לאחר יום קשה ביותר, בו ועדה רפואית קבעה ששחקן העבר אבי כהן, שנפגע אנושות בתאונת דרכים, מת מוות מוחי, ובנו תמיר אמר כי "אבא נפטר", החליטה המשפחה, סמוך לחצות כי הוא לא ינותק ממכשירי ההנשמה.

משמעות ההחלטה היא שאבי כהן ימשיך להיות מונשם עד שלבו יפסיק לפעום, בנוסף החליטה המשפחה כי איבריו של שחקן העבר לא ייתרמו. משפחת כהן התלבטה בנושא ממושכות, אך בסיומו של יום, כאמור, החליטה לא לחתום על המסמכים שהיו מאפשרים את תרומת האיברים.

רק סמוך לחצות, לאחר יום נוסף ליד מיטתו של האהוב עליהם מכל, הסכימו בני משפחתו של כהן לעזוב את בית החולים "איכילוב".

מוקדם יותר הערב קיימה משפחת כהן מסיבת עיתונאים בבית החולים איכילוב לאחר קביעתה של הוועדה הרפואית כי אבי נמצא במצב של מוות מוחי. תמיר כהן מלווה באימו דורית, אחותו ואחיו יצא אל העיתונאים והתקשה לדבר.

כאשר יצא אל התקשורת, תמיר הודיע קודם כי הוא לא יענה על שאלות, גם את המשפטים הבודדים, אותם תיכנן לומר, הוא התקשה לשחרר. "עקבתם כל השבוע אחרי המתרחש", אמר כהן. מיד לאחר מכן, הוא ניסה לומר: "לצערנו אבי...", אך הצער הרב פשוט עצר את דיבורו.

תמיר ניסה להתעשת ואז הצליח לומר: "לצערנו היתה היום ועדה בבית החולים ואכן אישרה שאבא מת מוות מוחי. משתמע מזה שאבא נפטר".

משפחת כהן בבית החולים "איכילוב"  (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
משפחת כהן בבית החולים "איכילוב" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"תנו לנו לעכל", ביקש תמיר כהן מהעיתונאים ודרכם גם לכל מי שעקב אחרי הסיפור בבית.

מבית החולים איכילוב נמסר: "היום בצהריים קבעה ועדה של שני רופאים מומחים מוות מוחי ונשימתי אצל אבי כהן. שני הרופאים, אשר לא טיפלו בכהן, נקראו לערוך לו בדיקות על מנת לקבוע את מוות המוח.

"במצב זה קיימות למשפחה שלוש אפשרויות: האחת היא תרומת איברים להצלת חיים, השניה היא ניתוק ממכשירי ההנשמה והשלישית היא הפסקת טיפול רפואי פרט לטיפול התומך (כולל הטיפול הנשימתי), עד להפסקת פעילות הלב".

תמיר כהן מתקשה לדבר (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן מתקשה לדבר (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

משפחתו של אבי כהן בחרה, כאמור, באופציה השלישית שבה יוספק הטיפול הרפואי, פרט כאמור למכשור ההנשמה. לכן, למרות שהוצאה לכהן תעודת פטירה, עדיין אי אפשר לקבוע רשמית את מותו. 

בהתאחדות לכדורגל ישקלו לערוך טקס הנצחה באצטדיון ר"ג, אז ייאפשרו למאות חבריו ואוהדיו להיפרד מאבי כהן.

שבוע ויום של סבל
שבוע ויום עברו מאז התאונה של אבי כהן עם הקטנוע שלו באיזור הבורסה שברמת גן. בימים הראשונים שלאחר התאונה הגיעו לבקר רבנים רבים ואורחים מכל רחבי עולם הספורט לבית החולים.

משפחת כהן בבית החולים איכילוב (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
משפחת כהן בבית החולים איכילוב (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

במשפחה קיבלו הודעות וטלפונים מכל רחבי העולם ובתקשורת העולמית התייחסו בהרחבה למצבו של שחקן העבר של ליברפול ואביו של קשר בולטון בהווה, תמיר כהן.

גם באנגליה ובסקוטלנד, שם שיחק כהן, פורסמו בימים שלאחר התאונה הודעות על תאונת הדרכים הקשה שעבר כשכל הפורומים של אוהדי ליברפול וגלאזגו ריינג'רס היו מלאים בברכות החלמה מהירה. גם בבריטניה לא שכחו את התרומה הגדולה שלו למועדון.

פרופ´ נתן בורנשטיין. הסביר על מצבו של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
פרופ´ נתן בורנשטיין. הסביר על מצבו של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

המשפחה המתינה מספר ימים עד שיתנקה דמו של אבי כהן מבדיקות שנערכו לו בימים שאחרי התאונה והיום בצהריים נערכה הוועדה הרפואית של משרד הבריאות, שקבעה כי שחקן העבר סובל ממצב של מוות מוחי. 

הגדרת המוות המוחי בישראל
מוות מוחי היא הגדרה רפואית המתארת מצב קליני של אדם בתרדמת הכוללת גם היעדר נשימה ודרישות קליניות ומכשיריות נוספות. בישראל אישרה כנסת ישראל את חוק מוות מוחי-נשימתי, על פי החוק זמן המוות המוחי יהיה מצב בו מותו של האדם נקבע על ידי שני רופאים מוסמכים על פי פרמטרים רפואיים.

משפחת כהן ממררת בבכי  (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
משפחת כהן ממררת בבכי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

החוק מגדיר גם את מעמד משפחתו של הלוקה במוות מוחי וכן לשמוע את דעתם בדבר רצון המטופל בעניין זה.