הערב יתייצבו קבוצות מכבי ת"א וברק נתניה למשחק השני בחצי גמר גביע המדינה (21:30), משחק שיהיה גם, כמובן, המשחק המרכזי של ערב המשחקים בהיכל נוקיה.

כל דיון במשחק בין ברק נתניה למכבי ת"א בחצי גמר הגביע מצריך אזכור של המשחק ביניהן שנערך לפני כשלושה שבועות בנתניה, בו ניצחה הקבוצה של אריק אלפסי את זו של פיני גרשון 103:114 אחרי שתי הארכות.

לא מספיקה העובדה שזה היה משחק היסטורי עבור נתניה והפסד ראשון העונה של מכבי ת"א, אלא היתה זו גם היתה נקודת ציון דרך עבור המפסידים שמשם והלאה יצאו לדרך חדשה לחלוטין. דרך שכוללת הנחלת תבוסות ליריבות המקומיות במשחקים הבאים,מ.כ חיפה ועירוני נהריה בהתאמה, ויכולת טובה בטופ 16 שכללה ניצחונות על ריאל מדריד ואפס פילזן והפסד בפער ארבע נקודות בלבד נגד סיינה במשחק חוץ באיטליה.

קשה להאמין שנתניה תוכל לחזור על משחק שבו שלושה משחקניה קולעים 86 נקודות, כפי שהיה במשחק הקודם (וושהאם 34, פינוק 26, קילינגסוורת' 26) ומוסיפים 25 ריבאונדים יחד.

אף קשה להאמין שמכבי ת"א, שעצרה את סיינה, פילזן וריאל על פחות מ-76 נקודות ביורוליג, תרשה זאת.

הפעם נתוני הפתיחה שונים: מכבי ת"א הרבה יותר מרוכזת, מצויה בכושר טוב יותר, המשחק מתקיים מחוץ לאולם הצר של נתניה ואלן אנדרסון, בניגוד למשחק ההוא, ישותף הפעם.

אלן אנדרסון או דנילו פינוק, מי יעפיל לגמר?
אלן אנדרסון או דנילו פינוק, מי יעפיל לגמר? | צילום: מערכת ONE

לנתונים האלה צריך להוסיף כמובן את הגאווה המקצועית של פיני גרשון, עוזריו והשחקנים, שנפגעה מאוד במשחק ההוא. לא רק שנתניה ניצחה, היא עשתה זאת לאחר שתי הארכות כשעל המגרש משחקים שחקנים מספר 8 ו-9 שלה בדרך כלל כמו שון ויינשטיין וערן אסנטי.

 
מה שבכל זאת מחייב את מכבי ת"א לתת "הנחות", ולפחות על פי ההתנהלות שלה במשחקי היורוליג מדובר בהנחה לכל דבר, הוא כמובן החוק הרוסי שמכתיב שיתוף שני ישראלים על המגרש בו זמנית. בעוד ביורוליג חלקם של רביב לימונד ויניב גרין כמעט שאינו קיים, במשחקי הליגה הם משחקים ופעילים.

נתניה חוגגת (אמיר לוי)
נתניה חוגגת (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

מכבי הוכיחה לאורך השבועות האחרונים ביורוליג שהיא מסוגלת לשחק טוב יותר כאשר בהרכבה ישראלי אחד (בדרך כלל גיא פניני ולפעמים גם דייויד בלות'נטל), מאשר תחת אילוץ החוק הרוסי. נגד נתניה, הערב, היא תשחק על פי החוקים שנכונים לכולם. זה אולי יקל על נתניה במשהו, אבל לא בהרבה אם בכלל.

אחד הכישלונות הגדולים של מכבי ת"א בהפסד ההוא היה חוסר היכולת להוציא את אחד מהזרים המצוינים של נתניה בחמש עבירות, הגם שהמשחק נמשך 50 דקות.אחת הסיבות היא שאף אחד מהם הוא לא שחקן הגנה גדול, וכל אחד מהם מרשה לעצמו לחפף בהגנה כדי לשמור על עצמו במשחק לטובת הקבוצה כמו גם לטובת טור הנקודות האישי.

אם מכבי רוצה להצליח יותר מאשר בפעם שעברה היא תנסה לשחק דרך אחד או שניים מהם באופן מודגש, ולנסות ליצור בעיית עבירות מוקדמת. בכל מקרה, הפעם סביר להניח שיהיו למכבי הרבה יותר סלים קלים מאשר במשחק בנתניה.

כל ניצחון של מכבי בפחות מ-15 הפרש הוא הישג לנתניה
נתניה היא אמנם הפתעת הליגה העונה, אבל אירועי השבוע שעבר וההפסד הביתי שלה מול עירוני רמת גן בבית, שבמהלכו כבר פיגרה ב-30 נקודות הפרש, מעידים על כך שהיא רחוקה מלעמוד מעל קבוצות אחרות.

הקבוצה של אלפסי ויתרה על חיזוק עמדת הרכז ומותירה את שמוליק ברנר להיות מנהל העניינים הכמעט בלעדי שלה. יהיה מעניין לראות האם יצליח להוביל את נתניה למשחק צמוד, ולהפוך את פניה של הקבוצה מחדש אחרי ההפסד לרמת גן.

מאבק על מיקום (אמיר לוי)
מאבק על מיקום (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

הניצחון ההוא מול מכבי ת"א הגיע משילוב של גורמים שהסתדרו והתחברו זה לזה כמו בדומינו. הפעם, עושה רושם, אף אחד מהגורמים שפעלו לטובתה אז לא קיימים כעת, ודאי לא אלמנט ההפתעה.

 אם דברים יעבדו כמו שהם אמורים לעבוד, כל ניצחון של מכבי ת"א בפחות מ-15 הפרש הוא סוג של הישג קטן עבור נתניה, גם אם מדברים שם בלהט רב ובמפורש על ניצחון נוסף.