צביקה שרף (צילום: עודד קרני)
צביקה שרף. הרבע השני הכריע | צילום: עודד קרני

נבחרת ישראל נכנעה הערב (שישי) ללא תנאי לנבחרת טורקיה בתוצאה 85:69 במשחק הראשון של טורניר ההכנה לאליפות אירופה הנערך באנגליה.

חמש הדקות הראשונות היו של ישראל שפתחה טוב והוליכה 2:5 אלא שאז התעוררו הטורקים והחלו לחגוג. הרבע הראשון הסתיים ביתרון מזערי של ישראל שסיימה אותו ב-15:16 אבל כבר היה ריח של שינוי באוויר. הרבע השני היה השינוי המשמעותי.

הטורקים עלו לרבע השני ועשו ככל העולה על רוחם על הפרקט וניצלו משחק מפוזר ולא מאורגן של הבחורים של שרף גם בהגנה וגם בהתקפה. היתרון הטורקי עלה וצמח לאט לאט וגם כניסתם של עמית תמיר, גיא פניני ומשה מזרחי במהלך הרבע השני לא עזרה לעצור את הטורקים שרצו וקלעו כמעט מכל מצב.

הרבע השלישי היה כבר יותר טוב עבור הישראלים שהצליחו לספק את הסחורה בהתקפה אבל לא הצליחו לשמור טוב בהגנה וספגו די בקלות. הרבע הרביעי כבר היה גארבג' טיים והטורקים הגדילו את הפער שלהם לכדי 20 נקודות. לישראל לא היה מה לעשות והיה נדמה כי הם מעידים לשמוע את הבאזר המבשר על סיום המשחק יותר מאשר כל דבר אחר. הנבחרת תמשיך בהכנות ותפגוש בשבת את נבחרת פולין אותה מאמן מולי קצורין. ביום ראשון תשחק הבנבחרת של שרף מול בריטניה.

רבע ראשון - 15:16 לנבחרת ישראל

נבחרת ישראל פתחה עם גל מקל, ליאור אליהו, טל בורשטיין, יותם הלפרין ועידו קוז'יקרו בחמישייה באולם O2 המהודר באנגליה. הטורקים פתחו עם אנאן, טונצ'ארי, אסיק, טורקוגלו וסבאס.

נבחרת ישראל פתחה טוב את המשחק וכעבור שלוש דקות הוליכה 2:5 תוך שהיא מפגינה נחישות הן במשחק ההגנה והן במשחק ההתקפה, אבל שם בעצם זה נגמר. הטורקים התעוררו מהר ועם סלים של סבאס הפכו את התוצאה והחלו לרוץ עד ל-5:13 לטובתם כשהשעון הראה 4:22 דקות לסיום הרבע הראשון.

הלפרין ואליהו התעוררו, יניב גרין נכנס למשחק ונבחרת ישראל חזרה לעצמה. 2:16 דקות לסיום הרבע עמדה התוצאה על שיוויון 13:13. נקודה של בורשטיין מהקו העלתה את ישראל ליתרון של 13:14 כשהשעון הראה 1:20 דקות לסיום הרבע. עד הסיום הצליחו הבחורים לעלות ליתרון וסיימו את הרבע ב-15:16.

רבע 2 - 33:45 לטורקיה

ליאור אליהו (צילום: תומר גבאי, מערכת ONE)
אליהו. אולי מול פולין | צילום: תומר גבאי, מערכת ONE

עם פתיחת הרבע השני נפצע קלות יותם הלפרין במרפקו ולא עלה לפרקט אחרי שקיבל טיפול קל. המשחק השקול נשמר גם בפתיחת הרבע השני כשאף אחת מהקבוצות לא מצליחה לברוח ליריבתה. 7:19 דקות לסיום המחצית הוליכה ישראל 19:22. הטורקים הצליחו לחזור מהר ו-5:15 שניות לסיום המחצית עלו ליתרון של 26:30.

משה מזרחי, גיא פניני ועמית תמיר קיבלו את הדקות שלהם במשחק אבל הטורקים הצליחו לנצל משחק לא מסודר ולא מאורגן של הנבחרת באותן דקות ועלו ליתרון 27:34 לטורקים. הטורקים המשיכו לקלוע סלים קלים וניצלו את כל החורים בהגנה הישראלי, רצו 7:23 ועלו ליתרון של 12 נקודות, 33:45 בסיום המחצית.

רבע 3 - 52:68 לטורקיה

יניב גרין (צילום: תומר גבאי, מערכת ONE)
גרין. מהיותר טובים בנבחרת הערב | צילום: תומר גבאי, מערכת ONE

הרבע השלישי נפתח בשלשה של הטורקים שהעלתה את היתרון ל-15 הפרש. אחר כך הגיעו עוד ועוד נקודות קלות והנבחרת נראתה רע במיוחד. 7:44 לסיום הרבע השלישי הוליכו הטורקים 35:52 וישראל נראתה חסרת אונים.

יניב גרין היה היחיד שעוד ניסה לעשות משהו עבור הנבחרת, נלחם בהגנה ובהתקפה אבל לבד הוא לא יכול היה לעמוד מול המתקפה הטורקית. 3:05 לסיום עמדה התוצאה על 45:59 לטורקים וטורקוגלו, שלא היה מעורב כל כך במשחק עד השלב הזה התעורר. המגמה נמשכה עד לסיום הרבע השלישי והטורקים סיימו אותו ביתרון מבטיח 52:68.

רבע 4 - 69:85 לטורקיה

הרבע השלישי היה אמנם טוב של הנבחרת מבחינה התקפית, אבל חלש מבחינה הגנתית והבחורים של שרף הבינו שזה הרבע האחרון שצריך להשקיע אם רוצים לצאת מהמשחק הזה בשן ועין. הטורקים יכלו להגדיל את הפער אבל היה נדמה שגם הם כבר לא רוצים להמשיך ללחוץ על הגז, אולי כדי לא לעייף את השחקנים לקראת המשך המשחקים בטורניר.

נבחרת ישראל פתחה את הטורניר ברגל שמאל, אבל צריך לזכור שעדיין מדובר בנבחרת טורקיה, שהיא נבחרת טובה יותר מישראל ושאחרי הכל מדובר בטורניר הכנה בלבד ולא בדבר האמיתי. אם נבחרת ישראל תשכיל לקחת את כל הנקודות הרעות מהתבוסה, לשפר אותן ולהגיע מוכנים יותר לאליפות אירופה, הרי הצלחנו במשימה. גם צביקה שרף מכיר את המשפט המפורסם: "קשה באימונים קל בקרב".