אבי כהן ז"ל. כאב וטרגדיה לספורט הישראלי (צילום: מערכת ONE)
אבי כהן ז"ל. כאב וטרגדיה לספורט הישראלי | צילום: מערכת ONE

אבל כבד ירד על עולם הספורט הישראלי עם היוודע מותו של כדורגלן העבר, אבי כהן, שליבו נדם הבוקר (רביעי) ב-06:00 בבוקר לאחר שנפגע בתאונת דרכים לפני 9 ימים, ביום שני שעבר במתחם הבורסה ברמת גן.

כהן נפגע על ידי מכונית שעה שרכב עם האופנוע שלו, הוא הובהל לבית החולים "איכילוב", שם נקלט במצב אנוש, הוענק לו טיפול ראשוני והוא הועבר מיידית לחדר הניתוח, ממנו יצא לטיפול נמרץ.

מאז יום שני האחרון, אז קרתה התאונה המצערת, נאבק כהן על חייו. במהלך השבוע האחרון עבר כהן בדיקות דם ומיפוי מוח במטרה להעריך את מצבו, אולם בסופו של דבר נכנע בעקבות הפצעים הקשים והפגיעה בראשו.

כהן נפגע בגזע המוח, פגיעה שבסופו של דבר הכריעה אותו.היום בשעות הצהריים, לאחר מספר בדיקות דם שעבר, הגיעה ועדה של משרד הבריאות שקבעה לכהן מצב של מוות מוחי.

דורית ותמיר כהן בבית החולים. שהו ליד מיטתו סביב השעון (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
דורית ותמיר כהן בבית החולים. שהו ליד מיטתו סביב השעון (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

הידיעה על התאונה ומותו של אבי כהן היכתה בהלם את אנשי עולם הספורט הישראלי, ועוד לפני היוודע מותו מיהרו רבים  - חברים , בני משפחה ואזרחים שהתפללו להחלמתו - אל בית החולים, כשמשפחתו של אבי כהן שהתה כל הזמן הזה לצד מיטתו.

בנו של אבי כהן, תמיר המשחק בקבוצת בולטון האנגלית קיבל את הבשורה הקשה על התאונה עוד כשאביו נכנס לבית החולים. הוא הגיע לישראל והיה צמוד למיטת אביו עד לרגע הקשה מכל. במשך כל השבוע האחרון ביקש קשר נבחרת ישראל להתפלל עבור אביו. גם אשתו דורית, שהיתה לצידו במשך כל אותם ימים, התקשתה לעצור את הדמעות והתמוטטה לצד מיטתו של בעלה יותר מפעם אחת.

גיורא שפיגל וצביקה רוזן בבית החולים (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
גיורא שפיגל וצביקה רוזן בבית החולים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

האבל על האסון הבלתי נתפס היכה בתדהמה את כל עולם הספורט, כשבני משפחה, חברים ואוהדים רבים הגיעו לבית החולים והתפללו בכל פינה לשלומו של אבי. בעלי קבוצות, שחקנים בהווה, שחקני עבר, שותפים לדרך ועוד הציפו את בית המשפחה ואת בית החולים כדי לנסות לנחם ולהתנחם על האסון.

משה סיני, אבי כהן ושולם שוורץ (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
משה סיני, אבי כהן ושולם שוורץ (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

גם באנגליה ובסקוטלנד, שם שיחק כהן, פורסמו בימים שלאחר התאונה הודעות על תאונת הדרכים הקשה שעבר כשכל הפורומים של אוהדי ליברפול וגלאזגו ריינג'רס היו מלאים בברכות החלמה מהירה. גם בבריטניה לא שכחו את התרומה הגדולה שלו למועדון.

ארונו של אבי כהן הוצב באצטדיון ר"ג. הלווייתו תתקיים ב-14:00 בבית העלמין ברמה"ש.

אבי כהן - האיש שמעולם לא הפסיק את העשייה בכדורגל
כהן בן 54 במותו רשם קריירת כדורגל ענפה במהלכה אף שיחק במועדון ליברפול המפואר עימו זכה בגביע אירופה לאלופות בשנת 1980/1.

הוא נולד בנובמבר 1956 במצרים ועלה לארץ בגיל שנה. בשנת 1962 כשהיה בן שש עבר עם משפחתו לשכונת סלמה ג', לימים רמת השקמה. כהן גדל במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, את הופעת הבכורה בבוגרים הוא ערך בעונת 1973/4 ומשם והלאה התפתח בעמדת הבלם האחורי למנהיג הקבוצה.

גילי לנדאו אבי כהן (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
גילי לנדאו אבי כהן (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

אחד משעריו הזכורים ביותר הובקע בדרבי התל אביבי בבעיטה מהאוויר בגשם סוחף. בעקבות יכולתו המצויינת בישראל, זומן כהן למבחנים בליברפול המפוארת ולאחר שצלח בהם הוא נקנה בתמורה ל-450,000 דולר.

כהן שיחק במדי ליברפול במשך שנתיים וחצי, 36 משחקים בסך הכל וזכה איתה בגביע אירופה לאלופות כשהוא משתתף פעיל במשחקים בשלב המוקדמות ורואה מהספסל את שלבי הגמר.

באמצע עונת 1981/2 הוא החליט לשוב לישראל ונקנה בחזרה על ידי מכבי תל אביב מליברפול ב-180,000 דולר. חמש שנים לאחר מכן הוא שוב חזר לאי הבריטי, הפעם לסקוטלנד לקבוצת הפאר, גלזגו ריינג'רס במדיה הספיק לשחק 15 משחקים. לאחר מכן חזר למכבי תל אביב וב-1989/90 הודיע על פרישה ממשחק פעיל. במהלך קריירת המשחק שלו רשם כהן 64 הופעות במדי הנבחרת הלאומית.

דלגליש, האנסן וסונס חוגגים זכיה בגביע הצדקה ב-79. חבריו של אבי כהן (צילום: מערכת ONE)
דלגליש, האנסן וסונס חוגגים זכיה בגביע הצדקה ב-79. חבריו של אבי כהן ז&"ל בליברפול (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

לאחר שסיים את קריירת המשחק הוא פצח בקריירת אימון ועבר במספר רב של קבוצות ישראליות. עד מותו הטרגי המשיך אבי כהן בעשייה בתחום הכדורגל כששימש כיושב ראש איגוד השחקנים ובמקביל טיפח את הקריירה של בנו, תמיר המשחק בקבוצת בולטון מהפרמייר ליג ובנבחרת ישראל.