לא היה קל לראשי מ.ס. אשדוד. הבעלים ג'קי בן זקן ועוזריו, בצוותא עם המאמן יוסי מזרחי, התקשו להיפרד מהמגן השמאלי, רחמים צ'קול שעזב למכבי תל אביב.

רגע לפני תום מועד העברות הבינלאומי, החליטו בקרית שלום להתחזק במגן שמאלי לקראת העונה גדושת המשחקים של הצהובים וצ'קול היה השם הראשון שעלה (ולא בפעם הראשונה) בישיבת הצוות המקצועי בשיתוף עם הנהלת הקבוצה. במקביל ניסו הצהובים לבדוק אם מגן מכבי נתניה, עומרי בן הרוש, ששיחק 90 דקות במדי נבחרת ישראל, יעמוד למכירה עבורם, אבל הבינו מהר מאוד שבנתניה רוצים לגזור קופון שמן והחליטו לרדת מהעניין.

במכבי חזרו לאופציית צ'קול יומיים לפני תום מועד הרשמת השחקנים לליגה האירופית. תחילה דרשו באשדוד למעלה מחצי מיליון דולר, הרבה מעבר לסכום ההשקעה שחשבו להוציא הצהובים המוערך ב-250 אלף דולר, אלא שהפעם במועדון הצהוב לא הרימו ידיים. ג'ק אנגלידיס, שקיבל אור ירוק מהמאמן מוטי איווניר ועוזרו גדי כרמלי לעשות הכל כדי לצרף את המגן הצעיר, נכנס למו"מ והגדיל את ההצעה.

"לא היה קל לג'קי לומר לא לצ'קול", אמר גורם באשדוד שהיה מעורב במו"מ. “ג'קי יודע שצ'קול הוא המפרנס של הבית. הוא גם ידע שמכבי ת"א תהיה עבורו התקדמות לא רק מקצועית אלא גם כלכלית ולזה הוא לא יכול היה לסרב".

רגע לפני הבאזר, מכבי הצליחה להחתים את המגן. אשדוד קיבלה סכום יפה של 350 אלף דולרים ואת החלוץ חאתם עבד אלחמיד. הצהובים קיבלו שחקן צעיר נוסף שנכנס לפאזל של איווניר. אחרי משחק האימון מול בני לוד אמר כרמלי: "צ'קול הוא שחקן שחקן".

רחמים צ´קול. מתרגל לצהוב-כחול של מכבי (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
רחמים צ´קול. מתרגל לצהוב-כחול של מכבי (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"קשור למשפחה, שהיא אחד מהדברים שמניעים אותו על הדשא"
מאז החוזה הראשון של צ'קול בקבוצה הבוגרת של מ.ס אשדוד הוא הפך בעצם לאחד מהמפרנסים העיקריים של משפחתו שעדיין חיה בקרית מלאכי. תחילה צ'קול התגורר עם משפחתו ועשה את הדרך מאשדוד לקרית מלאכי, מה שגרם לו ללא מעט בעיות משמעת דוגמת איחורים לאימונים, בעיקר בימי שישי. 

באשדוד הבינו את המגן הצעיר. גם העובדה שהמשפחה בשבילו היא הכל הייתה ידועה. לא פעם, בימים פחות טובים שלו על כר הדשא באימונים או במשחקים, כשהיה נשאל מדוע הוא נראה ככה, היה ברור לצוות המקצועי שהראש של צ'קול נמצא בבית בקרית מלאכי.

 צ´קול. המשפחה היא אחד מהמניעים שלו על הדשא  (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
צ´קול. המשפחה היא אחד מהמניעים שלו על הדשא (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

לפני שנתיים החליט ג'קי בן זקן למקם את צ'קול בדירה לצידו של שי רביבו, כדי שהכשרון יוכל להתרכז רק בדבר אחד - כדורגל. ההורים של המגן לא מרבים להגיע למשחקי הקבוצה. היחידה מבני המשפחה שכן הגיעה למספר משחקים בוענה שעברה הייתה אחותו של המגן.

בהמשך יקבל צ'קול רכב ממכבי תל אביב, אבל בנוגע לדירה, זה עדיין לא ברור. כרגע הוא נשאר בדירה שאשדוד העניקה לו - קרוב לקרית מלאכי. לא בטוח שהוא ימהר לעזוב את אשדוד, אלא אם כן הדירה באשדוד תלקח ממנו ואז הוא יצטרך לעבור לאחת מהדירות של הצהובים.

"הקשר של צ'קול עם המשפחה הוא הדבר שמניע את הבחור הצעיר הזה שהוא אחד המפרנסים העיקריים של המשפחה", אמרו גורמים באשדוד. "במכבי ייצטרכו לדעת לטפל בזה. לדאוג לו לדירה ואולי אפילו למשפחה שלו. ברגע שהכל יהיה בסדר עם המשפחה הוא ייתן הכל על המגרש בשביל הקבוצה ויש לו הרבה מה לתת".

&"קבוצה שתדאג לו ולמשפחה תרוויח אותו על הדשא&"  (ליאור טימור) (צילום: מערכת ONE)
&"קבוצה שתדאג לו ולמשפחה תרוויח אותו על הדשא&" (ליאור טימור) | צילום: מערכת ONE

רגל שמאל קטלנית ומשחק רב גוני
בגיל 16 הגיע צ'קול לקבוצת הנערים של מועדון ספורט אשדוד מקרית מלאכי. הנער הצנום שיחק כקשר וסומן על ידי הצוות של מחלקת הנוער ככישרון הבא של הקבוצה מעיר הנמל.

איך הפך למגן? את התודות צריך לשלוח צ'קול למי שהיה יועץ מנטאלי בקבוצה של יוסי מזרחי לפני שלוש שנים, עידן ולנסי ולמאמן עצמו. באשדוד הבינו שהם נמצאים במחסור של מגן שמאלי, ולפני שלוש שנים החליטו ולנסי, בשיתוף עם מזרחי, להפוך את צ'קול למגן. "הוא לא אהב את זה ועשה תחילה לא מעט פרצופים", סיפרו גורמים באשדוד. "יוסי דחף אותו לזה ו-ולנסי שיכנע אותו שזו הדרך היחידה שהוא יוכל לקבל דקות משחק".

יוסי מזרחי וצ´קול. המאמן חתום עלהיותו מגן  (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
יוסי מזרחי וצ´קול. המאמן חתום עלהיותו מגן (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

בעונה  הראשונה ששיחק כמגן, צ'קול הצעיר זכה ללא מעט ביקורות, בעיקר מהיציע. הוא לא נכנע. עם הזמן ולא מעט עבודה שעשו עליו ולנסי ומזרחי, הקשר הצעיר למד את רזי התפקיד של המגן והפך להיות מהבולטים בקבוצה. "אין הרבה מגנים שמאליים בארץ והבנתי שאם אצליח בתפקיד, אזכה להיות בולט קבוצה", אמר צ'קול לחבריו באשדוד, רגע לפני שחתם על החוזה המחודש עם הקבוצה של ג'קי בן זקן, שאחד התנאים שלו היו שהוא ישחק רק בתפקיד המגן ולא בקישור.

גורם באשדוד אמר רגע לפני שעבר למכבי תל אביב: "אם יש שחקן שהייתי רוצה לצאת איתו למלחמה הוא צ'קול ולכן מדובר בצעד לא פשוט להעביר אותו מהקבוצה".

"מדובר בשחקן רב גוני, עם טכניקה מצויינת ושחקן שמבין את המשחק עם יכולות גופניות נהדרות. בגדול, שחקן שרוצה להתקדם", מספר איציק עובדיה, שהספיק לאמן את צ'קול בעונה שעברה למספר חודשים כשעמד לצידו של ג'ון גרגורי.

ג´ון גרגורי ואיציק עובדיה. האחד העריך יותר, השני פחות  (מור שאולי) (צילום: מערכת ONE)
ג´ון גרגורי ואיציק עובדיה. האחד העריך יותר, השני פחות (מור שאולי) | צילום: מערכת ONE

עוד לפני ההחתמה של צ'קול סיכמה מכבי את עם הבלם הקרואטי, רוברטו פונצ'ץ. הרבה גבות הורמו כשעלתה התהייה האם יש כוונה לחזק גם את כנף שמאל בהגנה, בה משחק יואב זיו. התשובה לא איחרה לבוא. מוטי איווניר מכיר היטב את צ'קול עוד מהיותו מאמן הנבחרת הצעירה.

איווניר מכיר גם את היכולות של המגן השמאלי שיכול לשחק כמעט בכל תפקיד באגף שמאל. לראיה, במשחק האימון מול בני לוד, צ'קול בכלל לא תופקד בהגנה, אלא בקישור ובהחלט היה אחד הבולטים על המגרש כבר בדקות הראשונות. 

איווניר עם צ´קול בימי הנבחרת הצעירה. המאמן מכיר אותו מצוין (שרון ק (צילום: מערכת ONE)
איווניר עם צ´קול בימי הנבחרת הצעירה. המאמן מכיר אותו מצוין (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

"מדובר בשחקן הגנתי שיכול להיות מתופקד מצוין גם בהתקפה וזה לא ברור מאליו", אמר חברו של צ'קול ומי שקיבל אותו לפני ארבע שנים כשעלה מהנוער באשדוד, דוד רביבו. "הוא מבין את המשחק ואני בטוח שעם השחקנים שיש במכבי ת"א, הוא יבוא לידי ביטוי ברמות הגבוהות ביותר".

גם עובדיה מאמין שהערך המוסף של צ'קול זו הבנת המשחק שלו: "יש לו רגל שמאל יוצאת מן הכלל. הוא מכיר את כל התפקידים באגף: קשר אחורי, כנף שמאל ומגן שמאלי שזה התפקיד ששיחק בו עד כה. יש לו טכניקה טובה בהרמות ובעיטות. הוא שקט עם הכדור ובעל קבלת החלטות טובה. שחקן שתומך מאוד במשחק ההתקפה מעמדת המגן. יש לו רוטציות התקפיות. עצם העובדה שהוא יכול לשחק במספר תפקידים והוא מחוייב למסגרת וממושמע טקטית זה מאוד חשוב".

הבעיה היחידה: החוסן המנטאלי שזקוק לשיפור
במכבי יצטרך צ'קול להיאבק על חולצת ההרכב הראשון עם יואב זיו. בשל כמות המשחקים הגדולה שתהיה לצהובים העונה, איווניר רצה שחקן שיוכל להוות תחרות לזיו וייכנס לרוטציה על עמדת המגן. למרות ששיחק בקישור במשחק האימון מיועד צ'קול לתפקיד המגן השמאלי שיכול לנוע על הקו ולהיות עזר להתקפה, בדיוק כמו עומר ורד מן העבר השני.

דוד רביבו ובן לולו צופים על צ´קול מבצע (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
דוד רביבו ובן לולו צופים על צ´קול מבצע (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

גם המסירות הארוכות והמדוייקות שלו וההגבהות חדות של צ'קול אמורות להוסיף מחץ להתקפה. ומה לגבי מימדי הגוף? אז אמנם לא מדובר בשחקן גבה קומה ומבנה רחב, אבל גם לשחקנים ששיחקו מולו יודעים לספר על שחקן הגנה בעל ניתור גבוה, עיקש וחזק, שלא יוותר לאף חלוץ שיבוא מולו. "צפויה התמודדות ליואב וגם לצ'קול, אבל אין לי בכלל ספק לגבי היכולת שלו וזה לא אומר מאומה בנוגע ליכולת של יואב. לפעמים חלוקת כוחות זה דבר טוב. גם ליואב יש את היכולות לשחק כמה תפקידים וזה פותח אפשרויות בשביל הצוות המקצועי", הוסיף עובדיה.

יש מי שמספר על הרצון העז של צ'קול להצליח באשדוד עד כדי פגיעה מנטאלית בתקופות בהן הצליח פחות או שלא פתח. בעונה שעברה היה המגן הצעיר לאחד הברגים החשובים במערך של אשדוד. במשחק החוץ מול מכבי חיפה צ'קול יכול היה לכבוש עם הראש ופספס.

“להחמצה הזו הייתה השפעה גדולה עליו לאורך כל המשחק", סיפר גורם באשדוד. “אם יש משהו שרחמים יצטרך לשפר זה הצד המנטאלי. הוא צריך להיות חזק יותר. לא רק לחפש את האהבה של המאמן, אלא להיות מקצוען. להבין שיש ימים שהולך יותר וימים שהולך פחות. במועדון כמו מכבי ת"א הלחץ הגדול והוא ילמד להסתדר איתו אחרת יהיה לו קשה מאוד. זו קפיצת המדרגה אולי היחידה שהוא צריך לעשות כדי להפוך למגן השמאלי הטוב בליגה".

רחמים צ´קול מאוכזב (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
רחמים צ´קול מאוכזב (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"הוא יודע שהוא הגיע למכבי וצריך להתנהג בהתאם”, אומר רביבו שמכיר היטב את הקושי להשתלב בקרית שלום, אך טוען שזה שיך לנחלת העבר. "הוא היה מקצוען באשדוד ויהיה מקצוען גם במכבי. כמו שהוא קיבל את השחקנים החדשים באשדוד ואת הזרים בחום ואהבה ככה הוא יתקבל במכבי".

עובדיה: "מכבי זו חממה טובה בשביל צ'קול"
עובדיה מעיד על השאיפה הגדולה של צ'קול - להתקדם. לא מעט קבוצות כבר הביעו בו עניין בחודשים האחרונים מאז תום העונה. מכבי קסמה לו בעיקר בגלל המרחק הקצר מאשדוד. המגן הצעיר עושה לראשונה צעד כשהוא עוזב את העיר בה גדל ואת הקבוצה שהכירה אותו כל כך טוב.

"אני חושב שיש במכבי סביבה שמתאימה לו”, אומר עובדיה שמכיר היטב גם את הקבוצה מקרית שלום, שלאו דווקא ידעה לקבל שחקנים בעשור האחרון. "הוא אמנם פעם ראשונה יוצא מאשדוד וזה בטח לא הדבר הכי פשוט בעולם מבחינתו, אבל במכבי יש אווירה שעוטפת ומחבקת וזה בדיוק מה שהוא צריך. אם יידעו לקלוט אותו נכון המעבר יהיה חלק ויעשה טוב לשני הצדדים. כדי לתת מעצמו הוא צריך להרגיש בבית. הוא צריך להרגיש מחובר ושאוהבים אותו - זו הדרך להגיע אליו".

צ´קול מוביל את שחקני אשדוד באימון (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
צ´קול מוביל את שחקני אשדוד באימון (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"לתפיסתי ולהבנתי אין זמן לא טוב להתקדם - מבחינתו זו התקדמות אז שילך ויאכל את הדשא”, ממשיך מאמנו לשעבר של צ'קול. ”אין ספק שאשדוד שימשה בשבילו חממה ממחלקת הנוער לבוגרים. כמו כל דבר בחיים צריך להסתכל קדימה. לבחור הזה יש שאיפות ויש חלומות וזה הזמן שלו. אני לא חושש להתקדמות שלו. אחד הדברים שהכי לא טובים לשחקן כדורגל זאת תחושת הנוחות ובאשדוד הוא הגיע לתחושה הזו והגיע הזמן שיוציא מעצמו יותר. יש מה להוציא ממנו, הפוטנציאל שלו הוא עצום. אני חושב שמכבי עשתה רכש מצוין. הפליא אותי בצד המקצועי שאשדוד ויתרה עליו אבל כנראה שלא רצו לעצור את התקדמות שלו".