יצחק שום (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
יצחק שום. יאמן בסוף את נבחרת יוון? (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

בזמן שהמונדיאל משוחק ורוב קבוצות ליגת העל סוגרות את הסגלים שלהם, בין אם זה מאמנים או שחקנים, יושב לו בבית אחד המאמנים היותר מעוטרים בהיסטורית הכדורגל הישראלי, יצחק שום, ומחכה.

מי שאימן בעונה האחרונה את בית"ר ירושלים והוחלף לקראת סיום העונה בדוד אמסלם, הוזכר כמועמד להחליף את אוטו רהאגל, מאמן יוון, לאחר המונדיאל וזאת לאור ההערכה הרבה שרכשו לו במדינה בעקבות הצלחתו הגדולה כמאמן פנאתינאיקוס בזמנו.

אחרי זמן רב שלא דיבר, שבר יצחק שום שתיקה כשהתראיין הערב (רביעי) בתוכנית הספורט של "רדיו ללא הפסקה" בשיתוף ONE ודיבר על המונדיאל, אימון יוון, נבחרת ישראל, הפועל כפר סבא וגם מיץ' גולדהאר.

יצחק שום, גם אתה משתעמם מהמונדיאל?
"זה רק טבעי, זה סיבוב ראשון, הסיבוב השלישי קובע. מה שמפריע לי, מעבר לזה שאין הרבה שערים הוא שאין הרבה מצבים לשערים. כמעט כל נבחרת, להוציא את הגדולות - ארגנטינה, ברזיל והולנד שניצחו - מרוצות שהן לא מפסידות במשחק".

אתה בתור מאמן אהבת משחק של צירופים, משחק יפה ומהיר, מה גורם לכדורגל היום להשתנות?
"באליפות הזאת לפחות, כולם רוצים רק להחזיק את הכדור והשער לא מעניין אותם. העיקר לא לספוג. מה קרה? אם תיקח את ברצלונה, יש שם את מסי שעובר שני שחקנים והכל נפתח. אני לא רואה שחקנים פותחים ככה את המשחק. גם ריאל מדריד. ברגע שרונאלדו מקבל כדור הוא עובר שחקן, ואז שחקן יוצא אליו ונפתחים עוד שחקנים. היה צפוי שהמשחק הראשון יהיה מאוד סגור".

ריברי מול אורגוואי. שום: &"הנבחרות באות כדי לא לספוג&" (GettyImage (צילום: מערכת ONE)
ריברי מול אורגוואי. שום: &"הנבחרות באות כדי לא לספוג&" (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

מי אתה צופה שתגיע רחוק?
"הולנד, ברזיל, ארגנטינה וספרד יגיעו רחוק. מהיתר, תמיד יהיו הפתעות. דרום קוריאה הפתיעה אותי, איך שהם שיחקו מול יוון. גם דרום אפריקה שיחקה מאוד טוב. אבל את התוצאות אני לא אוהב".

מה קורה איתך? ממשיך לאמן או שיצאת לגימלאות?
"אני עוד רחוק מגימלאות. אני לא רוצה לספור את השנים שעברתי ובדרך-כלל אני בפנים ולא בחוץ. גם היום אם הייתי רוצה לאמן היו לי אינספור הצעות. לא חיפשתי לאמן בארץ. מעניין אותי לחזור לאמן בחו"ל. לקחתי סיכון מחושב שאקבל את אחת הנבחרות שמשחקות בגביע העולמי. אני יכול להרשות לעצמי לחכות".

מייקון חוגג. שום: &"ברזיל תגיע רחוק&" (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
מייקון חוגג. שום: &"ברזיל תגיע רחוק&" (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

בארץ זה לא עושה לך את זה יותר?
"כרגע לא. אני לא פוסל את זה. אני לא מופתע מזה שאני לא מאמן פה. שאספר כמה יו"ר התקשרו אליי? זה לא מעניין אותי. בשנה שעברה כשעזבתי את בית"ר באותו ערב כבר ישבו איתי שני יו"ר. זה לא מעניין אותי ואני לא צריך לתת לעצמי ציונים. לאן שהגעתי בכדורגל העולמי לא הרבה הגיעו".

מה קרה עם כפ"ס, שהתעניינת לרכוש את הקבוצה?
"ישנו שם בחור שהקבוצה כרגע שלו, שאולי. הוא היה מעוניין שאביא את הכסף ושהוא ינהל יחד איתי את הקבוצה בשותפות מלאה. הדבר הזה לא היה מקובל עליי ולכן זה נפל".

זאת השאיפה שלך, לרכוש מועדון כדורגל?
"כפ"ס היתה הבית שלי, שיחקתי שם 25 שנה. רציתי לעשות זאת, לסגור מעגל. כשזה לא יצא לפועל, אמרתי לנכדים שלי, שיהיה להם יותר כסף. אני חושב שכפ"ס עשו שטות, כי הייתי אמור לבוא עם עוד מספר אנשים שתרמו לה הרבה. רצינו לעשות משהו מיוחד".

מי מנהל את כפ"ס היום?
"שאולי".

מה דעתך על מה שקורה במכבי ת"א?
"אני יודע שכל מי שרק משקיע, באים אליו בטענות. אם לבנאדם יש כסף ורוצה לתת את זה לכדורגל הישראלי, צריך לאהוד אותו ולחבק אותו. בכל שלב מכבי חיפה לקחו אליפויות כשהם חגגו ולשאר לא היה כסף, ואחר-כך בית"ר עשו את זה והפועל עשו את זה בצורה אחרת, אבל גם עם הרבה כסף. אז למכבי הגיע בנאדם שרוצה להביא תארים. הוא מוכן להשקיע. בכל מקום בעולם יש כאלה שמקבלים כסף שלא מגיע להם. אני מאוד בעד שבאים אנשים".

מיץ´ גולדהאר. יישב עם האוהדים בשער 11 (עודד כהן) (צילום: מערכת ONE)
מיץ´ גולדהאר (עודד כהן) | צילום: מערכת ONE

לא עדיף להשקיע את הכסף הזה על פני 5 שנים?
"העזיבה שלהם באה כי באים אליהם בטענות, למה הם משקיעים. אני לא מכיר בנאדם שמשקיע שרוצה את זה. למה לבוא אליו בטענות? גורמים להם לעזוב. בבית"ר של גאידמק השקיעו המון בנוער. זה לא סותר. יענק'לה שחר משקיע בנוער המון כסף והתקציב של בית"ר של מחלקת הנוער היה למעלה מ-5 מיליון שקל".

מה דעתך על מינוי פרננדז?
"דבר אחד, אבי לוזון לא רצה את דרור וגם לא רצה את פרננדז. ככה אני יודע. אם היו רוצים את פרננדז היו פונים אליו ראשון ולא אחרון. למה הביאו אותו? כי לא היו נעולים על אף מאמן ישראלי, אמרו שיביאו מאמן זר. אני מקווה שיש לפרננדז מספיק זמן לנבחרת ישראל. עד עכשיו נראה שאין לו. אני קורא מה שכותבים בעיתונות, שהוא לא פה".

ציפית לקבל את הנבחרת?
"לא ציפיתי. אם זה היה לפני שנה עוד יכולתי לקבל את הנבחרת. בכדורגל הישראלי הכל הולך עם מומנטום. במומנטום שהיה אני לא הייתי בתמונה".

לואיס פרננדז (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
לואיס פרננדז (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

אתה עדיין חולם על זה?
"כבר לא חולם. אולי יש סיכוי שאקבל נבחרת קצת יותר גדולה מנבחרת ישראל. המטרה שלי, בסופו של דבר, היא לאמן נבחרת. אם נבחרת ישראל לא רוצה, נחכה ונחפש. יש באירופה כמה נבחרות שהתעניינו".

יש סיכוי שתגיע לנבחרת יוון?
"נחכה עד סוף הטורניר ונראה, מה שיהיה יהיה".