שכטר מול מסיללה. בשנה הבאה שווים? (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
שכטר מול מסיללה. בשנה הבאה שווים? (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

שרי הממשלה אישרו את רוב סעיפי חוק ההסדרים, המציג את פרטי התוכנית הכלכלית של משרד האוצר לתקציב המדינה בשנתיים הקרובות. בתוך כך אושר גם הסעיף לשינוי המיסוי על שחקנים זרים. מדובר בניצחון זמני לארגוני השחקנים ולרשות המסים, והפסד, גם אם זמני, לבעלי הקבוצות.

הצעת האוצר באה לשנות את המצב הקיים, לפיו מועדוני הספורט, במיוחד בכדורגל וכדורסל, משלמים על שחקנים מקומיים שיעור גבוה ממס, בעוד בעבור שחקנים זרים המדינה מעניקה הנחה. מצב זה גורם לקבוצות להעדיף זרים על ישראלים מסיבות כלכליות, כאשר במקרים רבים המקומיים איכותיים לא פחות מהזרים. כמו כן, השינוי יביא להגדלת הכנסות המדינה ממסים.

מנגד, בעלי הקבוצות טוענים כי הקלה בהבאת הזרים קריטית להצלחת הישראליות באירופה. מעבר לכך, הזרים תורמים למקצוענות הספורט בישראל, מגבירים את העניין ומעלים את הרמה.

הממשלה דנה בסעיפי התקציב במשך למעלה מ-24 שעות ברציפות וכעת יעבור חוק ההסדרים לטיפול בכנסת, הצבעות והכנת הנוסח הסופי בוועדת הכספים. שם צפויים להיכנס סייגים ושינויים שונים בחוק.

שמעון מזרחי (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
שמעון מזרחי (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

גם בשנה שעברה ניסו פקידי האוצר להכניס לחוק ההסדרים את הרפורמה לשינוי המיסוי על שחקנים זרים, אך נבלמו על ידי בעלי הקבוצות, בראשם שמעון מזרחי ויעקב שחר.

תקציב הספורט עלה ל-120 מיליון ש"ח לשנה
בנוסף, משרד הספורט חתם אמש (חמישי) על הסכם התקציב הדו שנתי. מדובר בשינוי מהותי בתקציב הספורט הכולל בתוכו גם את הקמתה של המועצה הלאומית לספורט בישראל, אותה הובילה השרה לימור לבנת, והיא תתוקצב ב-60 מיליון שקלים.

לבנת (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
לבנת (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

בשנה שעברה תקציב משרד הספורט עמד על 84 מיליון שקל, לא כולל תקציב ההכנות האולימפיות שהגיע ממשרדים אחרים. כעת תקציב ההכנות האולימפיות והפראולימפיות יכלל בתוך תקציב הספורט ויעמוד על 15 מיליון שקל בשנה, זאת במטרה להעצים את ההכנות ללונדון 2012.

הדבר יעמיד לרשות הספורטאים תנאים משופרים למימוש יכולתם, בתקווה שיגיעו להישגים מרשימים. סך הכל, תקציב המשרד השנתי יגדל ויעמוד על 120 מיליון שקל. לשם השוואה, תקציב הספורט של ממשלת ספרד עומד על כ-150 מיליון יורו.

לונדון 2012. בקהאם ואואן כבר מחכים (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
לונדון 2012 (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

במינהל הספורט התחייבו להמשיך לתמוך בפיתוח תרבות הספורט וקידום אורח חיים פעיל ובריא בקרב אזרחי ישראל. ספורט הנשים, הספורט הלא-אולימפי, הספורט המוטורי וספורטאים עם צרכים מיוחדים יהיו אף הן בסדר הקדימויות, כדי לאפשר לספורטאים באשר הם לפתח יכולותיהם ולהגיע להישגים גבוהים בזירה הבינלאומית.

צבי ורשביאק, יו"ר הוועד האולימפי, אמר בתגובה: "המשא ומתן שניהלנו עם משרד האוצר ומשרד הספורט הוכיח את עצמו, והתוספת הכספית (מעשרה מיליון) היא הראייה לכך. אני מקווה שאנחנו בדרך הנכונה".

צבי ורשביאק (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
צבי ורשביאק (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

"יחד עם זאת, יש לזכור שסכום של 100 מיליון ש"ח עדיין לא הופך אותנו למעצמת ספורט. בספורט הישראלי יש עוד הרבה מאוד במה להשקיע בעיקר בהיבטים המקצועיים של מאמנים, תשתיות, מיתקנים וטיפוח נוער. אני סבור שבהחלט עשינו צעד חשוב קדימה", הוסיף ורשביאק.