גל מקל מול קרואטיה (צילום: הילה אביגל, מערכת ONE)
16 נקודות והמון אופי. מקל | צילום: הילה אביגל, מערכת ONE

נבחרת ישראל היתה מאוד קרובה הערב (שני) לסיים בהצלחה את משחק הבכורה שלו מול קרואטיה בפתיחת משחקי אליפות אירופה, אבל בסופו של דבר היו אלה ניקולה וויצ'יץ' וחבריו שחגגו בסיום עם 79:86 מול הבחורים של צביקה שרף.

אחרי הרבע הראשון, היה חשש קל שנבחרת ישראל הולכת לקרוס. הקרואטים ניצלו כל טעות בהגנה הישראלית, והיו כאלה, לקחו כמעט כל ריבאונד שנפל לידיהם וסיימו את עשר הדקות הראשונות ביתרון של 17:25 ביכולת טובה.

הישראלים התעוררו במהלך הרבע השני ועשו קולות של חזרה והצליחו לעשות את זה בצורה טובה מאוד.

ליאור אליהו הבולט בשורות הנבחרת ביחד עם גל מקל הצליחו לגרד שוב ושוב את היתרון הקרואטי, ושתי הנבחרות ירדו למחצית כשהקרואטים מוליכים רק בחמש נקודות (37:42) אחרי שהיתרון שלהם עמד כבר על 11 נקודות במהלך המחצית.

הרבע השלישי היה רבע מצוין עבור ישראל. 5 דקות לסיום הרבע קלע יותם הלפרין שלשה גדולה שהעבירה בפעם הראשונה את היתרון לישראל, והקרואטים נראה מבוהלים וחסרי ביטחון. ניקולה וויצ'יצץ' היה היחיד שהצליח לשמור את הנבחרת שלו במשחק. וויצ'יץ' היה גם הבולט בשורות קרואטיה במשחק וסיים עם 21 נקודות.

אחרי 59:59 בסיום הרבע השלישי יצאו שתי הנבחרות לרבע מכריע.

מלבד המשחק מול קרואטיה, הנבחרת שלנו תתמודד מחר מול נבחרת מקדוניה ומול יוון ביום רביעי, במטרה לעבור לשלב הבא.

רבע ראשון - 17:25 לקרואטיה

נבחרת ישראל פתחה בחמישייה עם יותם הלפרין עידו קוז'יקרו, גל מקל, יניב גרין וטל בורשטיין.

הקרואטים פתחו טוב ועלו מהר ליתרון של 0:6. יניב גרין היה הישראלי הראשון שקלע באליפות אחרי שהצליח פעמיים לקלוע מהקו וצימק ל-6:2. הבעיה הבולטת בדקות הראשונות היתה השליטה מתחת לסל כשהקרואטים לקחו כמעט כל כדור חוזר ועלו ל-4:11 כשנותרות 7:44 דקות לסיום הרבע.

הקרואטים המשיכו לצלוף לשלוש, הלפרין ביצע שתי עבירות מוקדמות וירד לספסל, וויצ'יץ' נכנס אצל הקרואטים שעלו ליתרון של עשר נקודות, 10:20.

2:29 דקות לסיום הרבע קלע וויצ'יץ' את הנקודות הראשונות שלו באליפות והעלה את הקרואטים ל-12:23. חמש נקודות רצופות של גל מקל (סל שדה ושלשה גדולה) הורידו את היתרון ל-17:23 לקרואטים שקלעו עוד שתי נקודות וסיימו את הרבע ב-17:25.

רבע שני - 37:42 לקרואטיה

טל בורשטיין בנבחרת (צילום: הילה אביגל, מערכת ONE)
אחי, איפה אתה? בורשטיין | צילום: הילה אביגל, מערכת ONE

קוז'יקרו פתח את הרבע השני עם סל מול החמישיייה השניה של קרואטיה והוריד את היתרון ל-19:25 לקרואטים. קוז'יקרו המשיך להיות האיש הבולט בנבחרת בכחול אבל הקרואטים היו טובים יותר.

ישראל התחילה לעשות קולות של חזרה למשחק כשליאור אליהו קע את הנקודה השמינית שלו קצת יותר מארבע דקות לסיום המחצית וצימק את הפער לארבע נקודות בלבד - 29:35 לקרואטים.

1:51 דקות לסיום המחצית הוליכו הקרואטים 31:40 כשהבעיה המרכזית של הכחולים לבנים היתה ונשארה הכדורים החוזרים בהגנה. ליאור אליהו והנבחרת חזרו בגדול וחצי דקה לסיום ירד הפער ל-5 נקודות בלבד - 42:37.

רבע שלישי - שיוויון 59:59

מולי קצורין וניקולה וויצ'יץ' (צילום: עודד קרני, 2 mako)
ניצל את נקודות החולשה של הנבחרת. וויצ'יץ | צילום: עודד קרני, 2 mako

עם המומנטום החיובי בו הסתיים הרבע השני, עלו הבחורים של צביקה שרף לרבע השלישי במטרה ברורה לצמצמם עוד את הפער. ההגנה הישראלית פתחה חזק וגל מקל מן הצד השני של המגרש הוריד את היתרון לנקודה אחת בלבד - 41:42 לקרואטיה.

הקרואטים התעוררו לעלו ליתרון של 6 נקודות אבל שלשה גדולה של גל מקל 6 דקות לסיום הרבע החזירה את ישראל למשחק. ליאור אליהו השלים חמש רצופות של ישראל והפער שוב ירד לנקודה.

5 דקות לסיום הרבע עלתה ישראל בפעם הראשונה ליתרון אחרי שלשה של יותם הלפרין ופתאום ישראל הוליכה 48:50. הכחולים המשיכו במומנטום החיובי והקרואטים נראו מבוהלים באותן הדקות.

הישראלים המשיכו לשלוט בראשותו של ליאור אליהו המצויין אלא שניקולה וויצ'יץ' לא נתן לקרואטים לאבד את המשחק.

רבע רביעי - 79:86 לקרואטיה

הרבע האחרון של המשחק יצא לדרך בשיוויון 59:59 כששתי הקבוצות מנסות לרשום ניצחון ראשון באליפות. המשחק נשאר צמוד כשליאור אליהו הוא האיש הכל יכול של ישראל.

הקרואטים לא ויתרו והמתח באולם הלך וגדל ככל שהשעון הלך קדימה. 4:15 דקות לסיום המשחק עמדה התוצאה על 73:75 לקרואטיה כשההגנה הישראלית קצת מתפזרת לעומת משחק ההתקפה.

3:30 דקות לסיום חזרו לקרואטים לחמש נקודות יתרון 73:78 אבל הישראלים לא נראו שבורים וניכר היה על פניהם שהם נחושים לצאת מהמשחק עם ניצחון, אבל זה לא הלך.

הקרואטים הצליחו לעלות לעלות ליתרון של חמש נקודות ויותר מכך, הצליחו לשמור עליו עד הסיום המר מבחינת ישראל, שנוצחה בסופו של דבר.