לוזון עם שילה. "איום בשביתה הוא לא פתרון" (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
אבי לוזון ואורי שילה. יהיו חסינים מקללות? (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

אוהדי הקבוצות השונות - היזהרו: במסגרת ישיבת המזכירות האחרונה של ההתאחדות לכדורגל אושר סעיף שיתיר להעמיד לדין מועדונים בגין קריאות של אוהדיהם נגד אנשי ההתאחדות.

אותו סעיף עבר לוועדת התקנון של ההתאחדות בראשותה של עו"ד דנה פוגץ', שיושבת גם במזכירות ההתאחדות כנציגת הציבור. תפקידה של ועדת התקנון הוא בעצם לנסח משפטית את הסעיפים שעוברים במזכירות.

עו"ד פוגץ' אמרה ל-ONE: "להערכתי הסעיף הזה לא ראוי, ולאחר דיון בוועדה החזרנו אותו עם המלצה לחשוב עליו מחדש. כמובן שהנהלת ההתאחדות יכולה להחליט בניגוד לוועדת תקנון, אבל אני אצביע נגדו בישיבת ההנהלה. יש פה גם שאלה האם צריך סעיף כזה, מבחינה אידיאולוגית".

כעת, לאחר שהסעיף הוחזר מוועדת התקנון ולמעשה לא נוסח, הוא יידון בישיבת הנהלת ההתאחדות שתתקיים בתחילת החודש הבא.

גם אריה זייף, חבר המזכירות ויו"ר איגוד השופטים לשעבר, מיישר קו עם עו"ד פוגץ' ואמר ל-ONE: "אני בעד מניעת קריאות גזעניות, אבל אני חושב שהסעיף הזה מוגזם. זה ללכת רחוק מידי. אין לזה אח ורע בעולם. מי שהולך לתפקיד ציבורי צריך לדעת ולהבין שהוא חשוף לביקורת וגם לקריאות כאלה או אחרות".

יש לציין כי הסעיף לא מדבר על נאצות וקללות נגד שופטים, אלא נגד אנשי התאחדות כמו יו"ר, חברי הנהלה או משקיף שמגיעים למשחקים.

עו"ד פוגץ' העבירה לאחרונה יוזמה במזכירות ההתאחדות ולפיה מאמנים שעובדים עם ילדים יעברו הכשרה בנושא הגנה על ילדים, שקיים חשש כי הם נפגעים ונמצאים בסיכון, וזאת לצורך הגברת המודעות של המאמנים לתופעה של פגיעה בבני נוער, דרכי איתורה ודרכי התמודדות איתה.

אריה זייף (מיכה בננו) (צילום: מערכת ONE)
אריה זייף (מיכה בננו) | צילום: מערכת ONE

הכוונה היא להכשיר מאמנים בנושא פגיעה בילדים הנמצאים בקבוצותיהם, על מנת שיוכלו לזהות ילדים אשר נמצאים בסיכון, יכירו את חובת הדיווח על פי החוק ויעזרו לחשוף את הפגיעות ולמנוע פגיעות נמשכות בילדים. הקורס מבוסס על ידע וניסיון בינלאומיים בנושא.

מזכירות ההתאחדות לכדורגל החליטה כי הנושא ייכלל בקורסי המאמנים, ובנוסף תקיים ההתאחדות השתלמויות בקבוצות בנושא בשיתוף מרכז נגה, הקריה האקדמית אונו. 

"לא ברור למה ראויים אנשי ההתאחדות להיות מורמים מן העם"
שי גולוב יו"ר ארגון "היציע" - ארגון אוהדי הכדורגל בישראל, אמר בתגובה: "היציע מגנה בכל תוקף את ניסיונה של ההתאחדות לכדורגל בישראל, כפי שהוצג בפרסומים בתקשורת, לקבוע בתקנונה הוראה חדשה וחסרת תקדים, שתקנה ל"ממלאי תפקיד בהתאחדות", מעמד מועדף בכך שתקבע סנקציות בגין אמירת או כתיבת דברים שעלולים להעליבם, רחמנא ליצלן".

אוהדי הנבחרת (אמיר לוי) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי הנבחרת. האם החוק החדש יחול גם עליהם? (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

"לא ברור על שום מה ולמה ראויים ממלאי תפקיד בהתאחדות לכדורגל בישראל להיות מורמים מן העם, ולזכות ביחס מועדף כלשהו. על כל פנים, אם בהתאחדות החליטו להעלות על נס את המאבק בהתבטאויות פוגעניות כביכול, מן הראוי שממלאי תפקידים בהתאחדות, ובראשם יו"ר ההתאחדות, ישמשו דוגמה ומופת בתחום זה, והדבר צריך למצוא את ביטויו בתקנון המשמעת".

כך, בכוונת "היציע" לפנות לנציגי הציבור בהתאחדות לכדורגל ולדרוש מהם כי יזמו שינוי בתקנון ההתאחדות לכדורגל שיקבע כי: "ממלא תפקיד בהתאחדות שיאמר או יכתוב או יעשה כל מעשה אחר שיש בו כדי להעליב שופט/קבוצה/אוהדים/שחקנים/נושאי משרה אחרים בקבוצה או בהתאחדות - יובא לדין משמעתי ובכל מקרה לא יהיה זכאי לכהן כיו"ר ההתאחדות".

זיל הזול: כרטיס לצעירה, 10 שקלים בלבד
ההתאחדות לכדורגל מבקשת מכמה שיותר אוהדים להגיע למשחק הנבחרת הצעירה מול בולגריה, שייערך ב-18.11, יום רביעי (19:00) באיצטדיון ר"ג.

גיא אסולין. רק 10 שקלים ואפשר לראות אותו משחק (תומר גבאי) (צילום: מערכת ONE)
גיא אסולין. רק 10 שקלים ואפשר לראות אותו משחק (תומר גבאי) | צילום: מערכת ONE

לכן, קבעה ההתאחדות מחיר סמלי של 10 שקלים לאוהדים לכניסה למשחק כדי שיבואו לצפות בנבחרת הצעירה. הנבחרת של מוטי איוניר מדורגת במקום השני בבית המוקדמות אחרי 3 משחקים עם 7 נקודות, כמו לשבדיה המובילה, בדרך לאליפות אירופה 2011 שתתקיים בדנמרק.

כזכור, בין המוזמנים לנבחרת: גיא אסולין (ברצלונה), בן סהר (אספניול) ורמי גרשון (סטנדרד ליאז').