ההתאחדות לכדורגל. הערעור שלה נדחה (צילום: מערכת ONE)
ההתאחדות לכדורגל. החלטה משמעותית | צילום: מערכת ONE

מוסד הבוררות של ההתאחדות לכדורגל והבורר, עו"ד צבי רויזן, החליטו לאפשר לשחקן מליגה א' לעבור לקבוצה אחרת באותה הליגה, בסיום מועד חוזהו, ללא פיצוי כספי כפי שדרשה הקבוצה. בפסק הדין קבע הבורר כי: "לא מצאתי בתקנון הרישום דבר המאפשר לקבוצה, בליגה לא מקצוענית להתנות שחרור שחקן לא מקצועני לקבוצה אחרת בליגה לא מקצוענית בקבלת כספים כלשהם".

שחקן בליגה א' שחתם לעונת 2010/11 בקבוצת בית"ר כפר סבא 'שלומי', ביקש מהקבוצה לסיים את חוזהו בקבוצה מהליגה החובבנית ולעבור לקבוצת הפועל נחלת יהודה. השחקן קיבל תשובה מהקבוצה כי היא מסכימה לשחררו אך דורשת 25,000 ש"ח תמורת כרטיס השחקן, אשר לטענתה שייך לה.

אי לכך החליט השחקן בעזרת עורך דינו, לירן זילברמן, לפנות למוסד הבוררות של ההתאחדות לכדורגל. לטענת עורך הדין והשחקן אין שום סעיף בתקנון המאפשר לקבוצה, בליגה לא מקצוענית, להתנות את שחרור השחקן תמורת כסף. יתרה מכך ההסכם עליו חתמו מאפשר לשני הצדדים לסיים את החוזה לפני מועד סיומו ושני הצדדים יהיו משוחררים מחובות.

עוד הוסיף הבורר בפסק הדין: "בנסיבות המקרה שלפנינו אי שחרור השחקן תהווה פגיעה מהותית בזכויות היסוד של השחקן המוגנות עפ"י חוקי היסוד חופש העיסוק וכבוד האדם וחירותו.

לסיום נעתר הבורר לבקשת השחקן ואמר: "בנסיבות אלה אני נעתר לבקשת השחקן ומורה להתאחדות לכדורגל בישראל בהקדם האפשרי להעביר ולרשום השחקן בשורות קבוצת הפועל נחלת יהודה או בשורות כל קבוצה אחרת, בליגה לא מקצוענית, שתחפוץ בשירותיו".

אוהדיה קטמון נגד נחלת יהודה. יזכו לראות שחקנים שלא סוחרים בהם (צילום: מערכת ONE)
אוהדיה קטמון נגד נחלת יהודה. יזכו לראות שחקנים שלא סוחרים בהם | צילום: מערכת ONE

עו"ד של השחקן, לירן זילברמן, התייחס לפסק הדין ואמר: "הבורר הבהיר בפסק דינו כי יש לשים סוף לניסיון קבוצות "לקשור" אליהן שחקנים בטענות שווא. החברה, עברה כבר מזמן את ימי הביניים וקבוצות, בוודאי לא מקצועניות, צריכות להפנים כי שחקנים אינם רכוש" .