פיני גרשון בימים טובים יותר (צילום: חדשות 2)
כבר מציב מטרות לשנה הבאה. גרשון | צילום: חדשות 2

מכבי ת"א עברה את אחת העונות הקשות בתולדותיה, אולי אף יותר מאשתקד, אז נותרה בידיים ריקות וללא תואר. המומנטום השלילי המשיך גם עם תחילת הקמפיין הנוכחי, תחת המאמן אפי בירנבוים, אבל אי שם בחודש נובמבר, חזר פיני גרשון לקדנציה שלישית במספר במועדון, במה שהיה המהלך שהשיב לצהובים את הלחם והחמאה שלהם - תואר האליפות.

מה לא עבר על המועדון המפואר של הספורט הישראלי בעונה החולפת? חילופי מאמנים, תקריות משמעת מביכות, תקלות מקצועיות וזה עוד על קצה המזלג. בסופו של דבר זה נגמר עם טעם מתוק בפה אחרי ניצחון בגמר הפיינל-פור, 72:85 על מכבי חיפה, ניצחון שהביא למכבי ת"א אליפות מספר 48 בתולדותיה.

גם פיני גרשון ידע ימים לא קלים בהשוואה לשיאים ולפסגות שאליהם הגיע עם המועדון עד לאמצע העשור הנוכחי. הסוף היה טוב ופיני הוסיף עוד גביע לארון המפואר שלו.

שניה אחרי הגונג האחרון של העונה בליגת ווינר והזכיה באליפות, התארח מאמן מכבי ת"א בראיון מיוחד ב"רדיו ללא הפסקה" והפציץ כמו שרק הוא יודע. גרשון דיבר על העונה החולפת ועל הקדנציה של אפי בירנבוים, התייחס לשיטת הפיינל-פור והגורמים שמנסים לטענתו להפיל את מכבי ת"א. בנוסף, שפך המאמן המעוטר ביותר בכדורסל הישראלי אור על איך תיראה הקבוצה הבאה של מכבי ת"א, זו שאמורה לשוב לקדמת הבמה באירופה ולתת פייט על התואר ביורוליג.

פיני החזרת את האליפות למכבי ת"א, אנחנו יודעים כמה זה חשוב למועדון. תסכים שזה לא היה קל בכלל.
"לא היה קל זה אנדרסטייטמנט, היה קשה מאוד, קשה מאוד מאוד אפילו, גם בגלל שהעונה לא הלכה הכי טוב בדרך לא קצרה וגם בגלל כל ההחלפות והשינויים. הגענו לישורת האחרונה לא בהילוך שהיינו רוצים אבל בכל זאת לקחנו אליפות - בדרך הקשה לקחנו אותה וזה מה שחשוב".

מה קרה שהעונה לא הלכה? הבניה לא נכונה, החילופים באמצע העונה?
"אני היית בשנת 93' בצד השני עם הגליל ומכבי ת"א הפסידו אז את האליפות ואז היא גם החליפה מאמנים ושחקנים. אז היו שני זרים אבל גם אותם החליפו ובשנה כזאת בואו נגיד, זו צליעה, כי מכבי ת"א במשך השנים הייחודיות שלה והחוזק שלה היה בזה שהקבוצה הצליחה לשמר את מרבית השחקנים".

מי אשם? מי שבנה את הקבוצה או ההנהלה?
"לכל אחד יש חלק אבל מאחר והיום וגם בעבר הייתי במערכת, אני יודע שאת ההנהלה אי אפשר להאשים מכיוון שההנהלה כמו שנותנת לי היום גיבוי, השחקנים שאני רוצה להביא, היא נתנה גיבוי למאמן שהיה במכבי. מכבי ת"א נתנה המון כסף, ואני אומר המון, והאנשים האלה מביאים את הכסף הזה מכיסם לאנשים שהחליטו החלטות לא טובות".

אתה בעצם מדבר על אפי בירנבוים. איך מאמן כל כך מנוסה עושה טעויות כל כך קשות? האם הוא לא מספיק טוב למכבי?
"תראו, אפי גם כשהוא נבחר, אני אמרתי שמבין המאמנים האחרים מגיע לו יותר מכל אחד אחר והוא מנוסה מכל אחד אחר, אבל אני לא אכנס לדברים שלו כי הוא כבר הודה שהוא עשה שגיאות. אני לא אכנס לכל השגיאות אבל העובדה שלמכבי היה מאמן שלא היה לו מספיק ניסיון ביורוליג ובחירת השחקנים, מרביתם בלי להיכנס לשמות, לא שיחקו ביורוליג מעולם. לא רק זה, הם גם לא התמודדו על אליפות במקומות שהם שיחקו".

"מרבית השחקנים לא היו במעמד של סדרה או פיינל-פור, שזה לחץ אחר לגמרי מזה שאתה משחק נגד קבוצה כזאת או אחרת תוך כדי ליגה ואתה יכול לכפר על שגיאות שאתה עושה במשך העונה בסוף העונה. או שאתה משחק בקבוצה בינונית ואפילו בקבוצת צמרת ואתה עושה מספרים איזה שלא יהיו, אבל אתה חייב להיות לפחות עם ניסיון של שנה שנתיים ביורוליג, או להתמודד על תארים כמו במכבי. כשאתה בא למכבי הלחץ הוא כפול ומכופל עליך. קיבלתי את מכבי ת"א מאפי בירנבוים במצב קריטי".

"הפועל ירושלים ודני קליין מנסים להפיל את מכבי ת"א"

הצלחת ממצב קריטי להביא את מכבי לאליפות. האם בשבילך זו זכיה גדולה ולא אליפות רגילה?
"אני לא רוצה להכליל את כל מה שהיה מלפני כרק דברים רעים וכאילו לעשות את האליפות הזאת הכי גדולה בעולם. היו לי אליפות לא קלות קודם. במכבי ת"א זה אף פעם לא דבר קל מכיוון שכולם מנסים להפיל אותה".

פיני גרשון , מאמן מכבי תל אביב מורם באוויר (צילום: רויטרס)
זכייה מיוחדת. מכבי תל אביב חוגגת אליפות 48 | צילום: רויטרס
במצב העכשווי קל יותר להפיל אתכם בגלל השיטה של הפלייאוף והפיינל-פור?
"אני אתחיל מהדבר הקל - אני לא נחשב העורך דין של הפועל ירושלים. הפועל ירושלים סיימו את הליגה במקום השני, זה אומר יול"ב-קאפ - עכשיו אין להם כלום. למה זה מגיע להם? למה בשני הערבים מגיע להם לסיים מקום שני אחרי שהם עבדו כל הליגה, השקיעו פי 2 מהפועל גלבוע/גליל ומכבי חיפה. למה זה מגיע להם לסיים במקום הרביעי?".

קבוצה גדולה כמו מכבי ת"א לא יכולה למנוע את הפיינל-פור? אנשים חזקים כמו שמעון מזרחי ודייויד פדרמן לא יכולים להגיד 'השיטה לא מקובלת עלי'? שמעון מזרחי עלה לשידור בתוכנית ואמר חד וחלק שאם בעונה הבאה יהיה פיינל-פור מכבי תשקול את דרכה.

"פיינל-פור זאת שיטת גביע, נקודה. שאף אחד לא יביא לי השוואה משום מקום. בכל אירופה משחקים בסדרה של הטוב משלוש או חמש. יש שם יתרון לקבוצה שעובדת כל השנה ויש גם יתרון לקבוצה ששמה 20 מיליון דולר אל מול קבוצה ששמה 2 מיליון דולר. הפועל ירושלים ואבנר קופל מנסים להפיל את מכבי ב-20 אחוזים מהכסף. אם אני הייתי שמעון מזרחי או דייויד פדרמן או רענן כץ, לא הייתי נותן בחיים שמה-20 מיליון דולר שלי יעשו סמרטוטים. אני שם את כל הכסף אז אני רוצה שאם מישהו רוצה לקחת לי אליפות אז לכבוד - שים 8, 10, 12 מיליון דולר ותלחם איתי. אתה יכול להביא שחקנים כאלה או אחרים, תבנה משהו, תבנה מסורת, מערכת כמו שלנו, תשלם חצי מיליון דולר על הנוער".

"בינתיים כל אלה שניסו להפיל את מכבי - מנבר, שלזינגר, גילמן, הפועל ירושלים - כולם עשו כותרות ונפלו. מכבי ת"א זה מועדון מפואר של 40-50 שנה. ראו את המשחק גמר מיליון אוהדי מכבי. כמה מהם אוהדי מכבי חיפה? כמה מהם אוהדי הפועל ירושלים או גלבוע גליל? אני מוכן להתערב ש-80 אחוז לפחות אלה אוהדי מכבי. מכבי ת"א זה מוסד, זה מועדון מפואר - למה כולם מחפשים להפיל את הדבר הטוב בעשירית או בעשרים אחוז מהכסף? בואו תחקו, תעשו משהו דומה.

יכול להיות שאבנר קופל רוצה להפיל את מכבי ת"א?
"השיטה, זה מה שהיא אומרת. הוא גם אומר את זה. התוצאה היא שהוא רוצה להפיל את מכבי ת"א בעשרים אחוז מהכסף. אם זה תלוי בי ואני פדרמן, כץ, מזרחי וכל השותפים האחרים, אני בונה קבוצה בכסף של כל אלה שרוצים להפיל את מכבי וגם הם לא מצליחים לסיים את העונה במקום הראשון. בליגה הלאומית מסתובבים 20 שחקנים של מכבי, אני מביא 7 זרים ואף אחד לא גומר מקום שני. שחקנים ישראלים שמשחקים בקבוצות שבמקום 2-4, חלקם שחקנים של מכבי וחלקם שחקנים שמכבי יכולה להעמיד כולם כל שחקן".

אתה רוצה לזכות באליפות גם בשנה הבאה, אתה רוצה להגיע לפיינל-פור גם בשנה הבאה. אתה מכין תוכנית מקצועית. האם באת לראשי מכבי ואמרת להם 'אני בשיטה הזו לא עולה לשחק'?
"קודם כל, אי אפשר לא לעלות לשחק אבל באירופה יש מספיק ליגות שמוכנות לקבל את מכבי. מכבי ת"א זה שם מפואר באירופה. אין ארבעה מועדונים באירופה כמו מכבי ת"א, אין. בכל מקום אני אומר לכם, בכל ליגה - איזורית, בלקנית, אדריאטית, בלטית וכו', מוכנים לקבל אותנו. אף אחד לא יכול היום על מכבי ת"א. אם אני היום שמעון מזרחי ואני יושב שם אני לא נותן לאף אחד להעביר את כל החוקים האלה, החוקים שנועדו בשביל להפיל את מכבי".

חוץ מאבנר קופל, מי עוד מחוקק את החוקים האלה?
"מי שהוא מייצג. בסופו של דבר זה הפועל ירושלים. אני לא חושד - לא במכבי חיפה, לא בגלבוע/גליל, לא באשקלון. אני לא חושד בהם. מבחינתי, הפועל ירושלים ואבנר קופל מנסים ב-20 אחוז מהכסף להפיל את מכבי ת"א. אם אני רוצה לעשות קבוצה מספר 2 בארץ ואני עכשיו אני קורא ל-100 אוהדי מכבי לשים 50 אלף דולר כל אחד, אני עושה קבוצה שלא תעשה תחרות למכבי אבל אף קבוצה לא תנצח אותה. אף אחד לא יכול להיות גיבור עלינו, אנחנו חזקים מדי".

"מודע לבעיות בהנהלת הקבוצה"

פיני, בוא נדבר על כל הבלאגן בין הבוסים. יום לפני הגמר אתה מדווח על ויכוחים בתקשורת וירידה למילים מאוד נמוכות בין שני הבעלים - רקנאטי וכץ. כמה זה מפריע לך?
"אני מודע לבעיות האלה. בינתיים הפועל ירושלים לא מוצאים אחד בסדר גודל של הבעלים שלנו, שליש. הם לא מוצאים כדי לעשות קבוצה שתתחרה איתנו. האנשים האלה הם אנשים יקרים. יש אנשים שיש להם מאות מיליונים ויש אנשים שיש להם מיליארדים ואף אחד לא יודע מי הם. בסופו של דבר האנשים האלה שמים כסף ובסוף הם מדברים. אני לא יכול להגיד לאנשים מבוגרים מה להגיד, או להגיד שהם טעו. אני לא שמח מכל הדברים באותו אופן שההנהלה של מכבי לא שמחה מכל מה שאני אומר".

דיוויד פדרמן ורענן כץ בהיכל נוקיה (צילום: עודד קרני)
אז מי נגד מי במכבי? | צילום: עודד קרני
אבל למה כל הזמן נעלבים. זה לפעמים נראה כמו גנון.
"בסופו של דבר שיש שלושה-ארבעה בעלים, אני חושב שהם אנשים טובים. הם נכנסים לחדר, יוצאים ואתה לא שומע שום דבר רע. זה כאילו לא אמרו כלום. בסה"כ המטרה של כולם היא שמכבי תצליח. נעלבים או לא? זה שטויות, לפעמים גם אנשים מבוגרים מתנהגים במצבים מסוימים קצת כמו צעירים".

מה לגבי העונה הבאה? אנחנו מדווחים על שחקנים שאתה מחתים אבל לא על שחקנים שמועמדים לעזוב.
"קודם כל ישנם שחקנים שבעיקרון מועדון מפואר כמו מכבי ת"א זכותו לא להשאיר אותם. אני יכול להגיד דבר אחד - שאם זה לא היה תלוי באליפות, יכול להיות שגם לא היו מסיימים את העונה".

השחקנים שבילו ועברו על החוקים שלך בתור מאמן מכבי ת"א וחתומים על החוזה בקבוצה, ימשיכו או לא בעונה הבאה?
"צ'ארלי גיינס כבר לא בקבוצה. את צ'ארלי גיינס שלחתי הביתה והייתי צריך גם לשלוח את מגי הביתה, אבל לפעמים אליפות זה דבר יותר חשוב. יכולתי להשאיר את מגי ולא לתת לו לשחק אבל אם האליפות היתה תלויה בזה שהוא יהיה על המגרש, אז הוא היה על המגרש. עוד דבר, מרכוס בראון לא יכול היה לשחק ב-3-4 הימים האחרונים ומצד שני הייתי צריך להחזיר את סימונס, שהוא לא קושר את השרוכים באימונים כבר שלושה חודשים. הייתי צריך את שיקול הדעת האם להלביש אותו במקום מרכוס בראון או להלביש את מרכוס בראון על אפו וחמתו ולהשאיר אותו לבוש על הספסל במשך כל המשחק. החלטתי שסימונס אחרי המקרה המפורסם, שמאז הוא לא מתאמן, אבל לא יכולתי לשלוח אותו הביתה - הוא לא התלבש".

שאלת המאה מיליון - האם קרלוס ארויו נשאר או לא? בכל זאת מדובר ב-2.5 מיליון דולר לעונה.
"לא יהיה שחקן במכבי ת"א בסכומים האלה. לדעתי מיליון דולר זה הסכום הגבוה ביותר ששחקן במכבי יכול להרוויח וגם זה יותר מדי. קרלוס ארויו הוא שחקן, הוא עזר לנו מאוד לקחת את האליפות והיה טוב מאוד במשחק האחרון. הוא לא שיחק ביורוליג או לקח אליפויות לפני השנה שעברה. בינתיים, אנחנו מתקדמים ולא מחכים. כשאומרים שהאליפות היתה קשה אז היא היתה קשה בגלל שבחודש וחצי האחרונים היינו צריכים לעשות עוד דברים במקביל".

"נכון לעכשיו, המטרה לעונה הבאה היא להגיע לטופ 8 ביורוליג"

אפשר להגיד שהאליפות חשובה, אבל בעלי המנויים שלכם קונים מנויים בגלל אירופה ולא בגללה.
"בעניין הזה, אולימפיאקוס שמו 50 מיליון דולר. יכול להיות שהם לא לקחו אליפות אירופה וגם יכול להיות שהם לא יקחו אליפות ביוון. היום יש 6-7 קבוצות מינימום שהתקציב שלהם הם פי 2 מינימום ממכבי. אני חושב שאנחנו בספירה של אפס פילזן וסיינה מבחינת התקציב והמטרה שלי בתקציב הזה לעשות קבוצה יותר טובה משחקנים של 600-700 אלף דולר. עשיתי את זה בעבר ואני אשתדל לעשות את זה גם עכשיו. אנחנו צריכים לעשות משהו ליותר משנה אחת".

מה לגבי הישראלים. טל בורשטיין ימשיך אצלך?
"אם זה תלוי במועדון אז טל הוא שחקן חשוב. יש לנו בעיות תקציב השנה. זה קשור בכמה דברים: אחד - בליאור אליהו ובכספי שזה חשוב מאוד. אין לי ספק שטל הוא שחקן חשוב במערכה הזאת, במבנה הקבוצה מכל הבחינות. היו לטל השנה ימים יותר קשים וימים יותר יפים - הוא חשוב לנו, אני חושב שטל רק צריך לעשות דבר אחד ולחשוב שבימים הפחות טובים שלו הוא קיבל סכומים יפים מאוד והיום, בימים כאלה ואחרים של המועדון, אם הוא רוצה מאוד והמועדון חשוב לו...".

אנחנו מבינים שהמשבר הכלכלי לא פוסח על מכבי ת"א.
"25 אחוזים פחות - זה הולך להיות התקציב. תשמעו, הרבה דברים - ספונסרים וכו', אלה דברים שקצת יורדים. מרוסיה למשל אני מקבל היום שחקנים בחצי כסף. אני באתי מיוון וגם אני התפשרתי על כסף, ככה זה אז אם אתה רוצה להיות במקום מסוים וטוב לך".

אם זו התשובה לגבי בורשטיין, מה לגבי ליאור אליהו?
"לדעתי ליאור אליהו לא ישחק במכבי ת"א בעונה הבאה - חד וחלק".

צ'אק איידסון (ספורט5) (צילום: ספורט 5)
חלק מתהליך הבנייה? צ'אק איידסון | צילום: ספורט 5
פיני, בשנה הבאה מכבי תגיע לפיינל-פור של היורוליג?
"קודם כל אני מעריך שיהיה בשנה הבאה פיינל-פור בליגה שלנו. אי אפשר לשנות את זה תוך שנה. מכבי הסכימה לפיינל-פור כי זה נערך ביד אליהו וזה איזשהו יתרון - לוקחים מאיתנו משהו ונותנים לנו את זה. זה סוג של פשרה. אם זה היה מקצועי אז האליפות צריכה להיות מוכרעת בפלייאוף ולא במשחק אחד. עכשיו באירופה, נתחיל תהליך שהתחיל כבר - בניית קבוצה. אני לא יודע איך יראו הקבוצות האחרות, אני מעריך שיהיו שתי רוסיות עם הרבה מאוד כסף, 2-3 ספרדיות ושתי יווניות עם הרבה מאוד כסף. אני מגיע למצב של 6-7 קבוצות. המטרה הראשונית היא נכון לעכשיו להגיע לטופ 8. פיינל-פור? אני אגיד לכם עוד חודש-חודשיים שאני אראה את שאר הקבוצות. אני לא יודע אם צסק"א יעשו קבוצה של 20 או 50 מיליון".

בקיצור, הכסף ישחק תפקיד גדול.
"אנחנו כבר לקחנו אליפויות אירופה עם חצי תקציב מקבוצות אחרות, אנחנו צריכים להעמיד קבוצה טובה ואת זה אנחנו משתדלים לעשות. אני חושב שהמועמדים שכל פעם אתם מעלים אותם, הם מועמדים שיכולים להעמיד אותנו עם קבוצות בשורה הראשונה באירופה. המועמדים שלנו הם מועמדים טובים, שחקנים שהיו ביורוליג לפחות שנה אחת".