אין תמונה
לרוץ עד אור הבוקר. מתאמנים למרוץ

זה יקרה מחר (ה') בבוקר, למורדות החרמון: כאלף רצים ורצות ב-120 קבוצות יזנקו למרוץ "הר לעמק" - המרוץ הארוך ביותר אי פעם בישראל, שאורכו 200 ק"מ (5 מרתונים מצטברים). המרוץ, המתקיים בהשראת מרוצים דומים בעולם, צפוי להימשך כ-20 שעות ולהסתיים רק בבוקר שלמחרת.

הרעיון לקיים מרוץ כזה בארץ התגבש אצל קבוצת רצים מהישוב תמרת שבעמק יזרעאל, לאחר ששניים מהם השתתפו במרוץ Green Mountain Relay בוורמונט שבארה"ב. כמו במרוצים בחו"ל, גם בארץ יעברו הרצים דרך חבלי ארץ מגוונים, מהגולן והגליל העליון ועד לעמק יזרעאל. את המסלול, המחולק ל-24 קטעים בני 5-14 ק"מ, ירוצו קבוצות בנות 2, 4 או 8 רצים במתכונת של מרוץ שליחים: כל אחד מהרצים ירוץ קטע מהמסלול בתורו, וחוזר חלילה.

לרוץ מרתון בלי להתאמן

דניאל מורגנשטרן בן ה-67 יהיה המבוגר ביותר מבין משתתפי המרוץ. מורגנשטרן, תושב תל אביב, משמש ביומיום כיועץ כלכלי וסביבתי, אך בשעות הפנאי שלו הוא בעיקר עושה ספורט. "אני רץ כבר עשרות שנים", מספר מורגנשטרן. "כבר בתיכון העדפתי לבלות את שיעורי הספורט בריצת 10 ק"מ בין הפרדסים הנטושים ודרכי העפר". בהמשך לקח מורגנשטרן חלק גם בתחרויות שחייה, ובין היתר הוא משתתף עד היום ב-"משחה החופים", משחה בן 4 ימים בחופי הצפון, מזה 32 שנים ברציפות.

את המרתון הראשון שלו רץ מורגנשטרן בגיל 42, ומאז הוא מקפיד בכל שנה לרוץ לפחות מרתון אחד בארץ ואחד בחו"ל. רק לאחרונה שב ממרתון טורונטו. "תמיד נמשכתי לענפי ספורט הסיבולת", הוא מסביר, אך לא מסתיר את העובדה שהגיל כבר מתחיל לתת את אותותיו. "כיום אני רץ ללא כל אימון, כולל למרתון, מחשש לשחוק את המפרקים ואת עמוד השדרה".

אז מה הסוד של מורגנשטרן? לדבריו מדובר ככל הנראה בגנטיקה, שעברה גם לילדיו. "בתי הבכורה אורנית, בת 35, נסחפה גם היא לשיגעונות שלי ורצה איתי ב-2002 את מרתון ברלין", הוא מספר. "גם בני הצעיר, שעומד לסיים בימים אלה את הכשרתו כקצין חי"ר בצה"ל, נשאב לספורט ואף השתתף בטריאתלון אילת טרם גיוסו. הוא צורף לסגל האולימפי שבועיים לאחר הגיוס אך נבצר ממנו לממש זאת. הבתים של כולנו מלאים בגביעים ובמדליות לרוב".

ריקוד המכונה

דניאל מורגנשטיין (צילום: עופר ביידה, באדיבות אתר www.shvoong.co.il)
הזמן פחות מטריד אותו. מורגנשטרן | צילום: עופר ביידה, באדיבות אתר www.shvoong.co.il

האם יש פרפרים בבטן לקראת המרוץ הארוך מחר? לפי מורגנשטרן, בהחלט כן, בעיקר משום שלא הכול ידוע מראש. "אתה לא יודע אם לצפות לגל קור או לחום או לרוח חזקה. בכלל, אינך יודע איך תגיב המכונה הנקראת דניאל מורגנשטרן". לדבריו, התוצאה הפעם פחות חשובה. "הזמן פחות מטריד אותי, למרות שלא אכחיש שבעת הריצה יש המון זמן לחשוב גם על זה".

"אני מחכה למרוץ בכיליון עניים", מודה מורגנשטרן. "זה יהיה אתגר לוגיסטי וחוויה של גילויי חברות - במקרה שלי בין אנשים שאני כלל לא מכיר, ועד שלא אראה אותם על קו הזינוק גם לא אדע מי הם. יש המון רצון טוב להצליח ביחד, נקווה שזו תהיה חוויה בלתי נשכחת".

לפרטים נוספים באתר המרוץ