לא להמשיך?".