אחרי 12 שנה, יניב קטן החליט היום (רביעי) לסיים את דרכו בנבחרת ישראל, ממנה החליט לפרוש כשבאמתחתו 30 הופעות, בהן כבש 5 שערים. ההחלטה התקבלה בלב כבד בעקבות הפציעה ממנה סבל, שכן אין ספק שיכולתו המקצועית יכולה הייתה לעזור מאוד לנבחרת ולמאמנה החדש, לואיס פרננדז.

ההחלטה, שאותה קיבל קפטן מכבי חיפה אחרי שהתייעץ עם נשיא הירוקים, יעקב שחר, המאמן אלישע לוי והצוות המקצועי של האלופה בשל מצבו הבריאותי, הובאה לידיעת כלי התקשורת בהודעה מסודרת שהוצאה אחר הצהריים לתקשורת.

קטן הנרגש אמר לאחר הודעת הפרישה: "היה כבוד גדול. אם הייתי יכול להמשיך לשחק בנבחרת, הייתי עושה זאת ברצון, אבל אני נאלץ לפנות את מקומי לשחקנים הצעירים. בחודשים האחרונים אני מקבל זריקות כדי להתאמן. אשאר אוהד מושבע של הנבחרת".

"עבורי מדובר בהחלטה לא פשוטה. החלטה אותה קיבלתי יחד עם הקרובים לי לאחר לא מעט לבטים, אך בסופו של דבר הגעתי למסקנה שזו ההחלטה הנכונה עבורי, עבור בריאותי ועבור הנבחרת. אין זה סוד שאני סובל מבעיה לא פשוטה בגב. עומס המשחקים בעונה החולפת החמיר את מצבי הרפואי. לדעת מומחים רבים בתחום אני עשוי לסבול מנזק בלתי הפיך כתוצאה מעומס רב".

יניב קטן. מצבו הבריאותי הכריע (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
יניב קטן. מצבו הבריאותי הכריע (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

קטן המשיך: "לקראת המשימות העומדות בפני הנבחרת וקבוצתי הגעתי למסקנה, יחד עם אותם המומחים בתחום, שלא אוכל לתת את כל כולי במסגרת המועדון ובמסגרת הנבחרת במקביל. במסגרת הקבוצה אזכה למנוחה והקלות שיאפשרו לי להמשיך לשחק. זה הזמן לפנות מקום לדור הצעיר והמוכשר שצומח לנו ולעניות דעתי יוביל את הנבחרת בשנים הקרובות להישגים. לאחר 33 משחקים במדים הלאומיים ואין ספור חוויות הנני מודה לכל הצוות הנפלא בנבחרת איתו עבדתי ובמשך השנים תרם לי רבות".

קטן (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
קטן (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מחיפה נמסר שהם מקבלים בהבנה את הודעתו של קטן וציינו שמצבו הבריאותי קשה יותר ממה שאנשים חושבים. יש לציין כי מתחילת העונה קטן סובל מפציעה בגב התחתון שמקשה עליו במהלך האימונים והמשחקים של חיפה.

מאמן מכבי חיפה, אלישע לוי, אמר בנושא: "אני מניח שהפציעה הטורדנית היא אחד מהשיקולים של קטן לפרוש. קטן יתמקד בפעילות שלו בקבוצה וכאן אנחנו יכולים לטפל בעומסים שלו. אנחנו מנסים לעזור לו כל הזמן ומתחשבים בדעה של הצוות הרפואי. זו החלטה אישית שלו. יניב לוקח בחשבון את כל השיקולים”.

קטן ואלישע (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אלישע לוי היום: &"קטן עשה הרבה למען הנבחרת&" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אני חושב שצריך לכבד את ההחלטה של יניב. הוא עשה הרבה למען הנבחרת. ברגע שהוא הגיע להחלטה כזו, צריך לכבד את זה ומפה צריך לאחל הצלחה לנבחרת ישראל", הוסיף המאמן.

אלישע המשיך והתייחס לפגיעה בגב התחתון של הקשר: "יניב מתקשה מאוד לעמוד בעומס בעקבות פציעה שהוא סוחב די הרבה זמן. אני מניח שהפציעה שלו היא אחד המרכיבים החשובים בהחלטה שלו. משיחות שלי עם יניב הוא החליט לטובת הנבחרת וגם לטובת הקבוצה להתמקד בכל הפעילות שלו בקבוצה.

"בהצעה אחת עם הרופאים שלנו, אנחנו כל הזמן מטפלים בו ותמיד מתחשבים בדעה של הצוות הרפואי. עובדה שהוא לא הפסיד הרבה משחקים כאן. הפרישה שלו לא פותרת את הבעיה בגבו אבל זה יכול להקל", סיכם אלישע.

יניב קטן (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
יניב קטן (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

קטן זומן לראשונה לסגל הבוגר של נבחרת ישראל על-ידי ריצ'ארד מול-נילסן הדני ואת הופעת הבכורה ערך הקשר ביוני 2000 במהלך הניצחון של הכחולים-לבנים 1:2 על הונגריה במשחק ידידות.

קטן נחשב בשנים האחרונות לאחד המצטיינים בליגת העל ומאמן הנבחרת היוצא, דרור קשטן, ספג ביקורת גדולה כאשר לא זימן אותו לחלק ממשחקי מוקדמות מונדיאל 2010. כשזימן אותו בסופו של דבר, הקפטן החיפני היה מהבולטים בנבחרת.