ברק יצחקי. יצחק אחרון? (דרור עינב)
ברק יצחקי. יצחק אחרון? (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

אם בימים אלו לא היה מתקיים המונדיאל, סביר להניח שלא היינו מרפים מעסקת ברק יצחקי ומעצם מעברו מבית וגן לקרית שלום ולמדים הצהובים של מכבי ת"א. מבלי להיכנס ליצחקי לכיס (שיהיה לו רק לבריאות), ללא ספק מדובר בעסקה הגדולה של הכדורגל הישראלי וככזו, הציפיות הן עצומות.

יצחקי מגיע לקבוצה עטורת הכוכבים של מיץ' גולדהאר, שהשקיע בו כמעט 20 מיליון ש"ח כדי לראות אותו לובש צהוב. אחרי השקעה שכזו, על יצחקי מוטלת חובת ההוכחה והוא יצטרך לתת את התשובה באופן מיידי על המגרש.

קשים הם חייו של כדורגלן, תקופות לא טובות, ירידה בכושר או פציעות הן אמנם חלק בלתי נפרד מהמשחק ויצחקי בוודאי יודע שאל מול "קללת החלוצים" של מכבי וליד רוברטו קולאוטי, מאור בוזגלו ואלירן עטר, יהיו האוהדים הצהובים שידרשו לראות הופעה בכל שבת, מבלי שיעשו לו הנחות.

השאלה הגדולה היא כמובן כיצד ישתלב יצחקי בקבוצה הנוצצת של נמני ואם הוא יצליח לפרוע את השטרות הרבים שהושקעו בו. האם יצחקי נכנס לעמדה קשה מדי בה הציפיות ישפיעו עליו מבחינה מקצועית ויגרמו לו לאבד את הקסם שלשמו הוא הגיע כל הדרך מהבירה?

אם ברק יצחקי ישאל את מאור בוזגלו, סביר להניח שהוא יסביר לו עד כמה הלחץ משפיע ומפריע. רגע לפני תחילת האימונים של הקבוצה שאמורה להיות אחת המועמדות הפייבוריטיות לתואר האליפות, החלטנו לבדוק מה חושבים החלוצים הישראלים עודד מכנס, שייע פייגנבוים ונאור גלילי על המעבר של יצחקי לצהוב-כחול.

יצחקי (אלעד ירקון)
יצחקי (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

כמו כן, בדקנו איך בדיוק מתכוון אבי נמני לשלב את כל ארבעת השחקנים ההתקפיים שלו יחד על כר הדשא להרכב מנצח. זאביק זלצר, מי שגילה את יצחקי והביא אותו לנבחרת הנוער, הוסיף את חוות דעתו המרתקת. 

האם הלחץ ישפיע?


לאור המיליונים שהושקעו בעסקת יצחקי, הציפיות גבוהות ביותר, האם זה ישפיע עליו מהרגע בו יעלה על כר הדשא למשחקו הראשון במכבי? עודד מכנס סבור שהמעבר יעשה לחלוץ רק טוב: "לדעתי מדובר במעבר טוב שיכול לרענן את ברק אחרי השנים שלו בבית"ר, אחרי עליות ומורדות. אני חושב שלברק עצמו זה ייתן משב רוח מרענן, הוא עבר ממועדון גדול למועדון גדול אחר והוא בוודאי ירצה מאוד מאוד להוכיח את עצמו".

שייע פייגנבוים גם הוא מחזיק בדעה שלמרות הלחץ, יצחקי יהפוך לאהוב הקהל בגלל הכדורגל היפה שהוא משחק: "אני חושב שהוא יכול להצליח, אולי הוא היה יותר מצליח בהפועל ת"א או במכבי חיפה, אבל אין לי ספק שהוא יצליח להביא את היופי והברק שלו על הדשא".

שייע (עמית מצפה)
שייע (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אני מאמין שהוא יספק את הקבלות ויעמוד בציפיות שיש ממנו. הקהל יאהב אותו, אני בטוח בזה, אני הייתי חלוץ ואני יודע מה זה להבקיע שערים ומה שהוא עושה עם הכדור זו ממש עבודה יפה, אין לי ספק שהקהל יכיר לו תודה על זה ויאהב אותו בגדול".

נאור גלילי, חלוץ העבר יודע בדיוק שהציפיות מחלוץ יכולות להיענות רק על ידי הבקעת שערים וזו משימה קשה: "כחלוץ בעברי, אני יודע שבתפקיד הזה אתה נמדד בתפוקת השערים אבל אם הקבוצה לא תתפקד מסביב יהיה לו קשה, חלוץ תלוי מאוד בכך שהשחקנים שמסביבו ידעו להפעיל אותו נכון. אם מכבי תמשיך לקרטע כמו בשנים האחרונות אז כמה שיצחקי יהיה גדול, הוא לא יצליח לבד, היכולת הקבוצתית תשפיע עליו באופן אישי וגם הקהל לא יקבל את זה בעקבות העסקה הגדולה שנעשתה סביבו".

נאור גלילי. &
נאור גלילי (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

"המעבר שלו והסכומים האדירים שהושקעו בעסקה שלו מובילים לכך שחובת ההוכחה היא עליו, החל מהאימון הראשון הוא תמיד יצטרך להוכיח שהוא שווה כל פרוטה. ההצלחה שלו או אי ההצלחה שלו במכבי יהיו תלויים באופן שבו הוא יפתח את המשחק הראשון שלו, אם הוא יצליח במשחק הראשון, הוא יצליח במכבי ויהפוך להיות אהוד הקהל ואם לא אז הוא יכול להיזכר במה שקרה עם אלון מזרחי. בגדול, אני חושב שמכבי עשו עסקה מעולה ויצחקי גם". 

מכנס: לא יהיו ליצחקי 100 ימי חסד במכבי ת"א


מה יש בו ביצחקי שהצדיק מיליונים רבים כ"כ? האם המאבק נגד הפועל ת"א השנואה זה מה שהמריץ את גולדהאר לשפוך סכומים אדירים כאלה או שבאמת אנחנו נראה את רונאלדיניו הקטן מפרפר כאן את כל ההגנות בבלומפילד? האם האוהדים של מכבי יקבלו אותו ויאמצו אותו כמו שעשו אוהדי בית"ר והאם בסופו של דבר "קללת החלוצים" של מכבי תעלם ותשכח?

מכנס: "בניגוד למה שקרה עם ברק בבית"ר ששם הוא היה בן בית, אני חושב שבתחילת העונה ברק ירגיש כמו נטע זר. מהרגע שהוא הגיע למכבי חובת ההוכחה עליו, הוא לא יקבל 100 ימים של חסד, ירצו שהוא ייתן תוצאות ברגע שתתחיל העונה, הכל כמובן בהתאם לחוזה שלו, חובת ההוכחה עליו וזה לא יהיה קל".

גלילי: "אני חושב שבתור חלוץ מדובר באחד החלוצים הטובים שיש בכדורגל הישראלי, הוא עדיין לא ברשימה אחת עם הגדולים ביותר אבל כיום בליגה, מדובר בחלוץ מהטובים שיש. הוא צריך לקחת בחשבון שמכבי היא בית קברות לחלוצים, אני מקווה בשבילו שהעובדה הזו שחלוצים במכבי לא מצליחים לא תפגע בו והוא יצליח לשנות את העובדה הזו. יצחקי כחלוץ הוא ורסטילי ברמות המשחק שלו, הוא יכול לתת הרבה אופציות לחלק ההתקפי של מכבי ועל זה סומכים עליו".

עודד מכנס (אלעד ירקון)
עודד מכנס (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

פייגנבויים: "לברק יש בכדורגל שלו דברים מאוד מעניינים שאין להרבה חלוצים אחרים, הוא שחקן מצוין, אני אוהב את סגנון המשחק שלו, הוא יכול לתת שפיץ או כל הברקה אחרת ולייצר לעצמו מצבים להבקעה. רואים אצלו את היופי במשחק, זה בדיוק מה שהקהל רוצה לראות ואין לי ספק שיבואו לראות אותו. אם הוא החליט להישאר בארץ היה ברור שיש לו שלוש אופציות, התל אביביות וחיפה, הוא הלך על שיקולים פיננסיים קודם כל וזה בסדר גמור. תהיה לו חוויה לשחק לעיני הקהל הענק של מכבי, זה נותן את האווירה האדירה ששחקן רוצה וצריך כדי להוכיח את עצמו".

הצרות הטובות של אבי נמני
עכשיו נשאלת השאלה הגדולה, איך אבי נמני מסתדר עם כל הטוב הזה? כשיש לך את רוברטו קולאוטי, מאור בוזגלו, אלירן עטר וברק יצחקי, מה עושים ואיך גורמים לכך שאף כוכב לא יפגע ומעל הכל, איך לא גורמים לסדקים בקבוצה ובקבוצתיות?

מכנס: "מכבי תרצה מהיום הראשון לזכות באליפות ואחד הדברים הקשים ביותר זה להפוך את האסופה של השחקנים לקבוצה מאוחדת. יש למכבי אוסף שחקנים מצויינים וצריך לראות איך הופכים להיות קבוצה אחת. זו קבוצה בבניה שמאוד יכולה להצליח אבל יכולה גם להיכשל בגדול".

"מצד אחד זה טוב אבל מצד שני מלחיץ, קשה לדעת באיזה הרכב נמני ישחק, כל השחקנים האלה יצדיקו את עצמם בסופו של דבר כי במכבי בונים סגל עבה כדי שבמקרה ויהיו פציעות, הקבוצה לא תפגע ולא תהיה ירידה ביכולת. מה שרואים כרגע זה שנמני הולך על התקפה, הוא לוקח שחקנים מאוד איכותיים ליד השער שמכלום יכולים לעשות שערים".

יואב זיו (אלעד ירקון)
יואב זיו (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

מכנס יוצר ציפיות בקרב הקהל הצהוב לקבוצה אטרקטיבית ביותר: "המערך יהיה בנוי מכך שלפחות שלושה מתוך ארבעת השחקנים ההתקפיים יהיו בהרכב. אני מניח שבמשחקים מסוימים נראה ביחד על הדשא את קולאוטי, יצחקי, בוזגלו ועטר וזה יהיה לטובת הקהל כי אז תהיה הצגה. בסופו של דבר זה כיף לשחק ליד שחקנים טובים, זה הופך אותך לשחקן טוב יותר. אם כל הארבעה יוכלו לראות לנגד עיניהם את טובת המועדון ולא את טובתם האישית אז תהיה קבוצה גדולה וכאן זה התפקיד של המאמן ביחד עם האופי של השחקנים".

שייע: "אני חושב שיבוריאן לא יוכל לשחק בקבוצה עם כאלה שחקנים וגם בטח אחד מארבעת הכוכבים יסבול מזה, אומרים שתהיה רוטציה אבל כוכבים לא באים בשביל רוטציה. נמני ישבור את הראש כי יש לו עודף שחקנים מוכשרים, מצוינים ואטרקטיביים. נמני גם ישבור את הראש מי יעשה יותר הגנה, מי ירדוף אחרי מגנים ומי ירוץ יותר. אין דרך קלה, גם עם כוכבים. זה אמנם מוסיף מבחינה התקפית אבל ברגעים מסוימים חייבים להתגונן ונמני יצטרך לבנות חלק אחורי טוב מאוד כדי לא ליפול וליצור איזון".

עטר חוגג (קובי אליהו)
עטר חוגג (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

שייע מסביר מה יכול להציג את ארבעת החלוצים יחדיו בהרכב: "עם שני שחקני הגנה רציניים מאוד יש סיכוי שנראה את ארבעת הכוכבים ביחד. ראינו את עטר בעונה שעברה משחק ונכנס מהשמאל, קולאוטי יודע לשחק רק באמצע ויצחקי יצטרך לשחק מתחת לחלוץ ובוזגלו בכנף או הפוך ביניהם. כל זה כמובן אם יש הגנה טובה מאוד".

עם כל הכוכבים הגדולים במכבי, לנאור גלילי חסר בכל זאת מישהו במרכז הרחבה: "חסר לי מאוד מספר 9 אמיתי, חלוץ מטרה ברמה של אלי דריקס או אפילו מקרייב של אשדוד. כל ארבעת השחקנים של מכבי בעלי יכולת אישית מעולה אבל חסרה הנוכחות הפיזית ברחבה ובמצבים מסוימים לא יהיה למכבי את ה"ביג מן" שיפצח את ההגנות".

קולאוטי (GettyImages)
קולאוטי (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

גלילי חושב שאם המאמן הצהוב ידע לשלוט באגו של שחקניו הוא ירויח מכך: "בגדול אפשר להגיד שנמני בצרה טובה, אם הוא ידע להבהיר לכל השחקנים שלא השמות שלהם משחקים אלא היכולת שלהם היא שקובעת אז הכל יהיה בסדר. אם הם ישימו את האגו בצד ויהיו בוגרים הכל ילך למכבי טוב. יהיו משחקים שהם ישחקו ביחד ואולי חלקם גם ישבו על הספסל, זה המבחן הגדול של אבי שיתן פיתרון כדי שזה לא יעיב על האווירה בקבוצה".  

מי שפתח לברק יצחקי את הדלת בפעם הראשונה והביא אותו לנבחרת הנוער, עוד כשהיה שחקן בליגה השלישית הוא לא אחר מאשר זאביק זלצר, שבטוח שיצחקי יצליח: "את יצחקי הכרתי בגיל צעיר כשהיה בליגה השלישית, לקחתי אותו לנבחרת הנוער ואז הוא פרץ, הוא המשיך בקבוצות שבהן שיחק והפך לשחקן בולט וטוב. אני חושב שלא יהיה לו קל כי יש ממנו רמת ציפיות גבוה וביחד עם זאת, הרבה תחרות".

זאב זלצר (שי לוי)
זאב זלצר (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

זלצר לא רואה סיבה שהטאלנט מאשקלון לא יצליח במכבי ת"א: "למרות זאת, שחקנים טובים יודעים להסתדר עם שחקנים טובים אחרים ואין סיבה שהוא לא יצליח להסתדר. זה צרות טובות למאמן שיש לו שחקנים טובים, והמאמן יהיה חייב להתאים את שיטת המשחק לשחקנים שלו. צריך לזכור שעל מנת להתמודד כל העונה על האליפות צריך סגל גדול. מצד אחד המאמן צריך סגל גדול ומצד שני השחקנים צריכים לפעמים סבלנות".

"ברק מוכשר מאוד ולכישרון הזה צריך להוסיף את העבודה קשה, אם הוא ידע לחבר את עצמו לאימונים בצורה רצינית ועבודה קשה הוא יצליח להביא לידי ביטוי את עצמו ואת הכישרון הגדול שלו".