שרף במסיבת עיתונאים (צילום: אור גץ)
צביקה שרף, במסיבת עיתונאים | צילום: אור גץ

נבחרת ישראל בכדורסל החלה רשמית בהכנות לאליפות אירופה 2009 שתיערך הקיץ בפולין, והערב (שלישי) ערכה מסיבת עיתונאים שהועברה בשידור חי ובחינם ב-ONE TV LIVE.

מאמן הנבחרת, צביקה שרף, פירסם את סגל השחקנים לאליפות, אשר כולל השנה 17 שחקנים במקום 16.

הסגל המלא: מורן רוט, יוגב אוחיון, גל מקל, יותם הלפרין, יובל נעימי, טל בורשטיין, רביב לימונד, משה מזרחי, גיא פניני, ליאור אליהו, יניב גרין, עידו קוז'יקרו, אלישי כדיר, רוברט רוטברד, אורי קוקיה, עמית תמיר, עומרי כספי. ממלאי מקום - ניצן חנוכי ויוני ניר.

הנבחרת תתחיל להתאמן בסוף החודש ובמהלך חודש אוגוסט תצא לשלושה טורנירי הכנה - באנגליה, בהולנד ובספרד. היורובאסקט יתקיים במהלך חודש ספטמבר בפולין, כאשר הנבחרת הוגרלה לבית א' עם קרואטיה, יוון ומקדוניה.

במהלך מסיבת העיתונאים התייחסו ראשי הנבחרת באופן רשמי לסוגיית עמרי כספי, שעלול להיעדר מאליפות אירופה, עקב לוח הזמנים של קבוצתו, סקרמנטו קינגס מה-NBA.

"לעומרי יש לחצים ובעיות עם ליגת הקיץ, גם הקבוצה שלו לוחצת. אני, יחד עם כל אנשי הנבחרת, שואפים שעומרי יגיע ונעשה כל הקלה וכל תיאום באימונים ובהופעות כדי שההגעה שלו תתאפשר", אמר המאמן, צביקה שרף.

"יש קצת התנגשויות בלו"ז של הנבחרת ושל עומרי ועם סיום ליגת הקיץ הוא יגיע לארץ וניפגש איתו. אני מאוד אוהב את עומרי ומאוד רוצה אותו באליפות אירופה, אך לא אכנס איתו לעימות. אני חושב שיש לנו נבחרת טובה ושהאליפות תתן במה מצויינת לעומרי ולכולם".

"אני רוצה להגיד במעמד הזה תודה למאיר טפירו שעזב את הנבחרת. הוא עשה את תפקידו בצורה הטובה ביותר והרבה בזכותו עלינו לאליפות. אנחנו נמצאים בשלב של חילוף דורות בעמדת הרכז. טל בורשטיין חוזר מפציעה ואנחנו מקווים שהוא יהיה בכושר מצוין ושייתן לנו הרבה דברים. מהנבחרת האולימפית מגיעים שלושה שחקנים שייתחרו בעמדת הפויינט גארד".

כשנשאל להיכן מכוונת הנבחרת השיב שרף: "הטורניר הוא גמר אליפות אירופה, יש לנו בית מאוד קשה ומאוד מכובד. נבחרת קרואטיה החזירה את ניקולה וויצ'יץ', עם מקדוניה התמודדנו לפני שנתיים והיא צירפה את ג'רמיה מאסי. זו הנבחרת שמסמנת אותנו כנבחרת שעליה אפשר לגבור, לא ניתן להם את זה. יותם מכיר את כל הטריקים של השחקנים היוונים. יש לנו אמונה בכוחות שלנו וננסה לעשות את הבית המוקדם בצורה הטובה ביותר והמטרה היא לעלות למקומות 1-8".

"קודם כל אנחנו צריכים לנצח את המשחקים בשלב הראשון ואז נראה מה הלאה. אני לא רוצה לדבר על הצלחות וכשלונות. אני הראשון שמייסר את עצמי לגבי מה קרה ומה לא", אמר שרף והוסיף: "אנחנו יוצאים יום לפני הנבחרות האחרות ונעשה ביקור במחנה אוושויץ. לא יכול להיות שחקן ישראלי שהולך לשחק בפולין ושלא יראה, יזכור ויבין את מה שהוא מייצג".

הלפרין: "המטרה היא להגיע בסופו של דבר לאליפות העולם"

ליאור אליהו ויניב גרין במסיבת עיתונאים (צילום: יעל מרגלית, מערכת ONE)
אליהו וגרין. ישתפו פעולה עם כספי? | צילום: יעל מרגלית, מערכת ONE

שרף סירב לחשוף את זהותו של הקפטן הבא, אך אחד המועמדים הבכירים לענוד את הסרט הוא גארד אולימפיאקוס, יותם הלפרין, שאמר: "אני רוצה לברך את טל בורשטיין שהוא חוזר אלינו ואת ליאור אליהו שחתם בטאו ויטוריה. ליניב אין לי מה לאחל, הוא בשיא".

באשר לסוגיית עומרי כספי אמר הלפרין: "אני מבין את עומרי כספי ואני מבין את צביקה. גם אני עשיתי את ליגת הקיץ הזאת ואני יודע כמה זה קשה. מנגד אני מבין את צביקה ויודע כמה חשוב שעומרי יגיע לנבחרת. לא מעניינינו להתעסק בזה, צביקה ועומרי ישוחחו וכולנו מקווים שהוא ישתתף באליפות".

על המטרות של הנבחרת באליפות אמר הגארד: "יש לנו קיץ מאוד ארוך, יהיה קשה, אני יודע מי זאת הנבחרת היוונית, גם המקדונים לא יעשו לנו חיים קלים. בגדול אני יכול לאחל לכולנו שיהיה לנו קיץ בריא ושלם, ללא פציעות, שנעשה אליפות אירופה טובה והמטרה היא להגיע לאליפות העולם בסופו של דבר".

טל בורשטין: "אני שמח לחזור"

טל בורשטיין שחוזר ללבוש את המדים הלאומיים אחרי תקופה ארוכה, הוסיף: "אני שמח להיות כאן. לשמחתי הכל מאחורי ואני מגיע בריא. יש לנו אליפות אירופה לא קלה בכלל, הבית שלנו קשה והקבוצות מאוד חזקות, אבל אני מאמין שיש לנו נבחרת מאוד מוכשרת. יש לנו שילוב יפה בין חבר'ה וותיקים והדור הצעיר. אני מאחל לכולנו בהצלחה".

הסנטר, יניב גרין: "כמו תמיד אני שמח להיות פה. אנחנו עומדים בפני משימה קשה. זה הישג להגיע לאליפות אירופה, שוב הוכחנו שאנחנו אחת מהקבוצות החזקות באירופה. כל הקבוצות שהגיעו לאליפות טובות וחזקות ויהיה לנו פייט רציני מול כולן. כמו שצביקה אמר, גם לנו יש שחקנים מהשורה הראשונה באירופה ובכל משחק נעשה הכל כדי לנצח".