אביסידריס (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אביסדריס עם המדליה בגביע הטוטו (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

לאחרונה פרץ שלומי אביסדריס לתודעה של חובבי הכדורגל בארץ, אך לא מהסיבות החיוביות. חלוצה הצעיר של עירוני קרית שמונה נחקר בפתיחת העונה בחשד לסחר בסמים לאחר שנעצרו שני חברי ילדות של השחקן ונשלח למעצר בית. בעבר הסתבך השחקן בפרשה דומה

אך בשבועיים האחרונים הוכיח אביסדריס כי יש לו הרבה מה לתת על המגרש. החלוץ חזר לקבל דקות משחק והשבוע הוביל את קרית שמונה לזכייה בגביע הטוטו עם שער ענק בדקות הסיום שהחזיר לשירצקי ובן שמעון על האמונה בילד הכישרוני גם בימיו הקשים.

שלומי, גדל בשכונה קטנה ולא בדיוק שכונת פאר בקרית שמונה ובנוער היה שחקן מרכזי בקבוצה מאצבע הגליל. אם תשאלו גורמים במועדון ידעו לספר כי שלומי בשיתוף עם תומר סוויסה ואלרואי כהן, הם החתומים על העלייה לליגה הראשונה לנוער. על השניים האחרונים אנחנו שומעים רבות לאחרונה כשהם מציגים יכולת נפלאה גם בליגת העל.

יכולתו הטובה של שלומי בנוער הפכה אותו במהרה לאחד השחקנים הבולטים בארץ בגילו ורבים ממאמני הכדורגל הגדירו את היכולות שלו ל"משהו לא רואים כל יום".

כשהכל היה נראה ורוד, והדרך לתהילה ולצמרת הכדורגל הישראלי הייתה סלולה, הגיעה הנפילה. בתחילת שנת 2008, כשהיה שלומי בן 18 וחצי נעצר השחקן נחקר ונשלח למאסר בית בפרשת סחר בסמים שהתגלגלה בזמנו באזור הצפון.

אביסידריס (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אביסידריס (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

מאמנו דאז, אלון אילוק, טען לאחר מעצרו של השחקן: "אני מתקשה להאמין. נחכה ונראה מה תוליד הפרשה, ואני מתפלל שזוהי טעות". אך בסופו של דבר הורשע החלוץ ונידון לעבודות שירות, קנס כספי, שלילת רישיון הנהיגה ומאסר על תנאי.

חבריו של שלומי טענו בזמנו וטוענים גם כעת: "שלומי הכיר בחורה ולא ידע שהיא מטעם משטרת ישראל, לאחר שהשניים התקרבו ביקשה הבחורה ששלומי ידאג לה לסמים, קרית שמונה עיר קטנה ושלומי בסך הכל כדי להרשים אותה דאג לה, מכאן ועד להפיכתו לסוחר סמים יש מרחק עצום".

שלומי משחזר את ימי עבודות השירות: "הייתי עובד בבית העלמין בשיא החום ומשם עולה לאימונים. הייתי מגיע למגרש גמור ולא יכולתי לתת מעצמי אפילו 20 אחוז". על הטענות כי לאחר שלא התייצב לריצוי עבודות השירות טוען השחקן: "זה ממש לא נכון. עבודות השירות פגעו לי בכדורגל וכדי לסיים עם כל זה מהר ביקשתי להמיר את התקופה שנותרה במאסר בפועל".

מי שנלחם על השחקן וראה את מעשיו כהצלת חיי הנער הוא הבעלים של עירוני  קרית שמונה, איזי שירצקי. איזי החליט לקחת את שלומי כפרויקט, תמך וניסה לעזור לו בכל. האמונה שלו הייתה כי הכדורגל יחזיר את שלומי למסלול חיים נורמאלי ואם חלילה ירים ידיים כל גורל חייו של השחקן יוטל בערפל.

איזי שרצקי עם גביע הטוטו. בקבוצה רוצים להחזיר לבעלים (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
איזי שרצקי עם הגביע (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

השחקן שב לסגל הקבוצה והיה בעונה החולפת חלק בלתי נפרד מעליית הקבוצה לליגת העל כשכבש ובישל מספר שערים. היכולת הגבוהה של החלוץ לא נעלמה גם מעיניו של מוטי איווניר מאמן הנבחרת הצעירה דאז ומאמן מכבי תל אביב כיום, שאף זימן את השחקן לסגל הנבחרת.

איווניר החמיא לחלוץ ואמר: "הוא בחור מוכשר מאוד עם המון פוטנציאל. גם פיזית הוא בנוי חזק ויש לו יכולת אישית גבוהה. זימנתי אותו לסגל של הנבחרת לאור היכולת הגבוהה שלו שהייתה למשך זמן ממושך והפוטנציאל שזיהיתי בו"

העונה, על פי מקורות המקורבים למועדון שלומי היה חזק בתוכניות של המאמן רן בן שמעון. "רן ראה את ההתקדמות העצומה של שלומי ובנה עליו כאחד מהחלוצים החשובים במערך שבנה לעונה הנוכחית", מספרים בקבוצה הצפונית.

מוטי איווניר (ליאור טימור) (צילום: מערכת ONE)
מוטי איווניר (ליאור טימור) | צילום: מערכת ONE

החלוץ יצא למחנה האימונים עם הקבוצה ועל פי הנוכחים במחנה בלט והציג יכולת גבוהה מאוד: "הוא היה חד מאוד במהלך מחנה האימונים של הקבוצה ונראה היה כי השחקן יפרוץ השנה ובענק".

שלומי אף כבש שער במשחק האימון מול איינדהובן ונראה היה כי שב לדרך המלך. שחקנים בקבוצה מתארים את שלומי של מחנה אימונים: "הוא היה חד, מהיר ומבריק והוסיף המון לאווירה ולגיבוש עם הצחוקים והבדיחות שלו".

אך שוב, עד שחזר לתלם פתאום הכל התחיל להשתבש. שלומי התעלף באחד האימונים ונישלח לטיפול רפואי, לאחר שיחה עם קבוצתו הוחלט לתת לשלומי מספר ימי מנוחה להתאושש ושחזרתו לפעילות תהיה לאחר שירגיש מוכן לכך מבחינה בריאותית.

שרצקי ובן שמעון עם הגביע (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
שרצקי ובן שמעון עם הגביע (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

שלומי כבר עמד לשוב לאימונים אך זומן לחקירת המשטרה בזמן משחקה של הקבוצה בגביע הטוטו מול הפועל חיפה לאחר ששני חבריו נעצרו בחשד לסחר בסמים. לאחר מעצר בית בן חמישה ימים שב שלומי לאימוני הקריה ובמשטרה הודיעו לשחקן כי מבחינתו הנושא סגור.

גם בקבוצה גיבו את החלוץ וטענו כי הכל מושתת על פרשיית העבר ועמדו לצידו גם ברגעים קשים אלו. אך השמועות וחריצת הדין בעולם הספורט הוסיפו להקשות על השחקן. כולם חיברו בין שני הפרשות וטענו שזהו, השחקן גמור. במהלך מאסר הבית היה לשלומי זמן לחשוב והוא הגיע להחלטה: "מעכשיו ישמעו עליי רק בנושא הכדורגל, אני בטוח!" סיפר החלוץ.

בשבועות האחרונים זוכה שלומי ליותר ויותר דקות משחק הן לאור השתפרותו וכניסתו לכושר והן בגלל פציעת החלוץ וויאם עמאשה. מאמנו של החלוץ, רן בן שמעון שידוע ביחס החם שמעניק לשחקניו ובסיוע הן במגרש והן מחוצה לו אמר בזמן ששלומי היה בחקירות: "שלומי שחקן עם כישרון גבוה ברגליים. כרגע, זה עדיין לא מחובר לחשיבה ולהתנהלות.

אוהדי קרית שמונה. בקבוצה מחכים להם (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי קרית שמונה (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

איזי לקח את העזרה לילד הזה כפרויקט והתמיכה והעזרה שהוא מקבל מהמועדון היא עצומה. שלומי חייב להבין שהרצון שלו לשנות ולהשתנות יקבע אם הוא יהיה שחקן או לא. אם הוא יעשה את השינוי הזה הוא ירוויח קרירה וקריית שמנה תרוויח שחקן גדול".

לאחרונה, החלה קרית שמונה להרוויח מהתקדמותו של החלוץ וחזרתו לעניינים.לפני כשבועיים פגשה קרית שמונה את בני יהודה בחצי גמר גביע הטוטו. אז, כשנחקר שלומי היה זה בזמן שחבריו שיחקו באותה המסגרת מול הפועל חיפה וכמה סימלי שחזרתו לתלם תהיה בדיוק באותה המסגרת אך בשלב גבוה בהרבה.

באותו משחק עלה שלומי למגרש בדקה ה-60 כשקבוצתו בפיגור 1:0 החלוץ הביא לתפנית במשחק ובדקה ה-94 כבש שלומי שער ראשון העונה והוביל את קבוצתו להארכה שהסתיימה ללא שערים נוספים. בקרב הפנדלים, ניגש שלומי לבעוט את הפנדל האחרון כשבמידה והוא כובש, קרית שמונה בגמר. אביסדריס הצעיר ניגש בביטחון של שחקן מנוסה, כבש והעלה את קבוצתו לגמר.

שחקני קרית שמונה חוגגים עם הגביע (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
שחקני קרית שמונה חוגגים עם הגביע (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

כאן לא מסתיימת חזרתו של שלומי לעניינים והחזרתו לקבוצה על התמיכה ברגעים הקשים.ביום רביעי, בגמר גביע הטוטו פגשה הקריה את מכבי פתח תקווה. שלומי שוב נכנס כמחליף בדקה ה-71. עד אז המשחק לא התעלה לרמות גבוהות וקרית שמונה לא הצליחה לסכן את שער היריבה.

אבל שלומי הכניס את ה'פלפל' בהתקפת הקריה וכבש שער ניצחון בדקה ה-83 שרובו ככולו נחישות: "לא האמנתי שאגיע לכדור אבל אמרתי בטוח שגם השוער לא יצליח לעצור אותו כי המגרש היה חלק מאוד. רצתי בנחישות לחצתי אותו ואני שמח שזה נכנס. זו תחושה מספקת ונותנת המון שמחה", תיאר אביסדריס את אותם הרגעים.

על התמיכה מצידו של בעלי הקבוצה איזי שירצקי הוסיף: "איזי אדם מדהים אין לי מילים לתאר עד כמה אני מודה לו ומעריך את כל מה שהוא עשה ועושה בשבילי. חלמתי על הרגע שאני יצליח להחזיר לו על המרגש וזה הגיע בחצי הגמר והגמר, לאיזי מגיע הכל", החמיא אביסדריס לבעל הבית.

רן בן שמעון (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
רן בן שמעון (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

איזי שרצקי מצידו לא נותר אדיש והחמיא גם כן לחלוץ הצעיר שאין ספק כי הוא חתום על חזרתו לכדורגל: "ההשקעה בשלומי השתלמה בעיקר כי זה היה שווה בשבילו והוא חוזר לעצמו. אני מאמין שלא יעבור הרבה זמן עד שהוא יהיה שחקן מעולה".

על כמות הכישרון הטמונה בחלוץ אין צורך להוסיף, לכל המוחות בעולם הספורט ברור שבמידה ויתנו לו את השקט, ויתעסק רק, בדגש על ה 'רק' בכדורגל הוא יצליח ובגדול. שלומי התחיל להוכיח את עצמו בשבועות האחרונים והחזיר לשרצקי ובן שמעון על כל התמיכה בימים הקשים עם גביע ראשון של הליגה הבכירה וצ'ק שמן של 1,100,000 ₪.

הוא נמצא במועדון שהכי מתאים לו הן מבחינת התמיכה, השקט והסובלנות הניתנים לו מהצוות המקצועי וההנהלה. הוא התחיל לעשות את הסוויץ' המיוחל והיציאה לדרך חדשה. כל שנותר לשחקן הוא להוכיח שהיכולת מחצי גמר וגמר גביע הטוטו אינם דבר חולף וכי הכישרון הענק שכולם בטוחים שיש לו יפרוץ החוצה גם בליגה.