ניק לוין, זינגל לא מוותר לו (אור שפונדר)
ניק לוין. זינגל: "יש לו כספים בצד" (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

מנהל עיזבונו של מוני פנאן ז"ל, עורך הדין, משה זינגל, ניסה לחקור לאחרונה מה היה הקשר בין פנאן לבין המיליונר הבריטי, ניק לוין שהפסיד כספים רבים עבור לקוחותיו ואף אשפז את עצמו בבית חולים לחולי נפש.

לאחר חקירה ממושכת בנושא הוחלט לזמן את לוין לחקירה כדי לבחון מה היה טיב הקשר בינו לבין פנאן והאם ישנם כספים נוספים אשר שייכים למנוח ולאנשים הרבים שהשקיעו אצלו שאולי יוכלו לעשות את הדרך בחזרה לבעליהם המקוריים, שכבר בחנו את הנושא מול זינגל וביקשו להתחקות אחר כספם.

זינגל עצמו אמר היום (חמישי) ל-ONE בנושא: "לוין ממשיך להכחיש שהיה כל קשר עסקי בינו לבין מוני פנאן, אבל אני חושב וזה גם מאוד ברור שאכן היה קשר עסקי ביניהם והדרך היעילה ביותר למצוא אותו היא להיפגש איתו ולנסות להוציא את זה ממנו".

כמו כן התייחס זינגל לכספים אותם כן החזיר לוין לאחר שנלחץ אל הפינה ולא היתה לו ברירה: "מי שלחץ עליו לקבל את הכסף הצליח בסופו של דבר, אולי לא את הכל, אבל חלק. אני מאמין שיש עוד אנשים שילחצו ויקבלו את הכסף שלהם בחזרה. דניאל יאמר יצא בקול תרועה רמה וגם קיבל משהו מזה, אז במקום 40 מיליון דולר הוא קיבל 15 אבל לפחות הוא הצליח להשיב לעצמו משהו לפני שכל הכסף נגנז".

משה זינגל (ONE)
משה זינגל: | צילום: מערכת ONE

"לוין לא ממהר לתת כספים אבל ברור שיש לו כספים רבים עוד בצד. לפי הנוהל הוא צריך לתת אותם למפרק והמפרק אמור למסור אותם לבית המשפט שיחלק אותם בין האנשים השונים שמגיע להם חלק מהכסף", הוסיף זינגל על האופן בו חלוקת הכספים של לוין היתה אמורה להתבצע ואף אמר: "אבל אם אחרים הצליחו ככה אולי גם אנחנו נצליח ונשיב משהו ללקוחות של פנאן כאן בארץ, צריך להפעיל עליו קצת לחץ".

למרות הזימון לחקירה צופים כולם כי לוין לא ישתף פעולה ואף יסרב להגיע לישראל, אך אינם מוטרדים מזה. על כך אמר זינגל: "אנחנו יודעים שהוא לא ישתף פעולה, אבל אם צריך אנחנו גם נגיע אליו ונערב בזה את מי שצריך. אני אוהב את הנסיעות ללונדון, אז אם יהיה צורך ניסע לשם וחוץ מזה גם נחכה לו כאן בישראל אם הוא במקרה יגיע לאיזה ביקור מולדת".

מוני פנאן תופס את הראש. השאיר חובות לאנשי ספורט רבים
מוני פנאן ז&"ל. זינגל: &" | צילום: מערכת ONE

מסתמן: נחשפו חשבונות של פנאן בחו"ל
בתוך כך, פרשת פנאן הולכת ומסתעפת. לאחר שמאמן מכבי תל אביב, פיני גרשון, נחקר במשרדי מס הכנסה שעות ארוכות ועם היוודע דבר זימונו לחקירה של המיליונר הבריטי, ניק לוין, שפשט את הרגל, השאיר אחריו חובות גדולים, והיה מעורב ככל הנראה גם בעסקיו של פנאן, כעת חלה התפתחות נוספת.

רשות המיסים, שלא ממהרת לפזר מידע על החקירה שמתנהלת מחשש שהדבר יפגע בהתנהלות התקינה של הפעילות בנושא, הצליחה להתחקות, ככל הנראה, על חשבונות מחוץ למדינה בהם ביצע פנאן את התנהלותו העסקית השוטפת ודרכם גם דאג להעביר את הכספים ללקחותיו השונים.

חוקרי רשות המיסים במשרדי מכבי ת&
חוקרי רשות המיסים במשרדי מכבי ת&"א. התפתחות בחקירה (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

כעת תנסה הרשות לדלות מידע אודות אותם החשבונות ועל הפעילות הפיננסית שנעשתה בהם בשנים האחרונות ואולי תוכל לשפוך אור על כל הפרשה ולגלות באילו סכומי כסף שהועלמו מרשויות המס מדובר ומי היו המעורבים בפרשה שזכו לקבל את כספם דרך אותם החשבונות ואולי היו שותפים לדבר עבירה, אם ידעו כי מדובר בהסתרת כספים שלא כחוק.

למעלה מ-25 אנשים כבר נחקרו בפרשת פנאן, ביניהם שחקני עבר במכבי תל אביב, מאמנים, בעלי תפקידים, משפחתו של פנאן וכן מקורבים נוספים שאינם קשורים לענף הכדורסל ושמם אינו נחשף. חלק מהנחקרים תושאלו בשל מעורבותם הכלכלית עם פנאן ז"ל וחלקם בכלל הגיעו בכדי למסור עדות שאולי תשפוך אור על כל הפרשה, לפחות בכל הנוגע להתנהלות העניינים במכבי תל אביב והאופן בו הועבר הכסף באמצעות מעטפות לשחקנים השונים שהפקידו את כספם בידיו של מוני.

אלי דריקס (קובי אליהו)
אלי דריקס. למעלה מ-25 נחקרו עד כה בפרשה (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

ברשות מאמינים שבקרוב מאוד יצליחו להביא את החקירה לכדי התפתחות רצינית. עד עתה הם מסרבים לומר כי מדובר בחקירה רשמית, אך בעודם עוברים ובודקים את המסמכים הרבים שהוחרמו ממשרדי מכבי תל אביב, צפויה החקירה להפוך לרשמית כבר בימים הקרובים, כאשר מצעד הנחקרים צפוי להמשך וגם הפעילות הנוספת שתקיים הרשות בכל הנוגע לחשבונות השונים שנחשפו מחוץ למדינה.

גורם ברשות המיסים שמעודכן בפרטי החקירה אף אמר: "אני חושב שכולם יופתעו כמה שהחקירה הזו עמוקה יותר ממה שהם חשבו. זה התחיל כמשהו שדורש בדיקה והפך למשהו עצום שדורש חקירה מסיבית. אנחנו נמצאים בלב ליבה של החקירה, לא יכולים למסור יותר מדי פרטים כדי לא לפגוע במידע שנמצא ברשותנו, אבל אין ספק שזה לא הולך להיגמר בקרוב".