סיטאוציה כזו זרה אפילו בספורט שלנו. ליגת כדורסל הנשים בוטלה היום (ראשון) לאחר שבצהריים פג האולטימטום שהציבו ראשי איגוד הכדורסל לשחקניות לסיום השביתה.

ראשי האיגוד כינסו היום מסיבת עיתונאים מיוחדת בה נמסרה ההודעה על ביטול הליגה. בעקבות העובדה שהשחקניות הכריזו על השבתת מגן הקבוצות יכולות לשחרר את השחקניות הזרות ללא פיצויים. השחקניות הישראליות לא יקבלו משכורות על ימי השביתה ובעקבות השבתת המגן חוזיהן מבוטלים.

יו"ר מנהלת הליגה החדש, גדעון בריקמן אמר "יש פתגם שמלווה אותי כל חיי שאם ההריון קשה, בסוף הילד יוצא יפה, אני מקווה שזה גם מתאים לסיטואציה הנוכחית. התמניתי לפני 10 ימים ליושב ראש המנהלת, כאחד שבא מהספורט באתי עם ידיים נקיות ולב פתוח. יום אחרי שהתמניתי, נפגשתי ביוזמתי עם נציגות השחקניות, ישבנו למעלה משעתיים, ולא הגענו להחלטה. נפגשנו שוב מתוך מגמה לפתור את הנושא ושוב לא הגענו להחלטה.

מירב דורי. אין ליגת נשים העונה (משה חרמון)
מירב דורי. אין ליגת נשים העונה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

הבנתי שאם המצב הזה ימשיך אנחנו מגיעים לנזק בלתי הפיך לקבוצות ולמינהלת הנשים. בסוף השבוע הבנתי שאם המצב הזה יימשך, הנזק יהיה דרמטי. מהיום אני מתחיל לעבוד על עונת 2012/3. אם הליגה לא תהיה מקצועית ותחרותית אין טעם לליגה הזו. הליגה תהיה טובה, כלכלית עם הרבה כסף, אבל במצב כיום אי אפשר להמשיך".

שי שני במסיבת העיתונאים (איתי ישראל)
שי שני מוסר את ההודעה הדרמטית (איתי ישראל) | צילום: מערכת ONE

יו"ר איגוד הכדורסל, שי שני נשא אף הוא דברים קשים: "זה בהחלט לא רגע קל, לא לי באופן אישי ולא לאיגוד הכדורסל. אנחנו מגבים באופן מוחלט את ההחלטה הקשה שמנהלת ליגת הנשים הגיעה אליה, שהליגה לא תשוחק. אין טעם להמשיך ככה את הליגה ואי אפשר לנהל ככה ליגה מקצוענית. זה רגע עצוב שחבל שהגענו אליו אבל זאת עובדה. אני חייב להגיד שבתקופה האחרונה, השביתה היא לא חוקית, ארגון השחקניות מעולם לא היה, זה לא אירגון יציג לא בקרב הקבוצות ולא באיגוד הכדורסל. מבחינה משפטית כל סכסוך העבודה הזה הוא לא חוקי לכן עד היום לא התייחסנו לארגון השחקניות כארגון.

השחקניות לצערי הרב הלכו אחרי איזשהי מנטרה שאין בה ממש. כולנו, גם האיגוד וגם הקבוצות וגם האוהדים בעד יותר שחקניות בליגת העל, המחלוקת היתה מה הדרך לעשות זאת. עובדתית כל השחקניות חתמו על הסכמים לאחר שהתקבלה ההחלטה, פה אחד שהשנה משחקים עם ארבע זרות בליגת העל.

גדעון בריקמן (איתי ישראל)
גדעון בריקמן. יו&"ר המנהלת כבר חושב על העונה הבאה (איתי ישראל) | צילום: מערכת ONE

בסוף השבוע משרד הספורט בהנחיית השרה נכנס לעניינים ואמרתי להם שאנחנו בהחלט שמחים שהם נכנסים לעובי הקורה, מנהל הספורט הציע מתווה להצעה,אנחנו הסכמנו והשחקניות לא.

עקב כך הגענו לנקודה שבה אנחנו נמצאים היום, אני לא רואה טעם בקיום הליגה ונותן גיבוי מלא להחלטת המנהלת להפסיק את הפעילות ואני משוכנע שהמנהלת תפתח את העונה הבאה בצורה אחרת שיהיה לקבוצות גם בסיס כלכלי רחב יותר וגם נוכל להשלים בסיסים מקצועיים נכונים יותר. עונת 2011-12 לא תשוחק".

המאמנת של רמת השרון, אורנה אוסטפלד התייחסה אף היא במסיבת העיתונאים לביטול הליגה: "איכות השחקניות וכמות השחקניות בליגת העל היא הזויה. יש 45 שחקניות ישראליות ל-11 קבוצות. פחות מארבע שחקניות לכל קבוצה. את ההרכבים משלימים עם נערות. פרשו שחקניות מדהימות במהלך השנים, יש שחקניות שעברו לשחק בקולג'.

אורנה אוסטפלד (איתי ישראל)
אורנה אוסטפלד. &"השבתה לא מוסרית&" (איתי ישראל) | צילום: מערכת ONE

היינו יכולים ללכת למאבק למען מלגות. בשטח המצב עגום ביותר. הרמה המקצועית ירדה, מעמד השחקניות עלה ברמה הכלכלית. צריך ליגה שהיא לא מקצוענית, כצו השעה החלטנו שיהיו ארבע זרות לא תמיד על המגרש. ברמה המקצועית. כל הקבוצות בנו את ההרכבים לפי ארבע זרות. אני במצב מאד קשה כל חיינו הקדשנו לכדורסל הנשים. אני אעשה הכל למען כדורסל הנשים. התקנון היה בעבר מעוות, שעשינו מאבק להשוות תקנונים. לפעמים אנחנו מגיעים למצב שאולי צריך להתחיל הכל מחדש. זה לא אומר שלא תיפתח דלת חדשה. אני מקווה שהמקום החדש יהיה טוב יותר.

השחקניות הובילו להשבתה לא מוסרית. יש חוקים וצריך ללכת איתם עד הסוף. ברגע שנשנה חוקים אנחנו פוגעים בספורט. הן רק צריכות לשחק במתכונת הזאת ובשנה הבאה יהיה חוק רוסי והן לא היו מוכנות לקחת זאת".

אירגון השחקניות: "אפשר עוד להמשיך את הליגה"
אחר הצהריים תפגשנה השחקניות לדון בהמשך צעדיהן. בתגובה רשמית שהוציא אירגון השחקניות נכתב: "ארגון השחקניות קורא לאיגוד הכדורסל לשוב לשולחן המו"מ ולהמשיך מהמקום שבו המו"מ הופסק. כשם שאפשר להודיע הודעות על סגירה, כך ניתן להודיע על פתיחה והמשך הליגה. לכן, האירגון מצפה שראשי איגוד הכדורסל יקחו אחריות ויקיימו מו"מ. צר לנו שבאיגוד בחרו היום לסגור את הליגה במקום לקיים מו"מ".

יו"ר מכבי רמת חן, אורה גלזר אמרה: "זה יום עצוב לכדורסל הנשים. הייתי משוכנעת שעד היום לאחר התערבות ראש מנהל הספורט שהוא אישיות בכירה ומנהיג את הספורט בארץ השחקניות תשתכנע ויחזרו להציג את מה שהן יודעות לעשות, כדורסל".

טל נתן. יום עצוב (משה חרמון)
טל נתן. יום עצוב (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

מאמן האקדמיה, טל נתן הוסיף: "הליגה הזאת היתה חלק גדול מהחיים שלי ב-16 השנים האחרונות, זה בהחלט יום עצוב וחבל שהגענו למצב כזה. אני מאוד מקווה שימצא איזשהו פתרון שיציל את העונה הזאת. בימים האלו עובדים באקדמיה על הדור החדש ויש בנות שיכולות להיות שחקניות מצויינות. שנה ראשונה אחרי 15 שנים שאני לא מתחיל את הליגה בתור מאמן. כנראה שהליגה לא רצתה שאלך".

מאמן אליצור נתניה, זהר רייזמן: "אין ספק שהמצב שנוצר הוא לא קל לאיגוד הכדורסל, לשחקניות ליגת העל וכמובן לקבוצות. לצערנו, הצדדים לא הצליחו ליישב את המחלוקות ביניהם ולהגיע לפתרון לעונה הנוכחית. אני מכבד את החלטת איגוד הכדוסל ובטוח שעונת 2012/2013 תהיה עונה טובה מאוד לכדורסל הנשים בישראל".

יושב ראש מכבי אשדוד לשעבר וחבר הנהלת איגוד הכדורסל, נאור גלילי הגיב ואמר: "ההחלטה על סגירת הליגה הינה ללא תוקף משפטי ותקנוני, עם כל הכבוד למנהלת הליגה ולשי שני אין לאף אחד מהם זכות לסגור את הליגה. ראשית מנהלת הכדורסל החדשה שהוקמה לא מזמן עדיין לא עברה אישור הנהלת איגוד הכדורסל (רק בעלי תפקידים) עדיין לא מאוגדת כגוף תאגידי כזה או אחר.

נאור גלילי. &
נאור גלילי. &"אין למנהלת ולשי שני זכות לסגור את הליגה&" (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

ניתן לפתור את הבעיה תוך שעה בהידברות ללא אגו במיוחד מצד אנשי הקבוצות והאיגוד ,המאבק של השחקניות לגיטימי.בעונה שעברה מנעתי את השבתת הליגה בפגישה בת שעה וגם העונה יש ביכולתי לפתור את הבעיה אם אנשים יירדו מהעץ הגבוה. ששני הצדדים יעשו צעד אחורה על מנת להתקדם שני צעדים קדימה, במיוחד לנוכח העובדה שהשרה וראש מנהל הספורט מציעים משאבים ותוכנית אסטרטגית לעתיד".

שרת הספורט, לימור לבנת: "החלטה נמהרת וחסרת אחריות"
בעקבות ההחלטה של האיגוד והמנהלת על ביטול ליגת הנשים בכדורסל, מסרה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת: "ההחלטה לבטל את ליגת הנשים בכדורסל היא החלטה נמהרת וחסרת אחריות שפוגעת פגיעה קשה בספורט הישראלי ובעיקר בספורט הנשים. על איגוד הכדורסל ומנהלת הליגה היה למצות את כל הדרכים על מנת להגיע להידברות ולמו"מ אפקטיבי עם שחקניות הכדורסל, על מנת להביא לפתיחת הליגה.

לימור לבנת (מור שאולי)
לימור לבנת. &"המאבק לגיטימי&" (מור שאולי) | צילום: מערכת ONE

המאבק על קיום ליגת כדורסל ישראלית, שבה יש נציגות משמעותית לישראליות על המגרש הוא מאבק לגיטימי. משרד הספורט פעל לתווך בימים האחרונים בין הצדדים. לצערי, מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל בחרו בפתרון הקהל והמזיק. לאור ההחלטה לבטל את העונה, ישקול משרד הספורט נקיטת אמצעים לצמצום התמיכה באיגוד הכדורסל".

איגוד הכדורסל: "מצפים משרת הספורט שתפצה את הקבוצות".


בתגובה להודעתה של השרה לימור לבנת נמסר מאיגוד הכדורסל: "הנזק שנגרם לקבוצות כתוצאה מהשביתה הפראית והבלתי חוקית של השחקניות גדול לאין שיעור מתמיכת משרד הספורט בכדורסל הנשים".

"איגוד הכדורסל היה מצפה שהשרה, לאחר שנוכחה לדעת כי השחקניות מסרבות לקבל את הצעתו של ד"ר אורי שפר לשוב לפעילות סדירה, שתמצא את הדרכים לסייע לקבוצות הכדורסל ולפצות אותן על הנזקים הבלתי הפיכים שגרמו השחקניות לקבוצות בשביתתן".