סדרנים במגרש. מיבאמת צריך לעשות סדר? (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
סדרנים במגרש. מיבאמת צריך לעשות סדר? (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

חגגתם כבר יום הולדת 21? שולטים בשפה העברית? אם התשובה לשתי השאלות היא חיובית אז אתם יכולים להיות מאבטחים במגרשים מלאי האלימות של הכדורגל המקומי, בברכת המדינה ומשטרת ישראל.

הדרישות הלא גבוהות כלפי המאבטחים שרוצים לעבוד במגרשים מוכיחות את שלהן. מספיק עימות קטן שהתרחש ביציעים והמאבטחים העדיפו לנוס על נפשם. נשים בגילאי 50, צעירים שרק עכשיו השתחררו מהצבא ולא רוצים להסתבך ועד מבוגרים על סף הפנסיה. אלו האנשים שאמורים להתעמת עם המתפרעים בליגת העל שלנו? לא כדאי לבנות על זה.

"לא יכול להיות שאדם שהיה בצבא פרופיל 24 ושימש כעוזר הרס"ר של הגנן, יהיה מאבטח במגרשי הכדורגל. צריך להתאים אנשים לפונקציות הנדרשות במגרשים", אמר ניר פרצלינה, מנכ"ל 'היכלי ספורט' לשעבר ואחד המומחים הגדולים לניהול נכון באצטדיונים ובאולמות ספורט.

פרופיל המאבטחים שמחליף העונה ביציעים את השוטרים, שונה מאוד מהיס"מניקים שהטרידו את אוהדי הכדורגל בשנים הקודמות ומדובר בתפנית קיצונית למדי. אם הפוטנציאל לא היה נפיץ כל כך, זה היה יכול להיות משעשע.

רוב המאבטחים הם אנשים מהגיל השלישי, בני למעלה מ-50 ללא עבודה קבועה, שמחפשים איך לגמור את החודש, כמו השומרים בסופרמרקט או בכניסה למרכזי קניות וביניהם גם נשים.

מהקצה השני, בגלל מחסור בכוח אדם, ילדים מהמגזר הערבי מועסקים בצורה בלתי חוקית על ידי ראשי חמולות, באפן שמזכיר מפקדי ארגזים במפלגות הגדולות. מעסיק כזה נתפס והוא נמצא במעצר.

"אני רוצה חומר אנושי כמו במשמר בתי המשפט", אומר פרצלינה. "כמו שהם מגנים על שופטים ומתמודדים עם עבריינים, גם אצלנו צריך אותם כדי להתמודד עם גורמים אלימים".

ח"כ איתן כבל, מיוזמי החוק במסגרתו נקבע כי המשטרה תצא מהמגרשים, הצטרף לדברי פרצלינה: "צריך את המובחרים, על כל קבוצה להקים כוח מיוחד של המאבטחים, שההתאחדות תבחן מחדש אם כל אחד יכול להיות מאבטח עם בחינת מתן סמכויות למאבטחים".

איתן כבל. קורא לבטל את המחזור הקרוב (צילום: מערכת ONE)
איתן כבל. קורא לבטל את המחזור הקרוב | צילום: מערכת ONE

להוכחת רצינות הנושא, כבל מציע צעד די קיצוני - ביטול מחזור הליגה הקרוב. "על כל הקבוצות לקיים פגישות חירום עם ראשי האוהדים ויחד יבהירו באופן שאינו משתמע לשני פנים, את החומרה שמייחסים לאירועים כאלה ואת הפגיעה שזה גורם לקבוצות. באופן סמלי יש לעשות זאת בשעות של משחקי הליגה".

לפי כבל, יש לקיים עוצר אימונים, כמו שעושים בצה"ל לאחר תקלה. לדעתו, יש לשמור על כך שהאוהדים הטובים ימשיכו להגיע למשחקים, אבל חושב שמוקדם להודיע על חזרת השוטרים, צריך לתת לזה עוד זמן. בנוסף מתכוון כבל לבקש מיו"ר ועדת החינוך של הכנסת, זבולון אורלב, לקיים דיון בנושא.

שוטרים וסדרנית. לא שקט במגרשים (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
סדרית מתבוננת. היא יכולה לעצור קהל שמנסה להתפרע? (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

הסדרנים נדרשים לשישה ימי הכשרה. כל אחד מהימים מוקדש לנושא אחר: קרב מגע, תקשורת בין אישית, היבטים משפטיים, סיור באצטדיונים, ייעוץ בנושאי בטיחות וחבלה. יש לציין כי בנוסף לסדרנים, בכל מגרש מלווים גם מאבטחים חמושים, אך נוכחותם מינורית, עשרה מהם לכל היותר בכל אצטדיון.

לפי גולן אוחיון מחברת מטאור, המספקת סדרנים בין היתר למכבי חיפה ולהתאחדות, האחריות על הקבוצות לגייס את כוח האדם הטוב ביותר. "יש אחריות לקבוצות ולמנהלי האירוע שיפנו לחברות האבטחה. מכבי חיפה מאורגנת בצורה איכותית. מה שהיא מקבלת זה לא מה שראית בבלומפילד. הקבוצות מפחדות שזה יעלה להן יותר ומנסות לחסוך".

"אני משלם מעל 1,000 שקל לשבוע הכשרה, כאשר כל סדרן יכול ללכת לגג 30 משחקים בשנה", מוסיף אוחיון. "קח בחשבון שהתקיימו עד עכשיו עשרות משחקים ללא שוטרים, גם בליגות נמוכות, ולא נרשמו אירועים מיוחדים".

"צריך להחמיר את הענישה", פוסק אוחיון. "לפחות 100 איש עברו על החוק במשחק בין בני יהודה לבית"ר ירושלים באופן בוטה, איפה התיעוד? איך זה שאין ידיעה על 40 עצורים מהמשחק?"