ארונו של אבי כהן ז"ל, שהלך הבוקר לעולמו, הוצב היום (רביעי) החל מ-11:00 באצטדיון ר"ג ולציבור ניתנה האפשרות לעבור על פניו. טקס פרידה משחקן העבר התקיים במקום. האירוע הועבר בשידור ישיר ב-ONE TV LIVE מהאצטדיון הלאומי בר"ג.

שחקן העבר נפגע לפני תשעה ימים בצורה קשה בתאונת דרכים טרגית בזמן שרכב על האופנוע שלו בר"ג, הובהל לבית החולים איכילוב, שם התקבל במצב אנוש. הוענק לו טיפול ראשוני והוא הועבר מיידית לחדר ניתוח, ממנו הועבר לטיפול נמרץ.

מאז, אבי כהן נלחם על חייו בזמן שחברים ובני משפחה שהו לצד מיטתו. במהלך השבוע האחרון הוא עבר בדיקות דם ומיפוי מוח, אולם בסופו של דבר בעקבות התאונה הקשה, ועדה רפואית נאלצה לקבוע אתמול כי הוא שרוי במצב של מוות מוחי.

משפחת כהן החליטה שלא לנתק את אבי ממכונות ההנשמה והוא נפטר הבוקר ב-06:00 בבית החולים איכילוב לאחר שליבו נדם. בנו, תמיר, שיצא ביחד עם בני המשפחה אל התקשורת אתמול, ביקש להודות לכל המתפללים ואמר בגרון חנוק: "לצערנו הוועדה אישרה שאבא מת מוות מוחי. משתמע מזה שאבא נפטר".

בסוף השבוע הקרוב, כל משחקי הליגות - מהילדים ועד לבוגרים - יפתחו בדקת דומייה לזכרו של אבי כהן.

צפו בשידור החוזר מאצטדיון רמת גן

משפחת כהן עם התמונה של אבי ז"ל (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
משפחת כהן עם התמונה של אבי ז"ל (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

בני משפחה, חברים ומאות מכרים הגיעו בזה אחר זה לאצטדיון ר"ג, וביניהם גם אנשי ההתאחדות, שחקני כדורגל וקבוצות נוער ממכבי ת"א ומנבחרת ישראל.

תמיר כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן ממרר בבכי באצטדיון ר&"ג (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

ברקע, כאשר עוד ועוד אנשים מגיעים לחלוק כבוד אחרון לאחד מגדולי השחקנים של הכדורגל הישראלי, נשמע השיר המפורסם של אוהדי ליברפול, הקבוצה בה שיחק אבי כהן ז"ל ועימה זכה באליפות אנגליה ובגביע אירופה לאלופות בשנות ה-80 - YOU'LL NEVER WALK ALONE.

ארונו של אבי כהן בר&"ג (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
ארונו של אבי כהן בר&"ג (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יציע 3 התחתון, תא הכבוד באצטדיון ר"ג, החל להתמלא כאשר בערך בשעה 11:25 הגיעה משפחת כהן במלואה, כולל האחים חיים ומרסלו, האישה דורית, תמיר ואחיו ואחותו. מוטי איווניר ובוני גינצבורג, שניים מחבריו הקרובים של אבי כהן, תמכו בדורית עם כניסתה לאצטדיון.

ארונו של אבי כהן בר&"ג (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
ארונו של אבי כהן בר&"ג (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

השיר המפורסם של ליברפול שהושמע ברקע במהלך האירוע גרם לדמעות רבות בקרב האנשים שהגיעו לחלוק לאבי כבוד, ולהתרגשות עצומה. בשלב זה נכנס הארון של אבי כהן למתחם האצטדיון ולא היה איש אחד בקהל שלא הזיל דמעה. דורית, תמיר ושאר בני משפחה ניגשו בזה אחר זה לארון ומיררו בבכי כאשר חבריהם תומכים בהם.

אצטדיון רמת גן מלא באנשים שבאו לחלוק לאבי כהן כבוד אחרון (יניב גונ (צילום: מערכת ONE)
אצטדיון רמת גן מלא באנשים שבאו לחלוק לאבי כהן כבוד אחרון (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מיד לאחר שמשפחת כהן הדליקה את נרות הנשמה לצד הארון, חלפו בזה אחר זה מאות חברים ליד הארון וחלקו לאבי כבוד אחרון. שחקני נבחרת הנוער עמדו לצד הארון.

ארונו של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
ארונו של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יו"ר מכבי הרצליה, אריאל שיימן: "זה חברות מעבר לכדורגל. עצוב שחבר גומר בצורה טראגית כל כך. לא כולם הכירו את אבי עם ההילה סביבו. הוא בן אדם יוצא דופן. עצוב, עצוב נורא. אזכור ממנו טיולים משותפים, בילויים, קלפים, אירועים מיוחדים".

תמיר כהן ובני משפחתו בכניסה לאצטדיון (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן ובני משפחתו בכניסה לאצטדיון (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שיימן המשיך: "אני מקווה שהדור הצעיר יידע להפנים מי היה אבי כהן. הוא יחיד בדורו. לא היה אף אחד גדול כמו אבי כהן. צורת ההליכה, עם הראש למעלה והחזה קדימה - משהו פשוט יוצא דופן, בכל גיל. קשה לקבל את זה. האיש הזה נהנה בחייו מכל רגע. אני מתנחם בזה".

שחקני הנוער של מכבי ת&"א מגיעים לחלוק כבוד (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
שחקני הנוער של מכבי ת&"א מגיעים לחלוק כבוד (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יו"ר ההתאחדות לשעבר, איצ'ה מנחם: "קשה, קשה להאמין. אני יודע כמה הוא דאג לכולם. נפגשתי איתו לפני שבועיים, ארבעה ימים לפני האסון. באותו היום הוא אמר לי: 'הלוואי ויהיה לי אירוע מרגש במותי, כמו שאתה אירגנת ליענקל'ה גרונדמן'. והנה היום הזה הגיע".

הקהל ממרר בבכי באצטדיון ר&"ג (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
הקהל ממרר בבכי באצטדיון ר&"ג (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"אבי דאג לכולם. לכדורגלנים, למשפחתו. לכולם. אני רוצה לחזק את כולם. אהבנו את אבי, ולא נשכח אותו לעד. הוא היה הגדול מכולם. אי אפשר לדבר על אבי בלשון עבר. כולם עומדים פה ומשתאים. אי אפשר באמת להבין את זה", סיכם איצ'ה מנחם.

גינצבורג, סיני, איווניר וצביקה שרף. &"המוות של אבי כהן ז&"ל הוא מכ (צילום: מערכת ONE)
גינצבורג, סיני, איווניר וצביקה שרף (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שחקן העבר של הנבחרת והפועל ת"א, ג'ימי טורק: "הייתי שותפו לחדר. כל מילה מיותרת. הוא היה אדם מכבד, שנותן הרגשה שיש מישהו אמיתי לידך. כמו אח. אני נפרד היום מאח, לא מעוד שחקן. זה רגע קשה".

הארון של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
הארון של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מנכ"ל מכבי ת"א, עוזי שעיה: "אין מה להגיד על אבי בלשון עבר. השנה צריכה להיות שנת 'אבי כהן' במכבי ת"א. ניקח את העוצמה, המנהיגות, ההישגיות, האופי - ונביא את זה לידי ביטוי במועדון. נמצא את הדרכים לשמר את המורשת שלו במועדון. אני מחפש כבר שנים את אבי כהן החדש בקבוצות הנוער. כשאבי כהן רץ באצטדיון ר"ג כשזכינו בגביע - זה הזכרון הגדול עבורי".

עומר פרץ (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
ויקי פרץ, עומר פרץ ואשתו ממררים בבכי. הלם ותדהמה (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אחד מיריביו המרים על מהגרש, אבל חבר קרוב, גילי לנדאו: "אני מצטמרר. זה רגע קשה עבורי ועבור כולם. אבי היה סלע איתן, עמוד תווך, שם נרדף לתארים והצלחות. שמחת חיים. הקרין אור על כולם. אגדה. אגדות אינן מתות לעולם". ועל השער עם היד הוא הוסיף: "אני מודה. זה לא היה עם הראש".

המשפחה של אבי מתפרקת מבכי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
המשפחה של אבי מתפרקת מבכי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אחיו של אבי, מרסלו כהן: "אין לי מושג למה לקחו אותו דווקא. לא הייתי צריך אירוע כזה כדי לדעת כמה אוהבים את אבי. זה רגע עצוב. קשה. אני בעיקר שואל את עצמי, למה? למה? זה קשה מאוד. אין איך להסביר לנכדים, לילדים. מכל העולם מתקשרים. זה מרגש".

ארונו של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
ארונו של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אחד מהבעלים של מכבי ת"א, דייויד פדרמן: "יום קשה. חבל, נורא. פשוט מיותר. אלו החיים - צריך ללכת קדימה כי אלו החיים. מבחינה ספורטיבית אבי היה מכבי ת"א. סימל את מה שמכבי מייצגת. סמל למועדון ולמדינה". על אפשרות ההנצחה של אבי כהן אמר: "נחשוב על כך. צריך לעזור למשפחה קודם כל. זה יותר מהכל".

חברו הקרוב ביותר, אריה אלטר: "אני מאוד מאוד עצוב. השיר שברקע מסמל את כל מה שאנחנו מאמינים בו. מקווה שנדע להנציח אותו. אני ואבי זה עולם ומלואו. הוא היה קודם כל בן אדם, בהתנלהות, בחברות".

תמיר כהן ואמו דורית עם עיניים אדומות (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן ואמו דורית עם עיניים אדומות (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מאמן נבחרת ישראל בעבר ובני יהודה בהווה, דרור קשטן: "אנחנו נפרדים מאיש גדול. זה יום עצוב. הוא לקח רק את הטוב מהחיים. היינו בקשר הדוק, גם כאשר בנו שיחק אצלי בנבחרת וגם מתוקף תפקידו. אבי היה פורץ דרך. אנחנו חולקים כבוד אחרון לספורטאי גדול".

אלון נתן, ששיחק עם אבי בעבר: "יהיה קשה למלא את החלל. הוא קיבל אהבה יום יום. הוא קיבל, נתן, הפנים". מכביסט גדול, דידי הררי: "אי אפשר לעכל. מוזר. האיש הכי חי וחייכן". צביקה פיק: "שיחקתי איתו בכל יום חמישי קט רגל כבר עשור שלם. איש קרוב מאוד אליי".

בנו של אבי כהן נשבר במהלך הטקס (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
בנו של אבי כהן נשבר במהלך הטקס (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

כל שחקני מכבי ת"א הגיעו בזה אחר זה בתלבושת רשמית של המועדון, עוברים ליד בני המשפחה ומחבקים אותם. המנג'ר אבי נמני, הצוות המקצועי והשחקנים חיבקו את תמיר ובני משפחתו.

הטקס לזכרו של אבי כהן ז"ל באצטדיון רמת גן
בוני גינצבורג פתח את הטקס ואמר: "כמו שבאנגליה עושים, ולבקשת המשפחה, נפתח את הטקס בדקה של מחיאות כפיים". גינצבורג: "שלום רב לכולם. באנו להיפרד מאדם נדיר, שחקן ענק - אבי כהן".

שחקני מכבי ת&"א (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
שחקני מכבי ת&"א (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

לאחר מכן הגיעה השרה לימור לבנת ונשאה דברים: "משפחת הספורט מרכינה את ראשה ומתאבלת על מות אחד מבניה הנערצים ביותר. אבי, היית לא רק כדורגלן ענק, אלא גם אגדה עוד בחייה - אגדה שתסופר גם לאחר לכתך. לפני שבוע הגעתי לבית החולים כדי לחזק את המשפחה. חיבקתי אותך דורית. כל כך הרבה התפללו, גלי ההערצה לאבי היו ענקיים".

"אנשים המתינו לנס - האמינו שהווינריות שלך תנצח במאבק על חייך", הסבירה לבנת. "הנס לא קרה, כמה עצוב. דורית, תמיר, לי, דביר, האחים והמשפחה. הכאב שלכם עצום. איבדתם את היקר מכל. משרד הספורט ימצא את הדרך להנציח את פועלו. תודה לך אבי על הכל, על מי שהיית ועל מה שנתת. יהי זכרך ברוך".

לימור לבנת ותמיר כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
לימור לבנת ותמיר כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

לאחר לבנת ניגש יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, אל המיקרופון, ונשא את דבריו: "אביל'ה, אף אחד לא הכיר אותך כאבי, או שהיית אביל'ה או אבי מליברפול. אבי של הוולה, אבי מאנגליה, אבי עם היד למעלה, אבי עם החיוך. כל כך קשה לדבר עליך בעבר. רק לפני מספר ימים עוד היית פה. עשינו תוכניות עבור דור השחקנים הבא שרצית לדאוג להם".

"תמיד נשארת אבי הצנוע שמדבר עם כולם בגובה העיניים", אמר לוזון. "היית מזוהה עם מכבי, אבל בכל מקום אהבו אותך. עבור כל מי שאוהב כדורגל, וגם מי שלא, היית קפטן נבחרת ישראל. הישראלי היפה. מודל ודמות לחיקוי ולהערצה. אתה הצבר, היפה, הגבוה. שורד בכל מצב. את התאונה לצערנו, לא שרדת".

אבי לוזון נושא דברים לזכרו של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אבי לוזון נושא דברים לזכרו של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"היית אמיתי, אוהב את החיים. צנוע. עם רגליים על הקרקע. איזה עונג לדעתם שזכית לגדל ילדים ונכדים. תודה בשם משפחת הכדורגל. תודה על הריגושים. תודה שזכינו להקיר איש נדיר כמוך. לכל משפחת כהן היקרה - לא תישארו לבד. מעתה אנחנו משפחת הכדורגל, גם משפחתכם. אתה עוזב אותנו, אבל תישאר בליבנו לעד. נמצא  את הדך להנציח את זכרך לדורות הבאים", סיכם יו"ר ההתאחדות.

מנכ"ל איגוד השחקנים, אריה אלטר: "אני לא מסוגל לעכל. ביליתי איתך כל כך הרבה שנים ביחד, עוד מהימים שהיינו שכנים לפני שלושים שנה. תמיר עוד לא נולד אפילו. משם עברנו לארגון השחקנים, ארגון שאתה הקמת. הלכנו בלב אחד, בכל הדרך הזו".

"אני בטוח שכולם פה, כי כל אחד קיבל מאבי חיבוק", טען אלטר. "כשאבי ניגש למישהו, הוא עושה זאת בידיים פתוחות. זה היה אבי. אבי שהולך ויש זרקור מעליו וכל אחד רוצה לגעת באור הזה. זה אובדן כבד לכל משפחת הכדורגל ולכל אותם האנשים בעולם, שחוגגים בחו"ל, אבל כולם עצובים".

אריה אלטר, חברו הקרוב של אבי כהן, סופד לו (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אריה אלטר, חברו הקרוב של אבי כהן, סופד לו (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"אמש נכנסתי אליך בפעם האחרונה, רק רציתי לראות את החיוך שלך, את השמחה. לא הצלחתי. דורית, לי, תמיר ודביר - אתם יודעים כמה אהבה היה באיש אחד עבור כולכם", סיכם אלטר. "כמה היתה לו עבור כל המשפחה. אנחנו מצווים כולנו להמשיך את דרכו, על מנת שגם הנכדים ידעו איזה סבא היה להם, איזה איש ענק. אבי - לעולם לא אשכח אותך. אני אוהב אותך חבר יקר. וכבר מתגעגע אליך. תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים. אמן".

אלמנתו של אבי, דורית: "אבי היקר שלי, אני לא כתבתי כלום כי לא הצלחתי. לפני שבוע חרב עליי עולמי, על הילדים, על נכדים, על כל עם ישראל. אני יודעת בדיוק מי היית. רק לתת ולתת ולתת. בחיים לא ציפית לקבל. ישבנו אצלך שבוע, יום וליל. ביקשתי שתתעורר - תמיד היית עושה מה שביקשתי. למה הפעם לא? כל כך ביקשתי, התחננתי. אבל לא הצלחת. פשוט לא".

בוני גינצבורג ודורית כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
בוני גינצבורג ודורית כהן סופדים לאבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"אני לא כועסת, פשוט מתגעגעת", היא הוסיפה. "כבר רציתי שתלך, הסכמתי לך, רציתי שיהיה לך שקט. שתישן כמו שאהבת. הבטחתי לך שאהיה חזקה ולא אשבר. תמיד אהיה שם בשבילך, אף פעם לא תהיה לבד. אוהבים אותך מאוד אבי". 

בני הדודים של אבי כהן (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
בני הדודים של אבי כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אחיו, חיים כהן דיבר בשם האחים: "לצערנו שום תגובה לא באה. השמענו מוסיקה, ניסינו הכל. אנחנו לא מעכלים שאתה נפרד מאיתנו ועולה לעולם הבא. אני בטוח שבמעשיך הטובים הרבים תגיע ישר לגן עדן. לפני שנתיים יזמת פרוייקט לילדי הפנימיות של משרד הרווחה. בכל שבוע ארגנת קבוצה מליגת העל שתבוא לשחק. חרשת את כל הארץ, דאגת לתקציב כדי לעשות טוב לילדים. אתה ספורטאי ענק. איש משפחה אהוב, בעל, אבא, ולאחרונה סבא. דאגת תמיד שיהיה שמח. היה חשוב לך שתמיד שנהיה אופטימיים. נמשיך את המורשת שלך אבי, נזכור אותך תמיד".

מזרחי ותמיר כהן. הקהל זוכרים את אבי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
יוסי מזרחי מחזק את תמיר כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

בני הדודים של אבי, שכל כך אהבו אותו: "דוד יקר ואהוב. שמונה ימים אנחנו חייים בתוך סיוט. מחכים להתעורר מהחלום הכי רע. חיכינו שתיכנס עם החיוך המפורסם, שמרוח על הפנים המאירות. כולנו בוגרי קייטנת אבי - ים, כדורגל, לונה פארק ואירועים. אחרי כל זה לא נוכל להסביר מה זה לגדול לצידך. ממך ישארו לנו רק זכרונות טובים. אדם שאוהב ילדים אוהב את החיים. אז אתה ההוכחה לכך. אהבת ודאגת כאילו היינו ילדיך. אוהבים אותך לנצח".

תמיר כהן עם אבנר טוויטו (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אבנר טוויטו ותמיר כהן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מנכ"ל מכבי ת"א, עוזי שעיה: "הייתי בן 13 כשאבי שיחק לראשונה בבוגרים של מכבי. הייתי בן 17 בדאבל. הייתי שם וראיתי אותו. הזדהיתי. הוא סימל עבורי מכביזם. חזק, גאה, חסון, זקוף, מנצח, הישגי, שואף, מוערך, מנהיג. אני מכביסט - הוא האידיאל. כל יום מאז שאני בתפקידי, אני מחפש את 'אבי כהן' הבא. השנה הזאת מבחינתנו כמבי ת"א תהיה שנת אבי כהן - נהיה חזקים והישגיים. קשה לנחם את המשפחה, אך נשתדל שרוחו תלווה אותנו לנצח נצחים".

מאור בוזגלו, ואבי סטרול (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
מאור בוזגלו, ואבי סטרול (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

תמיר כהן דיבר בשם הילדים לי ודביר: "אביל'ה, אבי כהן, באבי, אבא. איך אפשר להספיד אדם כמוך? איזה סיפור אני יכול לספר, שיתאר מי היית ומה היית? גידלת משפחה לתפארת, טיפחת את אמא כמו שרק את יודע. גידלת אותנו בצורה שאני מאחל לכל ילד לגדול. נטעת בנו אמונה, ערכים".

"רצית שתמיד נשמח ולא נתלונן. שתמיד נדע להגיד תודה. נתת לנו כח בכל רגע ובכל שעה. אתה הגדול מכולם", הוא סיפר. "תמיד היית ווינר. אתה לא הפסדת. אחרי שנכנסת לכולם ללב, כולם יודעים מי זה אבי כהן. מדינה שלמה, המון אנשים בעולם - התפללו, בכו, רק כדי שאתה תחלים".

תמיר כהן והאחים (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
תמיר כהן והאחים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"כמה מיוחד היית. עד כמה גדול אתה באמת. השם כהן נישא בזכותך בכבוד 54 שנה. זה לא ייפסק. יש רק אבי כהן אחד, ואני תמיר כהן לא מתיימר להיות אתה. אכנס לענליך. אנהיג את המשפחה קדימה. אני נשבע לך עכשיו - אשמור על המשפחה מכל משמר. אוהבים אותך מאוד", הוא סיים את דבריו.

אבי לוזון מנחם את המשפחה (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אבי לוזון מנחם את המשפחה (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE