sportFive1079375 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

עם חזרתו של עומרי כספי לכושר ולפעילות מלאה, גם הוא וגם במכבי ת"א מקווים שהפעם שני הצדדים יוכלו ליהנות מיכולתו של הפורוורד לאורך זמן. כספי עדיין ישחק בתקופה הקרובה עם מגבלת דקות של כ-21 דקות בכל משחק - דבר שבשגרה אצל כל שחקן שהחלים מפציעה קשה. אלא שבמקרה של כספי, מי שמעורבת באופן פעיל בקביעת נתח הדקות היא חברת הביטוח שמבטחת את החוזה שלו.

על פי גורמים בענף הכדורסל ובעולם הביטוח, מדובר במקרה חריג שלא זכור בספורט מקצועני. חשוב לציין: מגבלת הדקות של כספי קשורה אך ורק להתאוששות מהפציעה בברך, ואין לה כל קשר למחלה שממנה סבל לאחרונה.

מאמן הקבוצה יאניס ספרופולוס הודה בראיון לניר קפלן לפני המשחק נגד צסק"א כי ההחלטה על דקות המשחק מתקבלת במשותף ע"י הצוות הרפואי וחברת הביטוח. גם כספי עצמו אישר את המידע בראיון קצר במסגרת אולפן היורוליג לפני כמה שבועות. במכבי מציירים תמונה מעט שונה.

"לכל שחקן שחוזר מפציעה יש פרוטוקול התאוששות", מסביר גורם בקבוצה, "הצוות הרפואי בונה תוכנית הדרגתית של חזרה לפעילות שכוללת טבלת עומסים, אימוני כושר, מתי השחקן חוזר לעבודה עם כדור, מתי אימונים עם מגע, מתי אימונים מלאים ומתי למשחק מלא. חברת הביטוח מעודכנת בפרוטוקול הזה ואם חל שינוי בקצב ההתאוששות, אז יש לעדכן אותה".

הנוהל הזה תקף רק במקרה של פציעות קשות וחריגות, או כאלה שעלולות לחזור על עצמן. ואולם, במקרה של ג'ון דיברתולומיאו למשל, שעבר שתי פציעות קשות במיוחד בשנה אחת - חברת הביטוח לא ביקשה ולא היתה מעורבת בפרוטוקול ההתאוששות של השחקן, והדבר נוהל בצורה בלעדית ע"י הצוות הרפואי של המועדון בראשותו של ד"ר גיא מורג. גם במקרה של יובל זוסמן, שקרע את שריר הירך האחורי והוחזר ע"י מכבי לפעילות מוקדם מהצפוי ואז נפצע שוב באותו מקום - לא היתה שום מעורבות ביטוחית באופן החזרה לפעילות של השחקן.

הסיבה שמכבי ת"א בחרה בסוג של פוליסת ביטוח נדירה נובעת באופן ישיר בגלל גובה החוזה של כספי, שנחשב לאחד מבכירי המשתכרים, לכן למשל במקרה של דיברתולומיאו וזוסמן, להם יש חוזים הרבה יותר נמוכים, מכבי כלל לא שקלה לבטח אותם בפוליסה נדירה ויקרה שכזו.

חשוב לציין, ביותר ממשחק אחד העונה, כספי הרגיש שהוא יכול לשחק יותר מהמגבלה שנקבעה עם החזרה מהפציעה, ושוחח על כך עם הצוות הרפואי. לאחר בדיקה, הוחלט להעלות את המגבלה ל-7 דקות במשך 3 רבעים וחברת הביטוח עודכנה על השינוי.

ביטוחים נדירים, גם על מענקי אליפות
החברה שאצלה מכבי מבטחת את חוזי השחקנים היא ענקית הביטוח הבינלאומית "לויד'ס אוף לונדון". מדובר באחת מחברות הביטוח הגדולות והמובילות בעולם, שמספקת פוליסות מיוחדות שבדרך כלל לא ניתן להשיג בישראל. בעבר, מכבי ת"א אף ביטחה את מענקי התארים אצל החברה: המועדון היה משלם פרמיה חודשית לחברת הביטוח, ובתמורה החברה עצמה היא זו שמשלמת את מענקי הזכייה לשחקנים ולצוות המקצועי. כך יצא שמכבי למעשה שילמה פחות כסף בזכות הפוליסה, אך אם לא זכתה בתואר כלשהו - הכסף שולם לחברת הביטוח בכל מקרה.

גורם משפטי שמעורה היטב בנעשה בתחום הביטוחי מסביר: "ידוע ומקובל שחברות ביטוח לא מוכנות לבטח סוג פציעות מסוים, או פציעה שחוזרת על עצמה. נהוג גם שעל שחקן שמועד לפציעות תשולם פרמיה גבוהה יותר. אבל מעולם לא שמעתי על מעורבות של חברת ביטוח בדקות משחק של שחקן, או שנתח הדקות צריך להיעשות בהסכמה מלאה שלה. לא מכיר כזה מקרה באף ענף ספורט מקצועני. כנראה שזה היה התנאי של לויד'ס במקרה הזה. מאוד יכול להיות שאף חברת ביטוח לא היתה מוכנה לבטח את השחקן עם גיליון הפציעות שלו, ואז באה לויד'ס והסכימה - אבל בתנאי שפרוטוקול ההתאוששות ייעשה בהסכמה מלאה שלה. לכן, למרות שזה מאוד מאוד חריג - זה לא בלתי לגיטימי".

בקבוצות אחרות בליגה שיטת העבודה היא שונה לגמרי. החוזים הסטנדרטיים של רוב השחקנים הישראלים מבוטחים בביטוח רגיל של ביטוח לאומי, וחוזים גדולים אצל קבוצות גדולות בדרך כלל מגובים בביטוח פרטי. שחקנים זרים מבוטחים או בפוליסת עובד זר של ביטוח לאומי, או בביטוח פרטי. ישנם שחקנים שמבטחים את עצמם בביטוח פרטי, בלי כל קשר לביטוח שהקבוצה משלמת במסגרת החוזה עצמו.

ככל הידוע, באף אחד מהמקרים הקבוצה לא מחויבת ליידע או לקבל את אישור חברת הביטוח לפרוטוקול חזרה לפעילות של שחקן שמתאושש מפציעה, ובטח ובטח לא לקבל אישור על דקות משחק. עם זאת, מכיוון שבמכבי ת"א מדובר בחוזים של מאות אלפי דולרים לכל שחקן, כמו בכל קבוצת יורוליג, אז מטבע הדברים שגם הביטוחים יהיו יקרים ומורכבים יותר.

ממכבי תל אביב נמסר בתגובה: "לעומרי כספי יש פרוטוקול ברור לחזרה מהפציעה בברכו. במסגרת הפרוטוקול הגבלת הדקות שלו עומדת כיום על 21 דקות כפי שעומרי ציין במסיבת העיתונאים ביום שני האחרון. את הפרוטוקול והשיקום מהפציעה מנהל הצוות הרפואי של מכבי תל אביב. אכן, עומרי הוא שחקן מבוטח וחברת הביטוח מעודכנת ברמת היידוע בלבד בהליך השיקום. לא מעבר לכך".

"לכן הטענה כבר בפיסקה הראשונה ולפיה: 'מי שמעורבת באופן פעיל בקביעת נתח הדקות היא חברת הביטוח שמבטחת את החוזה שלו' איננה נכונה. חברת ביטוח או כל גורם זר אחר לא קובעים דקות משחק של שחקן, אלא רק הצוות הרפואי – במקרה של שחקן שחוזר מפציעה, וכמובן הצוות המקצועי".

"חשוב לציין שהפרוטוקול עמד לאחרונה על הגבלה של עד 5 דקות רצופות בכל מקטע, ולאחר שעומרי הרגיש טוב יותר וביקש להעלותו, הצוות הרפואי אישר זאת וכאמור הפרוטוקול עומד כעת על הגבלה של עד 7 דקות רצופות בכל מקטע. מאחלים לעומרי החלמה מהירה ובטוחה וצהוב עולה".