טל בנין מול אלישע לוי. האחד רענן, השני נראה מותש (צילום: מערכת ONE)
טל בנין מול אלישע לוי. האחד רענן, השני נראה מותש | צילום: מערכת ONE

"רק תביאו את הדרבי", הפזמון הזה שנשמע ביציעי קרית אליעזר הוא הדבר היחיד המשותף לאוהדי מכבי והפועל חיפה. בשבת, 19:45, שתי הקבוצות ייפגשו בעימות חזיתי. מצד אחד יהיה זה אלישע לוי הירוק שהביא למכבי שתי אליפויות והופעות בליגת האלופות ובליגה האירופית ומהצד השני טל בנין כמאמן ראשי שהוא אדום מבפנים אבל ירוק מבחוץ.

אם עד לפני שבוע היו שואלים אוהד ממוצע בחיפה מהן יחסי הכוחות בדרבי  התשובה הייתה חד משמעית. מכבי חיפה מנצחת ובגדול. אבל בכדורגל כמו בכדורגל, ניצחון אחד של הפועל חיפה מול מכבי ת"א הוציא את הקבוצה ממשבר והפסד אחד של הירוקים מול הפועל ת"א הכניס את מכבי חיפה למשברון.

אלישע עובר עונה לא פשוטה. אחרי שהחזיר את כתר האליפות לחיפה בשנה שעברה היה ברור שהעונה הרביעית הולכת להיות לא פשוטה. בפעם המי יודע כמה העונה ניתן היה לראות את נשיא המועדון יעקב שחר מגיע לכפר גלים ומרביץ "ציונות" בחניכיו. הביקורים של שחר מבטאים יותר מכל דבר אחר את מה שהמועדון הירוק עובר. שחר כמו אלישע, היו אחראים בקיץ האחרון לשיחרורם של חמישה שחקני מפתח. אם מוסיפים אליהם עוד ארבעה מהקיץ הקודם הרי שכמעט קבוצה שלמה התחלפה בשנתיים האחרונות ולזה יש מחיר.

רק שבמכבי לא לקחו בחשבון איזה מחיר. 11 שחקנים הגיעו לקבוצה ולפתע פתאום חדר ההלבשה של מכבי לא דומה ולא מזכיר את מה שהיה כאן בשלוש השנים האחרונות. לפתע נוצרו סדקים במערכת שאף אחד לא יכול היה לעצור ואלישע נאלץ להתמודד עם מציאות שונה. מציאות כזו שבה חלק מחניכיו לא שומרים על קודים של התנהגות כפי שאיפיינו את מכבי חיפה לאורך השנים. השנה ניתן היה לראות יותר מדי שחקנים שלא מהססים לבקר את חבריהם לקבוצה, היו כאלה שלא היססו ללכת ולבלות אחרי הפסדים והבעיות החברתיות החלו לחלחל לתוך המגרש. פחות פרגון ויותר ביקורת האחד על השני.

שחר ואלישע הבינו יחד שיתכן שהחיפזון בקיץ בצירופם של כל כך הרבה שחקנים שחלקם אינו מתאים היה להם לרועץ. אלישע מנסה בכל דרך לשמור על חדר ההלבשה אך לפעמים נראה שגם הוא חסר אונים. דווקא אחרי הניצחונות  מול בית"ר ועכו היה נדמה שמכבי עולה על דרך המלך אבל שני ההפסדים מול לרנקה והפועל החזירו את הקבוצה כמה צעדים לאחור. עכשיו, מכבי של אלישע יודעת שהיא נמצאת לפני שבוע גורלי, שבוע בו היא נמצאת בפרשת דרכים גם לגבי המשך המאבק בליגה על תואר האליפות וגם במאבק על הכרטיס לשלב הבא כשתארח את שאלקה ביום רביעי. ניצחונות בשני המשחקים הקרובים והירוקים יצאו לדרך חדשה. אף אחד לא יזכור לאלישע ולשחקנים את ההפסדים האחרונים אם יעברו את שני המבחנים הקרובים בהצלחה.

אלון תורג´מן (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אלון תורג´מן (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אך אם מכבי חיפה תפסיד בשני המשחקים הקרובים, את כדור השלג הנוכחי אי אפשר יהיה לעצור. הקבוצה עלולה במצב כזה להיות מחוץ לתמונת האליפות וללא המאבקים באירופה כבר בדצמבר דבר שלא קרה בעשור האחרון. אלישע לאורך השנים הוכיח שבכל פעם שהוא היה עם הגב אל הקיר הוא עשה משהו ששינה פאזה לזכות הקבוצה שלו. השאלה איזה שפן יוציא הפעם אלישע לקראת הדרבי. כבר עכשיו ברור שהדרבי הזה יהיה שונה מקודמיו. לא רק היכולת והכשרון ישחקו תפקיד אלא בעיקר המלחמה על המגרש.

בנין מנסה למחוק עשור ללא חיוך בליגה
כבר עשור שלם שהפועל חיפה לא משיגה ניצחון במשחק היוקרתי הזה בליגה. בפעם האחרונה שזה קרה זה היה במאי 2001 (1:3) כשעמיר תורג'מן כבש צמד ונג'ואן גרייב הוסיף עוד שער.

טל בנין (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
טל בנין (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בהפועל נושבות רוחות חדשות מהרגע שבנין הגיע למועדון. מי שגדל בהפועל והפך לשחקן הישראלי הראשון ששיחק בליגה האיטלקית שנחשבת לקשה באירופה, הגיע עם הרבה מוטיבציה ורצון להכניס לקבוצה סטנדרטים חדשים. זה החל מהיחס למקצוע בתוך חדר ההלבשה, נמשך בעבודה על המגרש גם אם הקבוצה מתאמנת על מגרש שמתאים לליגה ב' ומסתיים בשלב זה בהרבה רצון והתלהבות על המגרש. מול מכבי ת"א בנין ניסה להחזיר שוב את הזהות של שחקני הבית ולא היסס לשלוח למערכה מגן ימני מהנוער העונה לשם עאהד עזאם שפתח לראשונה בהרכב. גם השחקנים הזרים כבר יודעים שמדובר באיש מקצוע והערכה אל המאמן בהתאם.

מיד עם כניסתו לתפקיד בנין הקפיד שהשחקנים לא יזלזלו בחדר ההלבשה. בנין ביקש מאנשי המשק לתקן את כל הליקויים. אפילו חדר המאמן שלו נצבע באדום. עוד לפני המשחק מול מכבי ת"א בנין שוחח טלפונית עם רחל שפירא, אלמנתו של מי שהיה נשיא המועדון רובי ז"ל, סיפר על מינויו לתפקיד וביקש לעלות לקברו של רובי.

_OBJ

רחל שפירא סיפרה על תחושותיה: "הייתה לי צמרמורת בכל הגוף כאשר טל הרים לי טלפון וסיפר לי על המינוי. אני בטוחה שמדובר באיש הנכון למקום הנכון".

לבנין חשוב מאוד להשאיר את המועדון בליגת העל וזו המטרה הראשונה לשמה מונה. כדי שזה יקרה הפועל חייבת להוכיח שהניצחון מול מכבי ת"א לא היה כתוצאה מאפקט המאמן המתחלף. בנין, שחווה מספר דרבים בקריירה, יודע כמה הדבר חשוב לאוהדים האדומים.