כריס ווטסון והגביע (צילום: אמיר לוי, מערכת ONE)
כריס ווטסון מניף את גביע המדינה | צילום: אמיר לוי, מערכת ONE

הפועל חולון עשתה את הבלתי יאומן וזכתה בתואר שני תוך פחות משנה. שלשה מטורפת של בראיין טולברט עם הבאזר נתנה לסגולים ניצחון 68:69 על חיפה בגמר גביע צמוד ומותח.

מי היה מאמין לפני העונה שחולון, שהתפרקה בקיץ מכל נכסיה אחרי אליפות היסטורית, תגיע עד לגמר הגביע ותיקח תואר, כאשר כל הפרשנים הציבו אותה כאחת המועמדות לרדת לליגה השניה.

לפני השלשה הענקית של טולברט התפתח בהיכל נוקיה משחק הפכפך, כשהמומנטום עבר מצד לצד. אחרי רבע ראשון צמוד שהסתיים ב-18:18, הצליחה חיפה לברוח ברבע השני עם ריצת 3:15 שעזרה לה לעלות ל-28:39.

אך הירוקים של אבי אשכנזי עלו פחות חדים למחצית השניה ואיפשרו לאלופה לחזור למשחק כשלואיס פלורס מוביל את החבורה של פרנקו עד 47:53 ברבע השלישי.

ברבע האחרון העצבים של שתי הקבוצות דיברו וכאשר יש מעט נקודות, המשחק הופך לצמוד. 14 שניות לסיום נראה היה שג'פרסון נותן לחיפה את המשחק עם מהלך של סל ועבירה שעשה 64:67, אבל אז הגיעה החטאה מהעונשין של מקי וכמובן, הסל המדהים של טולברט שהכריע את גורל הזוכה בגביע.

קלעו לחולון: לואיס פלורס 23 נק', בראיין טולברט 21 נק', כריס ווטסון 11 נק', דרון וושינגטון 8 נק', אורי קוקיה 4 נק' וקרטיס ווית'רס 2 נק'.

קלעו לחיפה: בי.ג'יי מקי 14 נק', עמית בן דוד ועידו קוז'יקרו (7 ריב') 11 נק' כ"א, ברוקס סיילס 10 נק' ו-12 ריב', דבון ג'פרסון 9 נק', רונלד רוס 7 נק', גור פורת 4 נק' ומשה מזרחי 2 נק'.

הפועל חולון פתחה עם: ליאור ליפשיץ, לואיס פלורס, דרון וושינגטון, כריס ווטסון, קרטיס ווית'רס. מכבי חיפה התחילה עם: עמית בן דוד, רונלד רוס, משה מזרחי, ברוקס סיילס ועידו קוז'יקרו.

רבע ראשון - שיוויון 18:18
כצפוי, שתי הקבוצות הלכו פנימה בתחילת המשחק. סיילס ו-וושינגטון ניצלו את היתרונות שלהם בתוך הצבע כדי לקלוע את הנקודות הראשונות במשחק. קוז'יקרו העלה את חיפה ל-2:4 ובצד השני ליפשיץ ו-וושינגטון החטיאו בזריקות ל-3. ווית'רס ניצל את הכח שלו ועשה 4:4, אחרי שרוס מחיפה החטיא.

סיילס ניצל חוסר עירנות של חולון בריבאונד כדי לעשות 4:6, אבל פלורס החזיר בשלשה ועוד סל שיחד עם נקודה של ווטסון מהקו עשו 6:10 לחולון. היחיד שתיפקד בתחילת המשחק בחיפה היה סיילס, שעם 4 נקודות רצופות הישווה את התוצאה ל-12:12.

בריאן טולברט ואורי קוקיה (צילום: אמיר לוי, מערכת ONE)
בריאן טולברט ואורי קוקיה זכו בתואר הנכסף | צילום: אמיר לוי, מערכת ONE

מקי העלה את חיפה ל-12:15 עם שלשה לפני שוושינגטון צימק מהקו וירד כדי לקבל חבישה באצבע. ג'פרסון עלה מהספסל ומייד החטיא פעמיים מהקו מה שאיפשר לטולברט להחזיר את היתרון לחולון. קליעות. מהעונשין של מקי ופורת העלו את חיפה ל-16:18, אבל טולברט סגר את הרבע על 18:18 עם סל קשה.

מחצית - 36:44 לחיפה
השחקן המנוסה ביותר במשחק, בראיין טולברט, הוכיח שהוותק עושה את שלו וקבר שלשה קרת רוח שעשתה 18:21 לחולון בתחילת הרבע. מהצד השני, גם ג'פרסון הצעיר הוכיח שיש לו קרח בוורידים והישווה בשלשה. עוד ריבאונד התקפה של חיפה, הפעם של קוז'יקרו, עזר לה לעלות ל-21:23.

ההתקפה של חולון נתקעה בתחילת הרבע השני וחיפה ניצלה זאת כדי לרוץ עם רונלד רוס, שהשלים ריצת 0:9 של הירוקים בדרך ליתרון 21:27. טולברט צימק ל-27:24 עם שלשה, אבל בן דוד החזיר עם שתי זריקות מדויקות מחוץ לקשת וחיפה עלתה ליתרון הכי גדול שלה - 24:33.

פלורס עוד ניסה לצמק, אבל כל מה שחיפה זרקה נכנס ופורת השחיל עוד שלשה - 26:36 לירוקים. על סל של חולון, חיפה החזירה בשלשה והיתרון המשיך לתפוח. בן דוד עשה 28:39 בשלשה השלישית שלו. פלורס הצליח לצמק מעט את הפער עם שלשה, אבל מזרחי השיב עם זריקת ניתור שעשה 32:41.

עידו קוז'יקרו מול לואיס פלורס (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
עידו קוז'יקרו מול קרטיס ווית'רס | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

ההגנה של חולון הצליחה לעצור את בן דוד וחבריו, אבל קלעה רק 4 נקודות, כולן של ווטסון, מה שצימק את הפער ל-41:36 ממש לפני המחצית. עבירה מטופשת של חולון על הבאזר איפשרה למאקי לעשות 36:44 במחצית.

רבע שלישי - 51:55 לחולון
אקס חיפה, אורי קוקיה, פתח את הרבע עם חטיפה וסל עבור חולון, קוז'יקרו החזיר עם סל משלו אחרי ריבאונד התקפה בצד השני. למרות הסל של סנטר חיפה, פתיחת המחצית היתה של חולון, שצימקה ל-46:42 עם נקודות של ווטסון וטולברט לפני שאבי אשכנזי החליט לקחת פסק זמן.

הצעקות של אשכנזי על חניכיו לא עזרו וחולון השלימה ריצת 2:14 עם שלשה של פלורס בדרך ליתרון 46:50. פלורס השחיל עוד שלשה שעשתה 47:53, אבל ג'פרסון החליט שקבוצתו לא תוותר כל כך מהר ומייד הקטין ל-53:49. שתי הקבוצות התקשו לעשות סלים והמשחק הפך להיות מבולגן.

וושינגטון העלה את חולון ל-51:53, אבל שתי קליעות עונשין מוצלחות של סיילס סגרו את הרבע על 55:51 לאלופה.

דרון וושינגטון ובראיין טולברט חוגגים (צילום: אמיר לוי, מערכת ONE)
דרון וושינגטון ובריאן טולברט חוגגים הישג ענק לחולוניה | צילום: אמיר לוי, מערכת ONE

סיום - 68:69 לחולון
פלורס פתח את הרבע הרביעי עם שתי קליעות מוצלחות מקו העונשין שהעלו את חולון ל-51:57. חולון עוד עלתה ל-51:59 עם סל של לואיס פלורס אבל חיפה לא ויתרה על המשחק כל כך מהר ו-5 נקודות בן דוד ומקי החזירו את חיפה למשחק.

ככל שהדקות נקפו, שתי הקבוצות התקשו להכניס את הכדור לתוך הטבעת והיה זה דווקא כריס ווטסון שהצליח להעלות את חולון ל-56:61 עם שתי קליעות מהקו. 4 וחצי דקות לסיום קיבל קפטן חולון, כריס ווטסון, את העבירה החמישית שלו וירד לספסל. קוז'יקרו קלע רק אחת מהקו.

זריקת התאבדות של גור פורת צימקה עוד יותר את הפער ל-61:60 לחולון. המשחק הפך לקרב של קליעות עונשין. רוס דייק ועשה 61:62 לחיפה. טולברט דייק רק באחת מהקו והישווה. סל ענק של מקי העלה את חיפה ליתרון 62:64 פחות מדקה לסיום. טולברט קלע 2 מהקו והישווה.

בן דוד החטיא בהתקפה של חיפה, אבל 14 שניות לסיום לקח ג'פרסון ריבאונד התקפה, קלע וגם סחט עבירה. 10 שניות לסיום הלך פלורס לקו וצימק לנקודה אחת בלבד. מקי לא עמד במתח וקלע רק אחת מהקו. טולברט הלך לשלשה וקבר אותה על הבאזר, כשהוא נותן לחולון ניצחון 68:69 וגביע נכסף.