זמן קצר לאחר שתמיר כהן מסר בעיניים דומעות את ההודעה הקשה על המוות המוחי של אביו, שחקן העבר, אבי כהן, הסביר פרופסור נתן בורנשטיין, מנהל היחידה הנוירולוגית במרכז הרפואי בתל אביב את המשמעות של מוות מוחי.

על פי דבריו של בורנשטיין מוות מוחי הינו מוות לכל דבר: "מוות מוחי מוגדר כמצב שבו המוח לא עובד יותר, בעיקר הפעילות של גזע המוח ושם נמצאים התיפקודים החיוניים של המוח, הנשימה, הדופק וההכרה. ברגע שגזע המוח אין בו פעילות למעשה נקבע מוות מוחי".

"יש פרוצדורות מאוד מוגדרות למה זה מוות מוחי ולכן קבענו ועדה של מומחים שבודקת הרבה מאוד גורמים ותיפקוד נויורולוגי של המוח לפי כללים מוגדרים. בנוסף מוסיפים לזה עוד בדיקת עזר של זרימת דם למוח באמצעות אולטרה-סאונד, שאמור להראות שאין זרימת דם למוח".

"בנוסף לכל הפרמטרים הקליניים שהוועדה קבעה על ידי כל הדברים ביחד לבנאדם יש מוות מוחי. המוות המוחי נקבע בעיקרו לשתי מטרות, 1. האם כן או לא אפשר להשתיל איברים? וזה אומר הלב עדיין פועם ולכן האיברים עדיין יכולים להישמר ברמה שאפשר לתרום אותם. 2. אם נקבע מוות מוחי והמשפחה מסכימה אפשר לתרום את האיברים".

תמיר כהן ממרר בבכי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן ממרר בבכי בבית החולים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"הסבירו למשפחה מה זה המושג מוות מוחי, כל הדיון על מוות מוחי הוא ברמה ההלכתית, כי לפני 250 שנים ויותר נקבע שמוות אמור להיות לבבי, אבל ישבו רבנים ופוסקים ולמעשה במדינת ישראל היום, מוות מוחי כמו בהרבה מדינות הוא זה שקובע את זמן מוות החולה.אני לא רוצה לקבוע כמה זמן לוקח ללב להפסיק לפעול, כי זה אינדיבידואלי, זה יכול גם להימשך ימים. זה בדרך כלל זמן קצר מאוד".