חצי שעה בערך אחרי שריקת הסיום שהכריזה על פתיחת החגיגות הרשמיות של מכבי תל אביב, עמד האוהד המפורסם אילן "השועל" מחוץ לשער 11 והצטלם עם מעריצים. טרו סטורי. בא לי נורא לכתוב טור שלם על האיש שכינה את דיוויד בלאט "גנב דעת" רק לפני מספר שבועות, אבל זה לא טור כזה.

במחצית המשחק, 20 דקות נטו של כדורסל לפני שמכבי תל אביב תשלים רשמית את העלייה לפיינל פור, פנו אליי בחיוך שני עיתונאים שחיבתם למכבי מוטלת בספק. אחד מהם אמר לי בפה צוחק: "נו, ראית מה ההבדל בין קבוצה שמשקיעה בלנגפורד לעומת קבוצה שמסתפקת ברייס? כל השלשות שלא נכנסו לאיטלקים במשחק השלישי נכנסות היום וזה סוף הסיפור של בלאט". בא לי לכתוב טור שלם על התופעה של "שונאי מכבי", אלה שרק מחפשים את השלילי והרע תמיד, אבל זה לא טור כזה.

מכבי מעפילה לפיינל פור מול מילאנו (צילום: אודי ציטיאט)
156 קילוגרמים של אהבה. סופו משתטח על הפרקט, שוב | צילום: אודי ציטיאט
שעה וחצי לפני שריקת הפתיחה למשחק, החניון מחוץ לנוקיה כבר היה מלא עד אפס מקום. הרחובות של יד אליהו שמובילים לאצטדיון היו פקוקים ונהר אדיר של אנשים בחולצות צהובות עשה את הדרך להיכל הספורט. מחוץ למגרש אנשים קנו כרטיסים במחירים של יותר מאלף שקל לראש – בשביל מקומות ביציע העליון. בא לי לכתוב טור שלם על "הסטייקים", אותם אוהדים שנזכרים לעודד את הקבוצה שלהם רק ברגעים היפים אבל ברגעי המשבר פתאום נזכרים שהם בכלל אוהבים יותר כדורגל, אבל זה לא טור כזה.

זה בכלל לא טור כזה.

זה מכתב אהבה לכמה אנשים עם לב גדול, שמגיע להם לחגוג אחרי הרבה זמן שסיפרו להם שאין להם מה לחגוג. זה שיר הלל לסופוקליס שחורציאניטיס, שחקן הכדורסל עם הנפש הכי עדינה שנחת אי פעם בישראל כנראה – ילד קטן בגוף של מפלצת כדורסל אימתנית – כמה שמגיע לו לשמוח.

זה שיר אהבה לדיוויד בלאט, המאמן שנאלץ לקרוא כבר כמה שנים בעיתונים שהוא נמצא בסכסוך עבודה ושכל חייו המקצועיים הם סבל מתמשך, והוא בכלל לא ידע שהוא כזה. כמה שמגיע לו לחגוג, כמה שמגיע לו הריספקט המקצועי שהוא מקבל באירופה, כמה שאוהדי מכבי צריכים לקוות שהוא ימשיך איתם לעוד הרבה זמן. דיוויד בלאט לקח חבורה של שחקנים שאף אחד מהם לא יכול להציג ערב כדורסל מושלם. ביום טוב שניים מהם יציגו תצוגה של "ציון 8". ברוב הימים רק אחד מהם יציג משחק כזה. בחלק מהימים אפילו שחקן אחד לא יצליח להגיע לרמה הזאת. זה הספיק לו. קשה להאמין שמאמן אחר היה מצליח לקחת את הקבוצה לפיינל פור. חד וחלק.

מכבי מעפילה לפיינל פור מול מילאנו (צילום: אודי ציטיאט)
מתי בפעם האחרונה כל היכל נוקיה היה על הרגליים במשך רבע שלם? | צילום: אודי ציטיאט
זה סיפור על מגרש כדורסל מושמץ בן 11,700 מקומות שנקרא על שם חברת סלולר פינית שכבר לא קיימת טכנית (האם נקרא לאולם הזה בשנה הבאה "היכל מיקרוסופט מובייל"?). סיפרו שאין בו אווירה, שהאקוסטיקה שלו בעייתית, שהקהל שלו עונד רולקסים ולובש פרוות והוא כבר מזמן לא מגרש ביתי מאיים. אז סיפרו. בתקשורת האיטלקית שסיקרה את המשחק לא הוזכרה המילה "נוקיה" פעם אחת, הם קראו למגרש בשם הפשוט "יד אליהו". ולמשך שבוע אחד זה בדיוק מה שהוא היה – יד אליהו. המבצר. אימת היבשת. הוא חזר. אולם הכדורסל בו אף קבוצת כדורסל באירופה לא רוצה לפגוש את מכבי תל אביב. המקום הכי חם מחוץ לגיהנום. Nobody Fucks with Maccabi at the Yad. שחקני מילאנו למדו את זה בדרך הקשה. והרועשת. ברבע הרביעי כל ההיכל עמד על הרגליים. 11 אלף איש. 22 אלף רגליים באוויר. מאז גמר גביע אירופה ב-2004 לא היה דבר כזה בתל אביב.

וזו גם הכאה על חטא על כך שגם אני לא האמנתי שעונה בה מכבי תל אביב האכילה את האוהדים שלה בכל כך הרבה מרור תעשה טוויסט מטורף ותנחת בפיינל פור. אם העונה הזאת הייתה חלק מתסריט של סרט הוליוודי, היינו אומרים שמדובר בסרט לא אמין לחלוטין. הדבר הכי מדהים בכל הסיפור, זה שהתסריט הזה בכלל לא גמור. העונה הזאת יכולה להיגמר עם עוד טוויסט מקומי מבית היוצר של אורי אלון, כפי שהיא יכולה להיגמר עם טרבל. זה נשמע לכם מטורף? לא יותר מטורף מעצם העלייה של מכבי המושמצת לטורניר של ארבע הקבוצות הגדולות ביבשת.

מכבי מעפילה לפיינל פור מול מילאנו (צילום: אודי ציטיאט)
כרגיל אצל מכבי של בלאט, השלם גדול מסך חלקיו | צילום: אודי ציטיאט
זה היה משחק כדורסל מושלם של קבוצה לא מושלמת. הרבע האחרון בו מכבי ניצחה 10:32 היה אחד מהגדולים שההיכל האדיר הזה ראה (והוא ראה!). זה היה ערב שהזכיר איזה כיף יכול להיות ספורט, וכמה שהמשפט "אם אתה לא חלק מזה אתה לעולם לא תבין" הוא נכון. אחרי ששני המשחקים בשלב חצי גמר ליגת האלופות הניבו ביחד שער אחד – היורוליג פתאום הזכירה כמה כדורסל יכול להיות קצבי, מפתיע ובעיקר מרגש. אף שחקן במילאנו לא ישכח את הביקור הזה בהיכל נוקיה. 11 אלף הצהובים ביציעים לא השאירו להם שום סיכוי. מדהים, מי היה מאמין שקהל יכול להשפיע כל כך בלי שירי שואה ונאצות – רק עם אהבה.

לא קוראים לזה שגעת ולא קוראים לזה טרפת - קוראים לזה מכביזם. הניצוץ הזה שהופך קבוצת כדורסל בינונית לגדולה מסך חלקיה. הגורם הנדיר הזה שהופך שחקנים שהביטוי "לא נוצצים" הולם אותם יפה לחבורה דורסנית בין לילה. מכביזם זה הכוח שמניע קבוצה לחזור מפיגור 12 בתוך פחות משתי דקות. מכביזם זה חוסר ההיגיון בכך ששחקן ששוקל 156 קילו יזנק לפרקט כדי להציל כדור אבוד – אבל הוא יעשה את זה שוב ושוב. מכביזם זה הברק בעיניים של שמעון מזרחי כשהוא רץ הלוך ושוב מאחורי המזכירות ביד אליהו, ספק כועס, ספק שמח - תמיד שם כשצריך אותו. מכביזם זה אלי דריקס, שנים אחרי הפרישה מכדורגל, פורץ אל הפרקט כדי להציל בלון ענק שנזרק אל המגרש מהיציע. מכביזם זה דני פדרמן נוזף באוהדים ביציע כשהם בודקים את התוצאה של הצ'מפיונס בטלפון במקום לעודד. מכביזם זה הכוח שיוציא אלפי ישראלים לאיטליה בעוד פחות מחודש כדי לנסות להחזיר לעיר תל אביב את הדבר שחסר לה יותר מכל – גביע אירופה.

זה לא עניין של אמונה, זה עניין של מכביזם.