אוהדי הפועל ת"א. קנו את כל הכרטיסים (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי הפועל מקווים לצאת לקרב עם גוטמן (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

שבוע בלבד עד למשחק המרגש בין הפועל ומכבי תל אביב ושתי הקבוצות נראות לא לגמרי מוכנות לאירוע. מכבי תל אביב הציגה כדורגל די מביך וניצחה רק בזכות השער הכי אומלל שהיה העונה בכדורגל הישראלי, הכי אומלל עד שהגיע השער הראשון של הפועל תל אביב בדקה הרביעית, מרגלי קפוארלה.

הירידה ביכולת של האדומים אחרי היתרון הגיעה הרבה בגלל ההיעדרות של אלי גוטמן. עד כמה שהשחקנים רצו לנצח בשבילו, הם זקוקים לעיניים הבוחנות והנוכחות של המאמן על הספסל כדי להיות במוכנות מלאה. כמובן שיש דברים הרבה יותר חשובים מכדורגל, אבל אם גוטמן לא יוכל לעמוד על הקווים בדרבי, היכולת של הקבוצה להתמודד עם הפתעות תהיה הרבה יותר מוגבלת.

השאלה היא, איזה הפתעות בדיוק יכולה לספק מכבי? מאז ההגעה של מוטי איווניר אפשר לראות דברים חיוביים, לצד דברים פחות חיוביים. מצד אחד, בחירות ההרכב של איווניר הרבה יותר פשוטות ונכונות מאלו של קודמיו, גם אם הוא לא תמיד פוגע, אבל קשה להבחין בשינוי מהותי במכבי.

מדוניאנין מנחם את גל כהן (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
מדוניאנין מנחם את גל כהן (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

לדרבי יגיעו הצהובים עם הסגל העדיף שלהם, אבל כשהם עדיין לא משחקים מספיק כמו קבוצה. מכבי בלי ביטחון היא קבוצה חלשה והפועל בלי ביטחון יותר טובה ממנה, זה בגלל שמכבי לא יודעת מה היא עושה במקרי לחץ, והפועל כן. אם מכבי תצליח לעבור את המחסום הפסיכולוגי והממשי של אניימה בדרבי, היא יכולה להמשיך משם ולפרק. אבל איפה מכבי ואיפה מחסום אניימה?

השוער הניגרי של הפועל תל אביב סיפק את אחת ההצגות הגדולות שלו מול נתניה והוא הסיבה העיקרית לכך שהפועל לא ספגה שלישייה. ההגנה בלי דה סילבה נראית לא טוב, ורמוט וזהבי מאוד מאוד רחוקים משיאם. לעומת זאת, בן שהר הוא נקודת האור הגדולה של האדומים וכל עוד לא משחקים נגדו עם צפיפות בהגנה, מה שמכבי לא תעשה בדרבי, הוא בהחלט מסוגל להבקיע גם מול הצהובים.

גפני מפחד להסתכל על הפנדל של בוזגלו ובצדק (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
גפני מפחד להסתכל על הפנדל של בוזגלו ובצדק (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

אם שתי הקבוצות היו מגיעות אחרי תצוגה נגד הקבוצה החלשות מפתח תקווה ונתניה, היינו יכולים לבנות על דרבי התקפי בצורה חריגה, כששני הצדדים לא רואים שום אפשרות שהיא לא ניצחון. כעת, במכבי מבינים שהקבוציות שלהן עדיין לא ברמה של הפועל, והאדומים מפנימים שאם גוטמן לא יהיה על הקווים ובאימונים, גם יכולתם בהחלט עלולה להיפגע.

מכבי מגיעה יותר לחוצה מהפועל והיא תצליח להגיע למצבים לכבוש מול ההגנה הלא מושלמת של האדומים. מה שלמעשה יכריע את הדרבי, הוא היכולת של חלוצי מכבי להכניע את וינסנט אניימה. כדי לעשות את זה מכבי תצטרך לבעוט טוב ולרוץ מיד לכדורים החוזרים, כי את אניימה לא מכניעים בבעיטה אחת. בלי שלושה שחקנים לפחות ברחבה של הפועל, יהיה לצהובים מאוד קשה לכבוש וקל מאוד להפסיד.

הכתוב הינו טור דעה