"הספר הגיע מסיפור החיים שלי. 'המתנה' היא הכדורסל, זה ספורט נפלא לשחק, גם ברמה המקצוענית. אבל עם הדברים הטובים, מגיעים גם דברים אחרים. אתה אולי לא משנתה, אבל האנשים מסביבך דווקא כן. זו 'הקללה'".

הדובר: קני וויליאמס, יוני 2011. הספר "The Gift and the Curse" נכתב על ידי שחקן העבר האגדי במהלך השנה האחרונה וצפוי לצאת לאור בחודשי הקיץ בארצות הברית. אל הספר יצורף גם DVD ובו רגעי השיא ושלל ראיונות מהקריירה ארוכת השנים והמגוונת של מי שזכה לכינוי "המכשף", בשל השפעתו הכמעט-מאגית על המשחק.

"ככל שהתבגרתי, היתה לי אפשרות להסתכל על החיים שלי בפרספקטיבה הנכונה", הסביר וויליאמס בראיון מיוחד שערך עם ONE. מאיפה הגיע הרעיון לכתיבת ספר ומה דחף אותו לעשות כן? "רציתי שלשחקנים הצעירים, שעוברים לשחק באירופה, יהיה משהו להסתכל עליו. שיוכלו לראות חלק מהדברים שאני עברתי".

מצב הכדורסל בארץ מאוד מדאיג את וויליאמס. הוא מחזיק בבטן מלאה כלפי סוכנים שבונים קבוצות, מאמנים שלא מכירים את השחקנים ולא מנסים להרכיב פאזל שבו כל שחקן משחק בעמדה המתאימה לו ושחקנים שמגיעים לכאן במטרה לשדרג את עצמם ומשחקים בסגנון סוליסטי.

קני וויליאמס. הסבת מקצוע
קני וויליאמס. הסבת מקצוע | צילום: מערכת ONE

אך הפאוור פורוורד, בעל העבר באינדיאנה פייסרס מה-NBA, החליט שהוא אינו מסתפק בתלונות וטרוניות מהחוץ. לפני כשנה הקים סוכנות שחקנים בשם "Solution Sport Management", יחד עם שותף אמריקאי.

קני ויליאמס (ONE)
קני ויליאמס (ONE) | צילום: מערכת ONE

"הידע שיש לי על המשחק שונה לחלוטין מהידע שיש לאדם שלומד את המשחק מספרים, סמינרים וצפייה במשחקים", הסביר וויליאמס לגבי מה שהופך אותו, לטעמו, לאדם המתאים ללמוד ממנו. "הייתי כמעט בכל סיטואציה בכדורסל, אני יודע איך זה לשחק מעבר לים עבור אמריקאי".

וויליאמס, המתגורר בארץ ובארצות הברית ("אפשר להגיד שאני חצי ישראלי וחצי אמריקאי"), חגג 42 שנים ממש לאחרונה. למרות זאת, לטענתו: "ברמת הכדורסל הנוכחית בארץ, אני יכול לשחק 40 דקות. גם בליגה הראשונה". הוא גם מדגיש: "רמת הכישרון שאני רואה בעמדות הפנים גורמת לי לחשוב ככה. אין סנטרים אמיתיים, לסנטרים הישראלים אין מהלכים בפוסט, שחקנים לא משחקים בעמדות שלהם".

קני וויליאמס (רויטרס)
קני וויליאמס (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

ומה הוא חושב על מכבי תל אביב, הפועל ירושלים, היחס לשחקנים ותיקים והמורשת שהותיר בארץ? הכנסו לכתבה וצפו ב"מכשף" מדבר על הכל ומראה שלא שכח איך קולעים ומטביעים.