בואו נודה על האמת, כבר שנה, או ליתר דיוק מה-18 במאי 2009, לא היה לנו משחק עונה של ממש. מאז המחזור ה-31 בעונה שעברה אז נפגשו מכבי חיפה והפועל תל אביב בקרית אליעזר לקרב של אליפות, חיכינו למשחק שהוא באמת משחק על כל הקופה.

אז נכון, שיטת הקיזוז לא נראית לנו כ"כ ונכון שהיא גם הזויה אבל, עם או בלי קשר כולנו כבר ממש מתכננים את הערב של יום שני, איפה נהיה? מה נעשה? עם מי מהחברים נראה את המשחק? איזה תירוצים האבות הטריים צריכים לספר לנשים שלהן על מנת לקבל 90 דקות של שקט בבית והאם זה יעלה להם במסע קניות ע"י האישה הנעלבת?

רגע לפני שמלך השערים של הליגה שלומי ארבייטמן פוגש את הסגן שלו איתי שכטר יצאנו לבדוק מה חושבים מי שהיו שם פעם על כר הדשא, איך מתכוננים למשחק העונה ואיזה משחק מהעבר זכור להם במיוחד? רוני רוזנטל וניר קלינגר שיחקו במדי מכבי חיפה במשחקי עונה, סלים טועמה ונאתכו עשו את זה במדים האדומים ואליניב ברדה שיחק גם בירוק וגם באדום.

הצגנו להם שאלות זהות, ביקשנו טיפים למאמנים וכמובן הימור על המנצחת והאלופה. להלן התשובות: 

מסיללה מול שכטר. מה יקרה הערב? (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
מסיללה מול שכטר. מה יקרה הערב? (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

ביברס נאתכו: "המפתח של הפועל זה המשחק הקבוצתי"


איזה משחק צפוי? "חיפה קבוצה טובה, צריך לשים לב לקטן. יהיה משחק אגרסיבי, יהיה הרבה לחץ. אני חושב שמי שיעשה את הפעולה הראשונה בהתקפה וייכנס למשחק יותר טוב הוא זה שינצח את המשחק הזה. יהיה לחץ מהקהל ומהסיטואציה עצמה, צריך לדעת להתנתק מהלחץ כמה שיותר".

ביברס נאתכו מול גדיר. בסיבוב הקודם הוא עוד היה על הדשא (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
ביברס נאתכו מול גדיר. בסיבוב הקודם הוא עוד היה על הדשא (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

טיפ לאלישע? "שיעלה לשחק רק עם שוער... אני כמובן לא רוצה לתת טיפ לאלישע כי אני רוצה שהפועל יצליחו ושכל הדברים יקרו לטובת הפועל במשחק".

טיפ לגוטמן? "שישחקו את אותו המשחק שהפועל משחקת כל העונה, לא לשנות שום דבר".

משחק עונה שזכור לך במיוחד? "יש הרבה אבל, הכי זכור לי זה דווקא המשחק מהעונה שעברה כשהפסדנו בקרית אליעזר 1:0 משער של יניב קטן. שלושה מחזורים לסוף העונה ואז הפסדנו את האליפות. זה משחק שאני לא אשכח הרבה זמן כי הגענו כ"כ קרוב ובמשחק אחד איבדנו את האליפות. השנה אני מקווה שיש את ההזדמנות לפצות והלוואי וזה יקרה".

מי שחקן המפתח בחיפה? "לדעתי ניר דוידוביץ' וגם יניב קטן, שניהם שחקני המפתח של חיפה. אני חושב שתלוי כמה שקט יהיה לניר כי לדעתי הפועל יבואו לתקוף ולא רק להתגונן, אם ניר יהיה עם ביטחון זה ישפיע על המשחק של מכבי חיפה. קטן הוא זה שמניע את המשחק של מכבי חיפה והוא כמובן שחקן המפתח שלה".

מי שחקן המפתח בהפועל? "הפועל קבוצה שמשחקת קבוצתי וזה המפתח לניצחון שלהם. הם צריכים להופיע כקבוצה. אין בהפועל שחקן בודד שהוא המפתח, בחלק הקדמי כולם יכולים במהלך אחד להכריע את המשחק, השאלה הגדולה היא איך הפועל תגיע למשחק הזה".

כמה היית רוצה להיות על כר הדשא?: "הרבה מאוד. חיכיתי למשחק הזה מהעונה שעברה, ורציתי השנה להחזיר את מה שאבד לנו בעונה שעברה. יצא ככה שאני לא אשחק, זה המצב ואני מקווה מאוד שהפועל ינצחו".

כמה ייגמר? 1:2 להפועל ת"א. שערים של דגלאס ושכטר.

מי תיקח את האליפות? "אני לא אובייקטיבי, אני מקווה שהפועל תיקח את האליפות". 

טועמה: "שחקני כדורגל משחקים שנים כדי להגיע לרגעים כאלה"


איזה משחק צפוי? "אני חושב שבמשחק הזה חיפה תסתפק בתיקו והפועל תרצה לבוא ולנצח, ברור שיהיה משחק טקטי של מכבי חיפה והפועל יותר תרצה לתקוף ולנצח בשביל הנקודות".

"מכבי חיפה זה מועדון גדול שמנוסה במצבים כאלה, המשחק לא יהיה קל עם הקהל מסביב תהיה אווירה טובה והרבה לחץ. המגרש הזה הוא מגרש מנחוס של הפועל ת"א ואני מקווה שהשבוע המנחוס הזה ישבר".

טועמה. חוזר להפועל (צילום: מערכת ONE)
טועמה. מקווה שהמנחוס יישבר | צילום: מערכת ONE

טיפ לאלישע? "אני לא יכול לתת טיפ לאלישע..."

טיפ לגוטמן? "אני בטוח שאלי ויוסי יכינו את הקבוצה כמו שצריך על הצד הטוב ביותר. זה ברור שזה לא יהיה קל אבל צריך לנסות ולעשות הכל כדי לנצח את המשחק. צריך להכין את הקבוצה מבחינה מנטלית ונפשית כי יש הרבה דיבורים על זה שמכבי חיפה במשבר, דבר שיכול להשפיע על שחקני הפועל, שלא יבואו עם עודף ביטחון ובסוף יקבלו בראש וגם את זה צריך לקחת בחשבון. לגוטמן יש את הדרך שלו ואת השיטה שלו ואני בטוח שגם עכשיו הוא לא ישנה את המשחק שאיתו הוא הלך כל העונה".

משחק עונה שזכור לך במיוחד? "זה היה גם בקרית אליעזר, אני חושב שזה היה בעונת 2001/2 כששיחקנו עם גאבור הולמאי, אישטוון פישונט ואבי תקווה. משחק שהיה משחק העונה שלנו, היינו חייבים לנצח אותו כדי להשוות את הנקודות או לעבור את חיפה בנקודה או שתיים. בדקה ה-92 קיבלנו גול של אדורם קייסי בראש, אני לא אשכח את זה. נגמר 1:1 וחיפה לקחה אליפות".

יניב קטן חוגג. הגרלה נוחה יחסית לחיפה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
יניב קטן חוגג. על פי טועמה הוא איש המפתח (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מי שחקן המפתח בחיפה? "יניב קטן. אם יניב קטן יהיה טוב, אז מכבי חיפה טובה. כמו בשנה שעברה, קטן נתן את המשחק של החיים שלו, הוא גם הבקיע גול ניצחון והבטיח את האליפות. גם הפעם יניב קטן הוא המפתח של מכבי חיפה".

מי שחקן המפתח בהפועל? "קשה להגיד על שחקן אחד שהוא המפתח כי הם משחקים קבוצתי, אבל ברור שיש כמה שיכולים לתת הברקה אחת או מבצע אחד שיגמור את המשחק כמו ורמוט ושכטר. שניהם השחקנים שיכולים לגמור את המשחק לטובת הפועל ת"א".

כמה היית רוצה להיות על כר הדשא? "שחקני כדורגל יכולים לשחק שנים בשביל להגיע לרגעים כאלה בכדורגל, יש מתח, אווירה, חוויה והכל ביחד. להגיד שלא הייתי רוצה להיות שם עכשיו זה יהיה לשקר. כל שחקן היה רוצה להיות במקום השחקנים האלה עכשיו".

קייסי. זכרונות טובים מגראץ (צילום: מערכת ONE)
קייסי. הנגיחה שלו בדקה ה-90 זכורה לטועמה | צילום: מערכת ONE

כמה ייגמר? "השאלה הכי חשובה. יהיה קשה... קשה לי להמר... ההרגשה שלי שזה יגמר בתיקו אבל אני מקווה שהפועל תיקח את המשחק בסופו של דבר".

מי תיקח את האליפות? "הרבה תלוי במשחק הזה אבל לא רק. אחרי מכבי חיפה, להפועל ת"א יש  את הדרבי ואת בית"ר, שתי קבוצות שישמחו מאוד להרוס להפועל את האליפות... קשה לדעת, אני מקווה שהפועל בסופו של דבר תיקח את האליפות. אם הפועל תיקח אליפות העונה זה יהיה בדיוק 10 שנים מאז הדאבל שלנו, "תינוקות קשטן"... זו תהיה חגיגה יפה". 

ניר קלינגר בטוח: "ייגמר 1:1"


איזה משחק צפוי? "משחק טקטי. לאף אחת מהקבוצות אין אינטרס להשתגע, שתי הקבוצות רוצות לנצח אבל מצד שני, להיזהר מהפסד. זה יוביל למשחק יותר זהיר. אם יובקע שער ב-20 הדקות הראשונות יכול להתפתח משחק כדורגל ברמה טובה מאוד ומעניין ואם לא, אז יהיה 0:0  או איזה 0:1 קטן בסוף. שער מהיר יפתח את המשחק".

טיפ לאלישע? "אם אני הייתי במצבו, הייתי מנסה לתת לשחקנים תחושה שהם צריכים להתעסק בצד המקצועי ולא במסביב".

טיפ לגוטמן? "לנסות ולהביא את השחקנים שישחקו את המשחק הרגיל שלהם ויביאו לידי ביטוי את היכולת הרגילה שלהם ולא בגלל שזה משחק כזה חשוב שיעשו משהו אחר ממה שעשו עד עכשיו".

משחק עונה שזכור לך במיוחד? "היו לי המון משחקי עונה... 1:3 שניצחנו את מכבי חיפה בקרית אליעזר עם מכבי ת"א ולקחנו דאבל. עם מכבי חיפה, משחק האליפות שלנו נגד הפועל פ"ת עם אמציה לבקוביץ' ב-1990 וכמובן שקשה לשכוח את השוד המפורסם של הפועל ב 1985/6, גילי לנדאו באופסייד ברור כששיחקתי במכבי חיפה".

גילי לנדאו. קלינגר זוכר עד היום את השער ההוא ב-1986 (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
גילי לנדאו. קלינגר זוכר עד היום את השער ההוא ב-1986 (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מי שחקן המפתח בחיפה? "אני חושב שבחיפה הקבוצתיות שהיא המפתח. דווקא בגלל שקטן הוא שחקן המפתח לאורך העונה והוא לא כשיר ב-100 אחוז, דווקא עכשיו חיפה יכולה לא לפתח תלות בקטן ולהיות זו שתביא לעצמה את המשחק באופן קבוצתי".

מי שחקן המפתח בהפועל? "ידין ורמוט ושכטר".

כמה היית רוצה להיות על כר הדשא?: "אין ספק שהייתי שמח שהיתה לי אפשרות להיות שם כשחקן אבל זה כבר בלתי אפשרי"

ידין. הוא איש המפתח של האדומים (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
ידין. הוא איש המפתח של האדומים (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

כמה ייגמר? "1:1"

מי תיקח את האליפות? "אין לי תשובה... באמת שקשה לדעת, שאלה קשה מאוד". 

אליניב ברדה: "הייתי רוצה לספוג את האווירה באצטדיון"


איזה משחק צפוי? "אני מקווה שיהיה משחק עם הרבה גולים. מדובר בשתי הקבוצות הכי טובות בארץ היום, יש כ"כ הרבה שחקנים טובים על כר הדשא שהם בוודאי בסופו של דבר יוכלו לפצח את הטקטיקה האחת של השניה".

טיפ לאלישע?: "אני לא יכול לתת לו טיפ... מי אני שאתן לו טיפ?...".

אליניב ברדה במדים האדומים. לא נותן טיפים למאמנים (צילום: מערכת ONE)
אליניב ברדה במדים האדומים. לא נותן טיפים למאמנים | צילום: מערכת ONE

טיפ לגוטמן?: "כנ"ל"...

משחק עונה שזכור לך במיוחד? "הפועל ת"א מכבי חיפה כששיחקתי בהפועל בעונה השניה שלי. ניצחנו בבלומפילד 0:2 הבקעתי את הגול השני, חיפה אומנם לקחו אליפות בסוף העונה, אבל היה משחק טוב שלנו".

מי שחקן המפתח בחיפה? "לא חושב שאפשר לשים אצבע על שחקן אחד, יש כ"כ הרבה שחקנים טובים וביחד הם עושים את הקבוצה טובה".

מי שחקן המפתח בהפועל? "גם כאן, יש כ"כ הרבה שחקנים טובים ויש להפועל משחק קבוצתי טוב ככה שאי אפשר להצביע על שחקן אחד או שניים שהם המפתח של המשחק".

קרית אליעזר. אופטימיות גדולה בחיפה (עמית מצפה) (öéìåí: מערכת ONE)
אצטדיון קרית אליעזר. לספוג מהאווירה (עמית מצפה) | öéìåí: מערכת ONE

כמה היית רוצה להיות על כר הדשא? "לא חשבתי על זה... מה שבטוח הייתי רוצה להיות באצטדיון ולספוג את האווירה".

כמה ייגמר? "2:2"

מי תיקח את האליפות? "תשאלי אותי את זה אחרי המשחק אני אגיד לך".

רוני רוזנטל: "זוכר שבישלתי לסלקטר את שער האליפות"
איזה משחק צפוי? "מכבי חיפה רוצה לנצח בדיוק כמו הפועל ת"א אבל ההבדל הוא שלמכבי חיפה תיקו זו גם תוצאה טובה. הפועל ת"א יודעת שהפסד זו תוצאה גרועה מאוד מבחינתה ואני חושב שזה מה שיכתיב את האופי של המשחק. להערכתי יהיה משחק סגור אלא אם כן יהיה גול לא צפוי שמובקע ממרחק או מטעות של שחקן או כדור שישנה כיוון... אם לא יהיה משהו כזה, נראה לי שזה משחק של תיקו".

רוני רוזנטל (ONE) (צילום: מערכת ONE)
רוני רוזנטל (ONE) | צילום: מערכת ONE

טיפ לאלישע? "לעלות עם הקבוצה הכי חזקה שלו".

טיפ לגוטמן? "לנצח".

משחק עונה שזכור לך במיוחד? "עכשיו כשאנחנו מדברים עולים לי כל הזיכרונות... אני זוכר את הגולים הכי מפורסמים... אני זוכר שער שאני לא הבקעתי אבל בישלתי וזה הביא לנו את האליפות. נגד מוסטרל קיבלתי את הכדור, הייתי עם הגב אליו והפתעתי אותו בכך שפתחתי את הרגליים ונתתי לכדור לעבור בין הרגליים שלי ונכנסתי לרחבה, בישלתי למשה סלקטר שהבקיע. המשחק נגמר בניצחון שלנו, אני כבר לא ממש זוכר כמה ניצחנו, אולי 0:2 ובסוף לקחנו אליפות. זה היה בעונת 1984, זו האליפות השניה שלקחנו כששיחקנו בקרית חיים".

מי שחקן המפתח בחיפה? "אני לא כ"כ מכיר לעומק את הסגל ולכן אני לא יכול לענות"...

מי שחקן המפתח בהפועל? "גם בהפועל אני לא מכיר את כל הסגל לעומק ולא יכול לענות"...

אצטדיון וומבלי. האירוח המוצלח השנה משחק לטובתו (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
אצטדיון וומבלי. רוזנטל יעדיף להיות שם (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

כמה היית רוצה להיות על כר הדשא? "הייתי מעדיף להיות בוומבלי בגמר הגביע מאשר להיות שם... אבל אין ספק שבשביל שחקנים ישראלים שמשחקים בארץ זה "המשחק" שכל שחקן רוצה לקחת בו חלק. אני כבר הייתי במקומות גבוהים מאוד אבל בארץ זו בהחלט פסגת השאיפות של שחקן".

כמה ייגמר? "אני חושב שייגמר 1:1. או 2:2".

מי תיקח את האליפות? "מי שתנצח במשחק הזה".