ביום ראשון הקרוב, בדיוק שבוע אחרי שהודח מבית האח הגדול VIP, יתגייס גיא לובלצ'יק לצה"ל. גיא בן ה-18 וחצי, אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת, נחשב לספורטאי מצטיין ולכן אמור להתגייס במסגרת תוכנית שתקל עליו לצאת לאימונים ולקחת חלק בתחרויות במדי קבוצתו מכבי תל אביב. עם זאת, האתלט-הדוגמן הדגיש לא פעם כי לא יסכים לוותר על שירות צבאי מלא, ואפילו לא פסל גיוס לקרבי.

אך האם אחרי כמעט חודש בבית האח הגדול יוכל גיא לחזור לכושר, ועוד כזה שיספיק כדי לצלוח את הטירונות בשלום? ניסינו לברר עם מאמן הכושר הקרבי המיתולוגי יובל עילם, מי שמכין מאות בני נוער לקראת גיוס בכל שנה במסגרת המרכז החינוכי שבראשותו, מה כדאי ללובלצ'יק לעשות ואיך עליו להעביר את הימים הספורים שנותרו לו עד הבקו"ם.

"בגדול מדובר בפרק זמן קצר שיהיה קשה מאוד להיכנס בו לכושר", מסביר עילם. "לספורטאים הקושי הרבה יותר משמעותי, כי הכושר שלהם הוא מאוד ספציפי. גם אם הוא היה רץ למרחקים ארוכים זה היה קשה לו, אז על אחת כמה וכמה כשהוא קופץ משולשת. היכולת שלו בעיקרה בנויה על כוח מתפרץ ובטירונות הדבר האחרון שאתה צריך זה כוח מתפרץ".

צה"ל זה לא צאח"ל

כזכור, גם בבית האח הגדול נדרש לובלצ'יק לגלות כישורים קרביים, כשעל הדיירים הוטלה משימה צבאית במיוחד והם גויסו לצאח"ל - צבא האח הגדול. לדברי עילם, יש הבדל גדול בין המקרים. "אז הוא ידע שזה בתוכנית, שזה בצחוק", אומר עילם. "זה שונה כשאתה נמצא בבסיס טירונות, וטירונות היא קשה גם בלי קשר לשאלה אם אתה קרבי או לא".

עילם מעריך שהקושי הכי גדול של לובלצ'יק יהיה נפשי ולאו דווקא פיזי. "כשאתה מתגייס אתה הופך להיות אחד מבין רבים, אתה מאבד את הזהות האישית שלך. המעבר הזה הוא מעבר חד. כולם נראים אותו דבר, נשמעים אותו דבר, מחויבים ללוח זמנים. פתאום מישהו שהוא שנה מעליך נותן לך פקודות וזה לא פשוט, בעיקר למישהו שהיה עד הצבא בולט, מצטיין וזכה להערכה ולהערצה".

לטעום אלונקה

גיא לובלצ'יק עושה כושר (וידאו WMV: mako)
לא לקרוע את הגוף. לובלצ'יק | וידאו WMV: mako

לסיום מציע עילם ללובלצ'יק הצעיר בכל זאת צרור טיפים כדי להיכנס לעניינים. "הייתי נותן לו 'טעימות', להתנסות בכמה דברים קטנים, שיבין מה מצפה לו. טיפה נשיאת אלונקה, שירגיש קצת מה זה. הייתי אומר לו גם ללכת לחוף הים, לנשום שם קצת אוויר, לעשות הליכות ואולי גם קצת ריצות בשביל לרענן את מערכת הלב-ריאה ולקדם את היכולת האירובית של הגוף".

"הייתי ממליץ לו לעשות סטים של שכיבות סמיכה ועליות בטן ומתח", מסביר עילם, "אבל בקטנה, לא בעומסים ובטח שלא להיקרע ולקרוע את הגוף. מעל לכל - הייתי ממליץ לו לדבר עם מישהו שכבר עשה את מה שהוא עומד לעבור, שהיה באותו בסיס טירונות. פשוט שיאסוף מידע".

לפני שנכנס לתכנית, סיפר לובלצ'יק שהאח הגדול מהווה עבורו את ההכנה הכי טובה לטירונות. "שם לפחות יהיה לי פלאפון", אמר אז. כנראה שרק ימים יגידו אם צדק או לא.