דורון ג'מצ'י בטור אישי ל-ONE: שפארמר יישאר
דורון ג´מצ´י בטור אישי ל-ONE | צילום: מערכת ONE

המשחק הערב (ראשון) נגמר כשבלות'נטאל התחיל לעבוד ומכבי ת"א עברה אולי את משוכת הליגה הגבוהה ביותר בדמות גלבוע/גליל. נראה שעודד קטש מוביל נכון להיום את הקבוצה מספר 2 בליגה, לא רק מבחינת המאזן, אלא גם מבחינת הכישרון והאיזון.

במשחק בגן נר התברר שכשעושים תחרות קליעות נגד מכבי ת"א, עם הסגל של העונה ובמיוחד ביום בו בלות'נטאל מפציץ על אוטומט במאה אחוז מכל הטווחים - זה סיכון גדול מדי.

גם גיא פניני ראוי לציון כשהזכיר לנו היטב שלמכבי יש גם ישראלים טובים להציע. נקודה חיובית נוספת במשחק של מכבי היתה ההתלהבות ושמחת החיים שכנראה נבעו בעיקר מהעובדה שמדובר ממשחק עונה שבאמת הציב לשחקנים אתגר מעורר.

סה"כ נהנו ממשחק כדורסל ברמה טובה בין שתי קבוצות שהצד החזק שלהן הוא בשחקני החוץ, אבל בערב בו מכבי קולעת 15 מ-19 מהשלוש קשה למצוא קבוצה, אפילו גלבוע/גליל בגן נר עם ג'רמי פארגו (24 נק' אך מפוזר עם לא מעט איבודים), שתוכל לנצח אותה.

בלות´נטאל (עמית מצפה)
דייויד בלות´נטאל. הפציץ על אוטומט (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

ברור שלמכבי יש הרבה מאוד כישרון, אולם אני לא בטוח שהיא תוכל לשחזר אחוזים כאלה לשלוש גם נגד קבוצות חזקות ביורוליג שלא יתנו את מרחב הפעולה לאנדרסון או לבלות'נטאל. אז נשאלת השאלה אם הצהובים יוכלו לייצר מספיק נקודות דרך משחק הפנים והקו הקדמי שלה. אני חושב ששם נכון להיום מכבי יכולה להתקל בבעיה.

עם קבוצות חזקות שיעמידו מולה שחקני פנים פיזיים בעוד הקבוצה של פיני מתבססת על פישר, לאזמה ולאמפה (שלא התלבש) יהיו למכבי קשים בגלל חוסר האיזון המסתמן מול סוללת שחקני החוץ הנהדרים שלה.

ניתן לומר שהאלופה במשחק העונה שלה, בחוץ, העבירה מסר לליגה שכדי לקחת ממנה את האליפות יצטרכו לגנוב אותה, פשוט כי היא מוכשרת ועמוקה יותר. גם ביורוליג מכבי צריכה לעלות ממקום גבוה בבית, אבל אני עדיין בספק אם הקו הקדמי הנוכחי יספיק כדי ללכת עד הסוף.

פיני גרשון וגיא פניני. מכבי יכולה להתקל בבעיה ביורוליג (עמית מצפה)
פיני גרשון וגיא פניני. מכבי יכולה להתקל בבעיה ביורוליג (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אולי אני טועה ודייויד בלות'נטאל ביחד עם אנדרסון, איידסון וויזנייבסקי יבואו למאני טיים עם אחוזים נדירים כמו אלה שראינו מול גלבוע, אבל אני לא חושב שכדאי להסתמך על כך.

נקודה אחרונה ששווה תשומת לב היא העלמותו המסתורית משהו של לאמפה מהרוטציה בשבועות האחרונים. ייתכן שזהו סימן להתערערות מעמדו, אבל התשובות אי שם אצל פניני ובלות'נטאל שאם ימשיכו ביכולת הזו למעשה מתיישבים על המשבצת שלו, כיוון שהוא לא מתפקד כגבוה. 

לגבי גלבוע/גליל נדמה שכדי להתסכל למכבי בגובה העיניים ולהוות יריב שיסכן את הזכיה באליפות, צריך עוד שחקן פנים חזק תחת הסל. צריך לקחת בחשבון שבמשחק בגן נר היא סבלה מאחוזים נמוכים לשלוש ופספסה זריקות פנויות לא מעטות.

עודד קטש (עמית מצפה)
עודד קטש וליאור ליובין. (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בינתיים היא למשיך להתבסס בצבע על רנדל שכל מאמן ישמח שיהיה לו שחקן חכם כמוהו ועל אלישי כדיר שהולך ותופס מעמד של גבוה ישראלי יוצא מן הכלל.

המשחק בין מכבי לגלבוע השאיר טעם של עוד והמשחקים הבאים בין הקבוצות האלה בהמשך העונה ואולי גם בפיינל פור מבטיחים לנו ערבי כדורסל מעניינים.