sportFive1016216
צילום: ספורט 5
הרכז המבוקש באירופה, קלאת'ס (getty)
הרכז המבוקש באירופה, קלאת'ס (getty) | צילום: ספורט 5

לא רצינו להגיע לזה עכשיו - בטח כשקבוצה ישראלית, לא משנה איזו, מספקת הופעה בכל שבוע מחדש - אבל עונת היורוליג הסתיימה וחלון ההעברות עומד לתפוס את הכותרות.

 היכן יחתום ניק קלאת'ס? סלוקאס יעזוב את פנר? והאם מכבי ת"א תצליח לשים את ידה על רכש נוצץ? רגע לפני יריית הפתיחה של קיץ מסקרן במיוחד, ריכזנו את כל המלפפונים החמים בפוטנציה למקום אחד.

ניק קלאת'ס
עד לא מזמן, כנראה שהייתם משפשפים את העיניים אם הייתם רואים את שמו של הרכז היווני ברשימה הזו. קלאת'ס היה, ועודנו, חתום על חוזה עד 2021 תמורת 2.1 מיליון דולר נטו, אבל מגפת הקורונה, שמחקה כל חלקה טובה בעולם, הגיעה גם אליו - או ליתר דיוק, לנשיא המועדון דימיטריס ינאקופולוס. על פי הדיווחים, המשבר הביא על האיש שעומד בראש המעצמה היוונית מפולת כלכלית וכשנודע שלא יוכל לעמוד בחוזה של קלאת'ס - הוחלט להפריד כוחות.

כעת, המצב של קלאת'ס מעט מורכב. מיום ההודעה ועד רגעים אלה ממש, עלו אינספור שמועות בנוגע לקבוצה שתשים את ידה על היהלום של פאו. חלקן מייצגות את האמת, ואחרות חסרות בסיס לחלוטין. לטענת וארלס ניקוס, האיש החזק באתר 'יורוהופס' המוערך, יש הצעה רשמית אחת על השולחן, והיא מברצלונה. הקטאלונים, שסימנו את קלאת'ס כיעד מספר אחד שלהם, מנסים להפעיל עליו לחץ כבר מעכשיו עם הצעה של 5.5 מיליון דולר לשלוש שנים.

אבל קלאת'ס לא ממהר לקבל החלטה, ויש לכך סיבה: יש מעט מאוד רכזים מהשורה הראשונה בשוק, ולפחות חמש קבוצות שמחפשות את מנהל המשחק שלהן. זניט, בצורה מפתיעה, נמצאת בראשן. לרוסים יש מספיק כסף כדי להניח הצעה נדיבה אחת על השולחן, והיא תוגש לקלאת'ס או לאלכסיי שבד - אבל ראוי לציין שהיתרון שלהם נמצא דווקא על הקווים, שכן צ'אבי פסקוואל ישמח לחדש את יחסיו עם קלאת'ס. לצידה במרדף אחר רכז: צסק"א, ריאל מדריד ואנדולו אפס (אם מיציץ' יעזוב ל-NBA).

צסק
צסק"א וריאל מעוניינות, סלוקאס (getty) | צילום: ספורט 5

קוסטאס סלוקאס
בניגוד לקלאת'ס, נציגות היוונית השנייה הרבה פחות תלויה בעצמה. סלוקאס, שאולי שמח קצת שעונת הבלהות עם פנרבחצ'ה הגיעה לסיומה, נמצא תחת חוזה לשנתיים - ללא סעיף יציאה (!). כל מה שפורסם מעבר לכך, הוא לא יותר מספקולציות של התקשורת ועיתונאים כאלה ואחרים, טוען ניקוס. ועדיין, השם של סלוקאס עולה לא מעט לכותרות. מדוע? כי כנראה שלא הכל באוויר.

סלוקאס טען בעבר כי רק דבר אחד יגרום לו לפוצץ הכל בטרם עת, ומדובר בעזיבה של ז'ליקו אוברדוביץ', אבל על פי הדיווחים זה לא כל כך תלוי בו - אלא בפנר בעיקר. אם פנר תחליט להתנער מהחוזה שלו, יש כמה וכמה קבוצות שכבר עוקבות בציפייה. בראשן נמצאת אולימפיאקוס, שעל פי הדיווחים הציעה חוזה לשלוש שנים עבור 5 מיליון דולר, אך גם צסק"א וריאל מדריד ישמחו להנחית את סלוקאס בשורותיהן. אבל עד שזה יקרה, סוכנו של הרכז הבהיר לא מזמן: "לסלוקאס יש חוזה לעונה הבאה, והוא מחכה שהמשבר יגמר כדי לחזור למגרשים".

מחפש קבוצה חדשה, שבד (getty)
מחפש קבוצה חדשה, שבד (getty) | צילום: ספורט 5

אלכסיי שבד
עוד שחקן שקשה לעכל את כניסתו לרשימה - אבל בגיל 31, אחרי תקופה לא מבוטלת מחוץ לפרקט, שבד מחפש הרפתקה חדשה. כעת, השאלה הגדולה היא ב-NBA או ביורוליג? אבל תחילה, צריך להבין: לכל קבוצה, בין אם היא אירופאית או אמריקאית, יהיה קשה לעמוד בחוזה של שבד - שעומד על ארבעה מיליון דולר והיה, כשנחתם, הגבוה ביותר ביורוליג. היום, לצערו של שבד, הוא "רק" במקום השני (מירוטיץ' ראשון).

אם תשאלו את פאבל אסטאכוב, מנכ"ל חימקי מוסקבה, יהיה קשה מאוד להשאיר את הכוכב במועדון. "אם תהיה לשבד הצעה מה-NBA - וזה ממש לא קשור לכסף, אלא לתפקידו - אז לא יהיה לנו קל לשמור עליו. למרות שהוא שיחק שם, הוא יענה לאתגר בחיוב, בהנחה שהמאמן יבטיח לו דברים מסוימים. אם לא תתקבל הצעה מפתה, אני לא רואה שום סיבה לעזוב קבוצה כמו חימקי - בה הוא המנהיג הבלעדי. בכל מקרה, ההחלטה היא שלו".

ואכן, יש לא מעט היגיון בדבריו של אסטאכוב. שחקן שיש לו סיי בבניית הקבוצה, ובמקביל מקבל כסף טוב וחופש מקצועי - צריך להרגיש שמח בחלקו. אבל את המועמדת האירופאית הבלעדית לצרף את שבד - זניט סנט פטרסבורג, על פי הדיוחים - זה לא ממש מעניין. ואם המו"מ עם חימקי לא יבשיל לכדי חוזה בקרוב, אז זניט, לה לא חסר כסף נזיל, תרים את הכפפה ותשים על כוכב חימקי את ידה.

מכבי תתגעגע? בלאק (אלן שיבר)
מכבי תתגעגע? בלאק (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

טאריק בלאק
רק לפני שנה הסנטר חתם לשנתיים במכבי ת"א. הוא היה אמור להיות הפנים של הקבוצה, יחד עם סקוטי ווילבקין, אבל ברגע אחד מגדל הקלפים נפל - ופציעה אחת, מורכבת יותר או פחות, שיבשה לבלאק את העונה כולה. מאז ועד היום, בלאק הספיק לחזור למגרשים, לטוס לטיפול מחדש בארה"ב, לשוב לישראל ולחזור לחיק משפחתו ב"פגרת הקורונה" שתפסה אותו לא מוכן.

שחרורו של בלאק חסך למכבי לא מעט כסף - כ-7 מיליון ש"ח, ליתר דיוק - אבל הציב את הסנטר בבעיה. למה? כי לפתע, בשקט בשקט, הוא הפך לשחקן חופשי שלא שיחק כדורסל במשך כשנה. ספק אם לשחקן כזה יהיה ביקוש ב-NBA, על אף ההיסטוריה המשותפת, מה שמשאיר אותו עם היורוליג ככל הנראה. עוד מוקדם לדעת אם בלאק אכן שייך לרשימה הזו, על אף כמה שמועות חסרות בסיס שמקשרות אותו לפאו, אבל יהיה מעניין לעקוב.

דריק וויליאמס
לפני שנדון על מצבו של הבחירה השנייה בדראפט 2011, כדי לדבר קצת על מצבה של פנר. הקבוצה הטורקית, כמו כולן, נפגעה לא מעט מ"פגרת הקורונה בפרט, ומסגירת העונה בכלל (על אף שתוצאותיה לא היו מדהימות, בלשון המעטה). כתוצאה מכך, עושה רושם שפנר תפצה על כך במכירת חיסול קטנה - כשוויליאמס, שעולה הון תועפות וסיים את חוזהו, עלול לשלם את המחיר. במקרה שלו, כמו במקרה סלוקאס, יש איש אחד שישכנע אותו להישאר - ז'ליקו אוברדוביץ'.

אם אכן יעזוב את טורקיה, סביר להניח שכל ענקיות היורוליג ירצו את האתלט של פנר - אפילו מכבי ת"א, על פי דיווחים במדינה השכנה - אבל יש קבוצה אחת שנמצא הרחק מכולן במירוץ והיא ארמאני מילאנו. התכנית של הקבוצה מארץ המגף, על פי הדיווחים השונים, היא כזו: וויליאמס בתור פורוורד אתלט שיכול להוריד כדור לרצפה, וכריס סינגלטון כפורוורד כבד יותר שאוהב משחק פנים. אם המעבר לא יצא לפועל והמו"מ עם פנר ייכשל, נראה שוויליאמס יבחן את אופציית ה-NBA.

ראויים לציון: ארון ג'קסון, מלקולם דילייני, אנתוני גיל, מרטין הרמנסון (פאו מתעניינת), נמניה נדוביץ', לורנזו בראון (קרוב לסיכום בפאו), דארון היליארד (אנאדולו מתעניינת).