מיקי ברקוביץ' ודורון ג'מצ'י לוחצים ידיים (צילום: עודד קרני)
דורון ג'מצ'י ומיקי ברקוביץ' - יימצאו חדשים כמוהם? | צילום: עודד קרני

בעוד הקבוצה הבוגרת של מכבי ת"א מנסה לעשות את שלה בגזרה האירופית החלטנו להכיר לכם את שחקני דור העתיד של המועדון. האם יקומו יורשים למיקי ודורון? האם יש מחליף לעודד קטש ודורון שפר? מי יירש את מושכות ההנהגה והאם יש "ביג מן" חזק בתוך הצבע?

בקבוצת הנוער של מכבי ת"א עברו לאורך השנים שחקנים טובים, אשר חלקם הצליחו לפרוח וחלקם נעלמו מהזירה. שמות גדולים כמו מוטי ארואסטי, מיקי ברקוביץ', עודד קטש ועומרי כספי הם רק חלק מרשימה ארוכה של שחקנים מופלאים שיצאו מבית היוצר של מכבי.

כיום, יודעים לספר לנו על חמישה שחקנים שרואים בהם את דור העתיד של הכדורסל הישראלי ושל מכבי ת"א בפרט. היכנסו ותכירו בעצמכם את דור ההמשך בכחול צהוב שכולו תוצרת כחול לבן.

כרמל בוכמן: כשליאור אליהו פוגש את מוטי ארואסטי
בן 18, פורוורד/סנטר המשחק גם בעמדה מס' 4 וגם בעמדה מס' 5 (לעיתים גם בעמדה מס' 3). בוכמן הוא קפטן קבוצת הנוער של מכבי ת"א ושחקן נבחרת הנוער של ישראל. אומרים עליו שהוא אחד הכישרונות הגדולים שצמחו כאן בשנים האחרונות.

משהו בסגנון של ליאור אליהו מבחינת הכישרון אבל שונה ממנו בצורת המשחק. מבחינה מנהיגותית, מסמנים את בוכמן כמי שיוכל להיות בעתיד המנהיג של הקבוצה הבוגרת. יש מי שאומרים עליו שהוא מזכיר באופי וביכולת המנהיגות שלו את אחד הגדולים, מוטי ארואסטי.

מאמן קבוצת הנוער של מכבי ת"א, אריק ג'מאיטיס, מספר על בוכמן: "מדובר בשחקן שהוא מנהיג מבטן ולידה. הוא לוחם גדול עם רעב ואופי מאוד נוח לעבודה. יש לו כישרון עצום והוא בעל יכולת קליעה טובה. הדבר הבולט אצלו, זו יכולת המנהיגות שלו שהיא ברמה הגבוהה ביותר. מבחינה מקצועית, יש לו משחק ייחודי מאוד בו הוא משלב את ראיית המשחק ואת יכולת הקליעה שלו".

כרמל בוכמן (צילום: מערכת ONE)
כרמל בוכמן. השם המוכר בדור הצהובים הנוכחי | צילום: מערכת ONE

החיסרון המשמעותי של בוכמן היא המסה שלו. מדובר בשחקן גבוה אך עם חיסרון במסת השריר ועל מנת להתמודד עם השחקנים הגדולים בליגת העל ובעתיד גם באירופה, הוא יהיה חייב לעבוד חזק בחדר כושר ולעלות את מסת השריר שלו.

מאמן נבחרת הנוער של ישראל, דני פרנקו, סיפר על בוכמן: "מדובר בבחור מוכשר מאוד שכרגע משחק בעמדות 4 ו-5. יש לו יכולת חסימה טובה ויש לו אופי תחרותי מאוד. השילוב של היכולות שלו ביחד עם האופי, הכישרון והגובה שלו מביאים לכך שהפוטנציאל שלו לעתיד הוא גדול".

"ההתקדמות שלו בעתיד תלויה רבות ביכולת שלו לשמר את האיכויות שלו ויוסיף על כך את מסת השריר שחסרה לו. היום, בליגה שהוא משחק הוא מחפה על החיסרון בעזרת הכישרון שלו וביכולת חסימה נהדרת. אולם בעתיד, על מנת להתמודד ברמות הגבוהות הוא יהיה חייב להיות בעל מסה ולהביא משהו מהיכולות שלו לרמת מצוינות".

נמרוד טישמן - זכה כבר לתואר MVP במוסקבה
טישמן בן ה-18 הינו רכז המשחק בעמדות 1 ו-2. במהלך הקיץ האחרון, התאמן טישמן עם הקבוצה הבוגרת של מכבי ת"א. ללא ספק, מהלך שאמור להצביע על הכיוון אליו הולך הכישרון הצעיר בעתיד. טישמן, 1.95 מטר, שחקן קבוצת הנוער של מכבי ת"א ושחקן נבחרת הנוער של ישראל, ניחן ביכולת ריכוז משחק מהגבוהות ביותר.

רק בחודש נובמבר האחרון, זכה טישמן בתואר ה-MVP בטורניר גומלסקי לנוער שנערך במוסקבה (אותו טורניר בו השתתפה הקבוצה הבוגרת בקיץ האחרון), לאחר שנבחר פה אחד לשחקן המצטיין של הטורניר כולו.

דני פרנקו אמר על טישמן: "נמרוד הוא רכז עם מימדים שאנחנו לא רגילים לראות כאן. הוא גבוה יחסית לגילו ולתפקידו, יש לו מוטת ידיים רחבה והצפי שלנו הוא שהוא עוד יגדל. בדומה לבוכמן, גם טישמן צריך לעבוד על היכולות הפיזיות שלו אם הוא רוצה להצליח ברמות הגבוהות בעתיד. שחקן עם דמיון כלשהו לטישמן, המשחק כיום, הוא טל בורשטיין. הדמיון אינו במשחק שלו כמו ביכולות ובתפקוד שלו על הפרקט. בדרך כלל, אנחנו לא רגילים לראות כאלה רכזים גבוהים וזהו יתרון גדול עבורו. השחקן מאוד התבגר בשנה האחרונה ועשה קפיצת מדרגה ביכולת שלו".

אריק זיימטיס, שמשמש כמאמן הנוער של השחקן, אמר עליו: "מדובר ברכז מצוין. יש לו איכויות בראיית המשחק ויכולת קליעה טובה מאוד. באופי שלו, מדובר בשחקן מסור שרוצה לעבוד קשה עד כדי כך שאנחנו צריכים להגביל אותו בשעות. אני רואה בו פוטנציאל ענק, אולי מהגדולים שהיו לנו בכדורסל הישראלי. אם הוא ימשיך לעבוד בקצב הזה הוא ללא ספק יכול להגיע רחוק מאוד".

תומר בר-אבן - מזכיר את נדב הנפלד בחוכמה שלו
בר אבן בן ה-17 הוא רכז המשחק בתפקיד 1-2 וגובהו 1.96 מטר. בר-אבן מסומן כאחת ההבטחות הגדולות באתלטיות שלו. מדובר בשחקן בעל יכולות אתלטיות גבוהות ויכולות מסירה מצוינות. החיסרון הבולט אצל בר-אבן מתבטא כיום באי יציבות ביכולת הקליעה שלו מבחוץ.

דבר נוסף שחסר לכישרון הצעיר הזה על המגרש הוא ה"קילר אינסטינקט", ה"רוע" והאגרסיביות שצריך שחקן על הפרקט. "תומר, למרות גילו הצעיר מתאפיין בקור רוח וביכולת קבלת החלטות נכונות על המגרש ברגעים מכריעים" אמר מאמנו, אריק ג'מאיטיס, והוסיף: "בחוכמה שלו הוא מזכיר את נדב הנפלד אבל באופי המשחק שלו הוא מביא משהו אחר. הוא מאוד שקט באופי שלו, ממוקד ומרוכז בלעשות את העבודה. יש לו כישרון גדול ועם עבודה נכונה בעתיד הוא יכול להגיע לרמות הגבוהות".

מוטי ארואסטי בחולצת תכלת (צילום: 2 mako)
מוטי ארואסטי - עוד צהוב מהאגדות | צילום: 2 mako

דני פרנקו, שמכיר את השחקן, התייחס לבר אבן: "מדובר בגארד אתלטי בצורה חריגה לגילו. הוא ניחן ביכולת חטיפה ושמירה גבוהה והוא מסוג השחקנים שעושים את הקבוצה סביבו טובה יותר. אם נרצה להשוות אותו בתפקיד שלו על הפרקט לשחקן ישראלי יוצא מכבי ת"א זה יהיה ליותם הלפרין. מבחינת התפקיד הם משחקים בדיוק על אותו התפקיד, מבחינת המשחק עצמו יש שוני ביניהם.

יונתן שטרקמן - האיש בעל פני הפוקר
יונתן שטרקמן בן ה-17 משחק כקלעי וגובהו 1.84. שחקן קבוצת הנוער של מכבי ת"א ובעבר שחקן סגל נבחרת הטרום נוער של ישראל. למרות גילו הצעיר, נחשב שטרקמן לאחת הפריצות הגדולות בהתקדמות המקצועית שלו בשנה האחרונה. מדובר בשחקן בעל יכולת קליעה גבוהה ו"פני פוקר" שמזכיר לא פעם לרבים את ה"אייס מן", דורון שפר.

כרגע, עדיין קשה להשוות את הילד המוכשר לדורון שפר ביכולות המשחק אבל בהחלט מדובר בכישרון גדול כפי שאומר מאמנו: "יונתן הוא שחקן בעל יכולת קליעה כמעט פנומנית ברמות הכי גבוהות, ל-3 נקודות. יש לו יכולת אחד על אחד מעולה ובאופי שלו ובקור הרוח הוא בהחלט יכול להזכיר לאנשים רבים את דורון שפר האגדי. ההתקדמות שלו היא הדבר המשמעותי שהוא עשה השנה והתוצאות של ההתקדמות שלו הן יוצאות מן הכלל".

תמיר שמחוני - רכז ברמ"ח איבריו
תמיר שמחוני בן ה-17, רכז. משחק בעמדה מס' 1 וגובהו 1.93 מטר. שחקן קבוצת הנוער של מכבי ת"א ושחקן סגל נבחרת טרום הנוער של ישראל. מדובר ברכז השני של קבוצת הנוער של מכבי ת"א, מי שאמור להחליף ואף לשחק ליד נמרוד טישמן. שמחוני עלה העונה לקבוצת הנוער של מכבי אך ללא ספק מדובר בכישרון שעתיד, לפי מה שמנבאים לו להישאר בכחול צהוב.

מאמן מכבי תל אביב עודד קטש (צילום: עודד קרני)
עודד קטש - כוכב העבר הצהוב של ההווה | צילום: עודד קרני

"מדובר ברכז מובהק" אומר מאמנו, "הוא מנהל משחק בצורה יוצאת מן הכלל וראיית המשחק שלו היא מאוד נכונה מהבחינה שהוא מנהל משחק קבוצתי מאוד. הוא בעל כישרון גדול בייצור מצבי קליעה לשחקנים אחרים. הראייה שלו על המגרש היא חכמה מאוד, הוא מחלק אסיסטים רבים ויודע לייצר מצבים נכונים כשהמשחק תקוע".

למרות הקומפלימנטים האלו, נראה שמה שיכריע בסופו של דבר את פריצתו של שמחוני תהיה יכולת הקליעה שלו מבחוץ, שכיום לוקה בחסר והוא צריך לשפר אותה על מנת לעלות לרמות הגבוהות באמת.

יו"ר מכבי ת"א, שמעון מזרחי, מרוצה מאוד כשהוא מסתכל על דור העתיד שגדל במועדון. שחקני עבר גדולים כמו מוטי, מיקי וקטש שגדלו בחממה הצהובה הביאו למכבי ולשמעון הרבה מאוד כבוד לאורך השנים ועל כן, סבור היו"ר כי גם שחקני העתיד המדוברים הם פוטנציאל גדול לקבוצה הבוגרת: "כל אחד מהשחקנים האלה הוא פוטנציאל גדול בפני עצמו להצטרף לקבוצה הבוגרת של המועדון. המטרה שלנו היא כמובן לייצר את דור העתיד של מכבי ת"א ובכל שנה ניתן לראות שחקנים שעולים מהנוער ומצטרפים לקבוצה הראשונה. כך היה גם עם עומרי כספי והעונה לדוגמא ניתן לראות את אנטון שוטבין, שהצטרף לקבוצה הבוגרת".

אופי העבודה במחלקת הנוער של מכבי ת"א כולל אימונים בחדר כושר, אימונים אישיים וכמובן אימוני כדורסל. במועדון הצהוב הקימו גם פרויקט מצטיינים שבו מאתרים שחקנים פוטנציאלים בגילאים צעירים יותר, החל מכיתה ט'. "החשיבות של העבודה במחלקת הנוער היא חשובה ביותר" אומר מאמן קבוצת הנוער, "אנחנו בונים כאן את דור העתיד, נותנים לשחקנים האלה את המסגרת שהם צריכים על מנת להצליח, עובדים איתם מבחינה מקצועית, כושר גופני וגם מבחינה מנטלית".

"אנחנו טסים ומשתתפים גם בטורנירים בחו"ל כך שהשחקנים טועמים את הכדורסל ההישגי גם ברמות הגבוהות של אירופה ומכוונים גבוה ברמת המוכנות שלהם לעתיד. אני רואה בעבודה עם הנוער חשיבות עליונה, גם בהצלחת הקבוצה הבוגרת כאשר המטרה היא כמובן לייצר שחקני עתיד למכבי ת"א בפרט ולכדורסל הישראלי בכלל".

שמעון מזרחי (צילום: עודד קרני)
שמעון מזרחי. מאמין בדור הצעיר | צילום: עודד קרני

על העבודה שמושקעת במסגרת קבוצת הנוער ועל החשיבות הרבה שלה לקבוצה הבוגרת סיפר מזרחי: "במהלך עשרות השנים הקדשנו הרבה מאוד משאבים בנושא מחלקת הנוער שלנו והשתדלנו להביא את טובי המאמנים. רק השנה, ניתן לראות את אבי אבן שהוקפץ לצוות המקצועי של הקבוצה הבוגרת ממחלקת הנוער וזו עדות לכך שרמת האימון וההשקעה היא גבוהה ביותר. חשיבות מחלקת הנוער היא גבוהה ביותר וכמובן שהמטרה היא לייצר לקבוצה הבוגרת שחקנים לעתיד".

לסיכום אמר מאמן נבחרת הנוער של ישראל, דני פרנקו: "בהחלט מדובר בשחקנים מוכשרים מאוד אך לצערנו כבר ראינו בעבר שחקנים מוכשרים בגילאי נוער שלא הצליחו לפרוץ קדימה ולהפוך לשחקנים הדומיננטיים שציפו מהם להפוך. אוי ואבוי לנו, לכדורסל הישראלי ולשחקנים האלה, אם הם ייעלמו ולא יהפכו להיות שחקנים מובילים בעתיד בכדורסל הישראלי".