מסדרונות בית הדין של ההתאחדות לכדורגל היו עמוסים מהרגיל הערב (רביעי), בעקבות דיונים שונים בעקבות מחלוקות שיפוט שגררו אחריהן העלבות שופט מצד מנהלי קבוצות ומאמנים.

מאמן הפועל פ"ת, דני ניראון, עמד לדין משמעתי בסעיף של העלבת שופט. ניראון, שרק בשבוע שעבר קיבל עונש הרחקה לשני משחקים על תנאי וקנס כספי, הטיח האשמות בזיו אדלר בסיום ה-1:1 מול בני יהודה.

בית הדין החליט להטיל עונש לא קל על ניראון: הרחקה משני משחקים בפועל ועוד שניים נוספים על תנאי וכמו כן קנס של 3,000 ש"ח.

עוזרו של ניראון, שאול דה צ'וקרל, שהגיע אף הוא לבית הדין, הורחק באותו משחק ליציע ע"י השופט הרביעי, לירן וקסברגר, בעקבות התלהמות תוך כדי המשחק. דה צ'וקרל הואשם בהתנהגות בלתי הולמת וספג עונש הרחקה ממשחק אחד על תנאי ועוד 1,000 ש"ח קנס בפועל. אדלר גם ציין בדו"ח השיפוט את יו"ר עמותת הפועל פ"ת, דני לוי, שעמד מאחורי השער במהלך המשחק וצעק לעברו בין היתר "בושה".

דני לוי לא בעל תפקיד רשמי במועדון ולכן הקבוצה עצמה עמדה לדין על התנהגות בלתי ספורטיבית, בלתי הולמת, ואי קיום חובות הקבוצה הביתית, זאת מאחר שלאחר שער היתרון של פ"ת מביאי הכדורים 'נעלמו' מהמקום. בנוסף, לפי השופט היתה בעיה עם הפרמדיקים במגרש.

דני ניראון. הורחק משני משחקים בפועל (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
דני ניראון. הורחק משני משחקים בפועל (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

הפועל פ"ת הגיעה לדיון שלה בהרכב מרשים. המאמן דני ניראון, עוזרו שאול דה צ'וקרל (נגד שניהם הוגשו כתבי אישום אישיים), מנכ"ל הקבוצה אפי צפריר, ועו"ד מטעם המועדון.

לאורך הדיון טענו אנשי הפועל פ"ת כי "מחפשים" את קבוצתם. צפריר אמר לדיין עמנואל סלע: "בהפועל ת"א מגיעים לעסקאות טיעון ואיתנו ממצים את הדין". ניראון עצמו הגיע טעון מאוד לדיון, ואמר לדיין: "אתה מבטל אותנו, מרגישים את זה בטון הדיבור שלך".

דני ניראון בבית הדין (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
דני ניראון בבית הדין: &"מרגישים מקופחים&" (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

צפריר כפר בכך שלא היו מביאי כדורים וטען כי לאחר שצפה שוב במשחק הם היו במקומם, וכמו כן 2 האלונקאים תיפקדו כהלכה. עוד אמר המנכ"ל: "מדהים שאחרי מה שגיא לוזון אמר שם, הוא לא עומד לדין".

ניראון אמר לדיין בסיום: "אני טרוד מעצם היותי כאן. ההעמדה שלי לדין היא המצאה אחת גדולה. מה שמיוחס לי לא היה ולא נברא. לא אמרתי כלום לשופטים בסוף המשחק. אני מרגיש שמקפחים אותנו ושאין אחידות בבית הדין. קופחנו פעמיים".

אפי צפריר, שאול דה צ´וקרל ודני ניראון בבית הדין (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
אפי צפריר, שאול דה צ´וקרל ודני ניראון בבית הדין (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

ניראון הוסיף בצאתו מהדיון: "אנחנו מרגישים מקופחים גם במגרש וגם בבית הדין, וזה כבר יותר מידי. אנחנו נשים את הבעיות בצד נשתפר ממשחק למשחק ונמשיך הלאה. הדבר הכי חשוב לי, הוא שתהיה אחידות".

אלי גוטמן הורחק מ-2 משחקים על תנאי, הראל מ-3
הפועל ת"א נקנסה ב-20 אלף ש"ח ע"י בית הדין המשמעתי. בנוסף, קיבל בית הדין את עסקת הטיעון, לפיה אלי גוטמן נקנס ב-2,000 ש"ח והורחק משני משחקים על תנאי, ומוני הראל נקנס ב-3,000 ש"ח והורחק מ-3 משחקים על תנאי.

בית הדין כאמור, קיבל  את עיסקת הטיעון שנרקמה בין התובע, שלום אבן עזרא, לבין הראל וגוטמן, שהשתלחו בשופט מנשה משיח לאחר משחק ההפסד 2:1 למכבי חיפה.

אלי גוטמן. ספג הרחקה על תנאי משני משחקים (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
אלי גוטמן. ספג הרחקה על תנאי משני משחקים (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

תובע ההתאחדות הגיש כתבי אישום נגד הראל וגוטמן בגין איום והעלבת שופט, וגם נגד הפועל ת"א בסעיף של התנהגות בלתי ספורטיבית של אוהדים והתפרעות של אוהדים.

השניים עצמם לא הגיעו לבית הדין ומי שייצגו אותם הם המנכ"ל, אמיר לובין, שהגיע עם החשב ניר כץ. הדיון בעניין האדומים, נערך בראשות הדיינים ישראל שמעוני ודוד לב.

כזכור, הראל היה נסער בסיום המשחק ולפי הדו"ח שהוגש לתובע אמר לשופט משיח: "אתה שופט של שקל עשרים, קנו אותך ואדאג שלא תשפוט יותר".

לובין. הפועל לא נענשה על אירועי הדרבי (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
אמיר ליובין והחשב ניר כץ בבית הדין (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

גם גוטמן, שהיה נסער לא יצא בידיים נקיות בעקבות הדו"ח. לטענת השופטים גוטמן אמר למשיח: "אתה יהיר, ניצחת להם את המשחק ואדאג שלא תשפוט אותנו יותר".

אתמול, כאמור, חתמו הראל וגוטמן על עסקת טיעון מול אבן עזרא שלפיה כל אחד מהם יורחק משני משחקים על תנאי ויספוג קנס כספי. היום בדיון הדיינים יכריעו האם לקבל את העיסקה, כאשר מופעל לחץ כבד במיוחד מצד איגוד השופטים שלא להקל במקרים כאלה, אלא למצות את הדין.

מוני הראל. ספג הרחקה משלושה משחקים על תנאי (צילום: מערכת ONE)
מוני הראל. ספג הרחקה משלושה משחקים על תנאי | צילום: מערכת ONE

לדיון הערב עלה רק האישום של ההתנהגות הבלתי-הולמת של האוהדים, מאחר והאישומים של מוני הראל ואלי גוטמן נידונו במסגרת עסקת הטיעון. על כך אמר לובין: "הפועל משקיעה מאמצים ומוציאה משאבים ונענית לדרישות המשטרה שהמשחק יעבור ללא אלימות. חשוב לציין שהשופט לא נפגע ממה שנזרק מהקהל בגלל שיש שרוול שמונע מפגש בין האוהדים לשופט. אנחנו מגנים זאת בכל סוג של גינוי ומסייעים למשטרה כדי לתפוס את אותם אוהדים".

איציק קורנפיין ספג הרחקה ל-3 משחקים על תנאי
יו"ר בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין, שלא הגיע לבית הדין לאחר שזומן בגין העלבת שופט, ספג עונש זהה לזה שספג הבעלים של הפועל ת"א, מוני הראל: קנס של3,000 ש"ח והרחקה משלושה משחקים על תנאי.

קורנפיין, שלא יכל להגיע, שלח במקום זאת כתב הגנה לבית הדין. בין היתר, כתב קורנפיין בכתב ההגנה שלו: "בסה"כ אמרתי לשופט שהוא שופט של ליגה ג'. מותר להעביר ביקורת על שופטים".

איציק קורנפיין. מנהל טוב, ואני לא בא לקחת את המקום שלו (אלעד דיין) (צילום: מערכת ONE)
איציק קורנפיין. יעמוד הערב לדין (אלעד דיין) | צילום: מערכת ONE

כזכור, לאחר הפסד הקבוצה ביום שני האחרון 3:2 להפועל ב"ש בווסרמיל, בירושלים טענו לטעויות שיפוט של אלי חכמון, כאשר גם הספונסר, גומא אגייאר, וגם קורנפיין עצמו יצאו נגד חכמון.

השופט כתב בדו"ח המשחק: "קורנפיין ניגש אליי ואמר: 'שיפוט של ליגה ג', אתה והקוונים שלך'". בעקבות מכתב ששלח מנכ"ל איגוד השופטים, יריב טפר, ליועץ המשפטי של ההתאחדות, משה אביבי, ייתכן שדני לוי וגומא אגאייר יתבעו בתביעה אזרחית בגין הוצאת לשון הרע נגד השופטים. בית הדין של ההתאחדות לא יכול להעמידם לדין משום שלשניים אין תפקידים רשמיים במועדונים שלהם, והם לא נרשמו ככאלה בטפסי המשחקים.