שניאור ז"ל. מגדולי אנשי הכדורגל שהיו לנו (צילום: מערכת ONE)
שניאור ז"ל. מגדולי אנשי הכדורגל שהיו לנו | צילום: מערכת ONE

אבל ירד היום (ראשון) על הכדורגל הישראלי עם היוודע מותו של מאמן הנבחרת בעבר, יצחק שניאור בגיל 85.

שניאור שיחד עם יעקב גרונדמן (הצמד ש.ג.) היה קרוב להעפיל עם הנבחרת למונדיאל 90' הלך לעולמו אחרי מחלה ונחשב לאחד המאמנים הטובים והזכורים שהיו בכדורגל הישראלי, כאשר הוא הציג קריירת שחקן ארוכה וקריירה מרשימה כמאמן.

הפועל תל אביב כיבדה את זכרו של שניאור ושחקניה עלו למשחק מול רמת השרון עם סרטים שחורים. בנוסף לבקשת הקבוצה נערכה לפני המשחק דקת דומיה לזכרו של המאמן.

הלוויתו של יצחק שניאור תיערך מחר ב-11:00 בבית העלמין הירקון, שער הגאולה  

ההתאחדות לכדורגל פירסמה הודעה רשמית עם היוודע מותו של שניאור: "ההתאחדות לכדורגל בישראל והיו״ר אבי לוזון מרכינים את ראשם עם פטירתו של יצחק שניאור, מאמן הנבחרת הלאומית בין השנים 1988 ל-1992, ומשתתפת באבלה של המשפחה.

שחקני הפועל ת&"א בדקת הדומיה לזכרו של שניאור (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
שחקני הפועל ת&"א בדקת הדומיה לזכרו של שניאור (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

שניאור הוא אחד מהאבות המייסדים של הכדורגל במדינת ישראל, כדורגלן שהחל את דרכו עוד לפני קום המדינה, אבל את מירב הצלחותיו כשחקן ולאחר מכן כמאמן חווה אחרי שהשיגה את עצמאותה.

פועלו התעצם לאחר שפרש ממשחק פעיל. שניאור היה איש עקרונות, מאמן שסלל את הדרך לדורות רבים של שחקנים ושל מאמנים, בהם כאלה שמאמנים גם כיום".

יו״ר ההתאחדות, אבי לוזון אמר: ״הלך לעולמו אגדת כדורגל, אגדה שהייתה במשך שבעה עשורים חלק בלתי נפרד מהכדורגל הישראלי. איבדנו אדם יקר, שהמשחק שכולנו אוהבים כל-כך זרם בעורקיו ובוורידיו עד ליומו האחרון. שניאור איננו, אבל המורשת שלו תישאר לעד. יהי זיכרו ברוך״.

שחקני עבר שהכירו את שניאור קיבלו בתדהמה את מותו של המאמן, אייל ברקוביץ' הגיב: "יש לי צמרמורת. אהבתי אותו מאוד, את האישיות ואת הצחוקים שלו. אני משתתף בצער המשפחה".

יצחק שניאור. היה קרוב להעפיל למונדיאל (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
יצחק שניאור. היה קרוב להעפיל למונדיאל (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שחקן העבר, רוני רוזנטל סיפר: "מאוד מצער לשמוע את זה. הוא היה למשך תקופה מאמן שלי בנבחרת, הוא מאמן שידע בדיוק מה הוא רצה, עם הרבה משמעת, דרש משמעת מהמשחקנים שלו".  

משה סיני ששיחק בנבחרת תחת שניאור אמר: "קודם כל אני משתתף בצער המשפחה, הוא היה אחד האנשים היותר טובים בספורט הישראלי. לי אישית הייתה הזכות לזכות איתו באליפות בהפועל ת"א ולהיות קפטן הנבחרת בהדרכתו. מעבר להיותו מאמן כדרוגל גדול הוא היה מחנך ומתווה דרך. הקשר בינינו נמשך מעבר לאימון ולהיותי חניך שלו, הייתי מתקשר אליו בערבי חג ואף דיברתי איתו לפני מספר ימים ועל כך אני שמח".

מאמנה של מכבי ת"א, מוטי איווניר אמר: "יצחק שניאור היה מאבני היסוד של המועדון הן כשחקן והן כמאמן והיה אחד המאמנים שחינכו כאן דורות של שחקנים. היה לי לכבוד לשחק תחת מאמן ואדם של סדר ומשמעת שהנחיל לכל השחקנים הרבה מהדברים אותם למדנו ומהערכים עליהם התחנכנו".

סיפורו של הש' מהצמד ש.ג.


יצחק שניאור נפטר ממש לפני יום הולדתו ה-86 והספיק להציג קריירת משחק ואימון מרשימות במהלך חייו. במהלך המאה הקודמת כיכב בעיקר בבית"ר ת"א, מכבי ת"א ומכבי יפו. אחרי שסיים את קריירת המשחק ב-1958 החל בקריירת אימון מצליחה והדריך את מכבי יפו, מכבי שעריים, הפועל חדרה, בני יהודה, הפועל פ"ת, בית"ר ת"א, בית"ר ירושלים, הכח רמת גן, שמשון ת"א, מכבי נתניה, מכבי ת"א והפועל ת"א.

שניאור במהלך הלוויתו של יעקב גרונדמן, שותפו לאימון הנבחרת (צילום: מערכת ONE)
שניאור במהלך הלוויתו של יעקב גרונדמן, שותפו לאימון הנבחרת | צילום: מערכת ONE

התפרסם בעיקר הודות לחלקו ב'צמד ה-ש.ג.' כשאימן בין 1988 ל-1992 את נבחרת ישראל יחד עם יעקב גרונדמן. ההישג המרכזי והגדול שלהם היה ההעפלה למשחקי ההצלבה מול קולומביה שהסתיימו בסופו של דבר ב-0:0 באצטדיון ר"ג וב-1:0 בברנקילה של אלוורו אסוריאגה. בין השחקנים שהדריך אז היו רוני רוזנטל, אלי אוחנה, בוני גינצבורג, ניר לוין, דוד פיזנטי, משה סיני, ניר קלינגר ואבי כהן הירושלמי.

משחקו האחרון כמאמן הנבחרת היה ה-2:2 מול איסלנד באצטדיון ר"ג ב-1992. משחק ידידות בו כבשו איציק זוהר ואבי כהן הירושלמי לזכות ישראל. בשנים האחרונות סבל ממחלה קשה ואושפז בשבועות האחרונים. 

סך הכל אימן שניאור את הנבחרת הבוגרת  ב-18 משחקים רשמיים מתוכם ניצח בחמישה, סיים חמישה בתיקו והפסיד בשמונה. את הנבחרת הצעירה אימן ב-15 משחקים.