מכבי על ביטון:
מכבי על ביטון: "בחור מצוין שלא יסתבך" (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

הבוקר (ראשון) החליטה רשות המיסים לקחת צעד אחד קדימה את כל נושא הטיפול בחקירת "הבנק של מוני" וזימנה לחקירה את מנהל המשק של מכבי תל אביב, עמי ביטון, שהיה מקורב לפנאן לאורך שנים ואף היה ידיד קרוב של המשפחה.

החקירה עצמה התנהלה במשרד אגף החקירות שבמשרדי הממשלה שבתל אביב ונמשכה לא פחות מ-8 שעות.

על פי גורם ברשות המיסים, זימונו של ביטון כראשון הנחקרים בוצע היות ועל פי מידע שהיה ברשותם, ביטון היה בקשר רציף עם פנאן גם לאחר שעזב את מכבי תל אביב, ועל פי הרשות אף ניהל עסק פרטי עם אחד מבני משפחת פנאן.

במכבי תל אביב החליטו לצאת להגנתו של ביטון היום ואמרו: "עמי הוא בחור מצוין, הוא לא היה מסתבך במשהו כזה יש לו שיקול דעת טוב ואנחנו בטוחים שהוא לא עשה שום דבר רע. חוץ מזה, לפי איך שהדברים מתנהלים כיום, נראה כי לא מעט אנשים הולכים להיות מוזמנים לחקירות כאלה כך שעמי הוא לא יוצא דופן".

על פי מקורות ברשות נטען כי החשד שהוביל גם לביטון התעורר בעקבות מידע שקיבלו, לפיו היה זה ביטון שסייע למוני להעביר את המעטפות אל השחקנים ובכך למעשה הפך שותף למעשה. יש לציין כי דבר עדין לא הוכח ולא נאמר בפירוש כי אכן היה עמי יד ימינו של פנאן בכל הפעילות, אך ל-ONE נודע כי חקירתו של ביטון עשויה להימשך מעבר לחקירה הראשונית שבוצעה, היות והיה מקורב לצלחת ועשוי להיות זה שישפוך אור על הפרשה.

שמעון מזרחי. &
שמעון מזרחי. במכבי מגבים את עמי ביטון (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

ברשות טוענים כי ביטון הוא הנחקר המרכזי בפרשה ואם אכן היה מעורב בכל הפעילות, הוא היחיד שיכול להפנות את האצבע לכל המשקיעים השונים לאורך השנים.

במהלך החקירה נתבקש ביטון למסור את כל הפרטים שידועים לו על "בנק מוני". כמו כן, דרשו ממנו החוקרים לדעת האם אכן שיתף פעולה עם פנאן והיה זה שנהג להעביר את המעטפות עם הכסף והתשואה הגבוהה למשקיעים. בהמשך מתכוונת הרשות להתחקות אחר חשבונותיהם הפרטיים של המשקיעים במטרה לנסות ולגלות האם היו פעולות חריגות והאם קיים חשד לפעולה לא חוקית כלשהי שביצעו.

במכבי תל אביב אסרו על ביטון להתראיין בשלב זה על כל מה שנוגע לחקירה, אך הודיעו לו כי הם מגבים אותו ועומדים מאחוריו. מקורבים לביטון טוענים כי לא ידוע להם על כך שביטון שימש כיד ימינו של פנאן, אך עם זאת חזרו לא מעט פעמים על כך שאינם יכולים לומר זאת לבטח.

פיני גרשון וגור שלף. גם בכירים במכבי יחקרו (אור שפונדר)
פיני גרשון וגור שלף. גם בכירים במכבי יחקרו (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

ברשות המיסים מסרבים למסור פרטים על התנהלותה החקירה ומתעקשים שרק בסיומו של התהליך יוכלו לגעת בממצעים ובמסקנות שהוסקו ובמידה ותתגלה מעורבות כלשהי בין ביטון והנחקרים שיגיעו אחריו, לפאנן, אזי שיתנו את הדין בזמן הנכון ולא כשהחקירה עוד מתנהלת. כמו כן, טוענים כי יזמנו לחקירה בעלי תפקידים נוספים במכבי תל אביב, שחקני עבר ששיחקו במועדון, מאמנים ואנשי ספורט אחרים שהיו בקשר כזה או אחר עם פנאן.