מחר (שני) תיפתח ליגת העל לנשים, אך מסתבר שהקיץ הארוך שעבר על הליגה, לא מסתיים גם בערב פתיחת העונה. הסתדרות העובדים הכריזה היום על סכסוך עבודה בליגת העל לנשים, זאת בעקבות כוונת איגוד הכדורסל להעלות את מספר השחקניות הזרות לארבע במקום שלוש שחקניות, כפי שהיה נהוג עד היום.

במהלך הקיץ האחרון ולאחר דיונים רבים, אישרה ועדת הנשים שבאיגוד הכדורסל חוק חדש, המתיר החל מהפלייאוף הקרוב לקבוצות לרשום ארבעה שחקניות זרות בקבוצות הליגה, כשבמקביל יוכלו לשחק רק שלושה.

שחקניות הליגה נזעקו והתנגדו למהלך שכן לטענתם, החוק החדש פוגע בשחקניות הישראליות מכיוון והחילוף הראשון יהיה חילוף של שחקנית זרה, ופחות דקות לשחקניות הישראליות.

שחקנית נבחרת ישראל בעבר, אורנית שוורץ, אף שלחה מכתב לקברניטי האיגוד בו היא כותבת: "לפני 11 שנים היו שתי זרות בכל קבוצה. אני ישבתי על הספסל וחיכיתי להזדמנות שלי להיכנס למשחק. כולם יודעים להגיד ששחקניות נבחרת העתודה ובנות ה-20 פלוס יתקדמו אם ישחקו ולדעתי רק בליגה הראשונה".

אורנית שוורץ (קובי אליהו)
אורנית שוורץ. "זו הליגה שלנו" (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

"הן צריכות להחטיא זריקה ולהמשיך לזרוק, לאבד כדור ולא לאבד את הביטחון, לקבל החלטות ולקחת אחראיות ובעיקר לדעת שיש להן סיכוי אמיתי לשחק. באיגוד לוקחים אחראיות, אבל נראה שכמה דקות ספסל לא יזיקו כדי שהחמצן יגיע שוב למקומות שהוא נדרש בהם", כתבה שחקנית הנבחרת בעבר.

אורנית שוורץ. שחקניות צריכות לדעת שיש להן סיכוי לשחק (קובי אליהו)
אורנית שוורץ. שחקניות צריכות לדעת שיש להן סיכוי לשחק (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

שוורץ המשיכה: "לפני כשלושה חודשים, ליעד סואץ ואני, ביקשנו להגיע לישיבת ועדת נשים באיגוד הכדורסל. לתוך החדר לא אישרו לנו להיכנס, אבל לפחות אפשרו לנו להמתין בחוץ. האזנתי בתדהמה גמורה לצעקות ולאמרות שהתעופפו בחדר ובעיקר קרעו את ליבי. התבטאויות מזלזלות של מספר יושבי ראש ומאמנים/ות לגבי השחקנית הישראלית. הגענו לאיגוד במטרה להסביר שאנחנו לא מבינות בפוליטיקה אבל כן יודעות שהחלטה כזו אין בה היגיון. עוד זרה לא תגרום לכך שיהיו יותר שחקניות ישראליות אלא ההפך הוא הנכון".

בהמשך פנתה שוורץ לקברניטי הענף ואמרה: "נבחרת ישראל עלתה לאליפות אירופה שלישית ברציפות, כולם מברכים באיגוד ביד אחת, וביד השנייה כורתים את הענף שממנו צומחת הנבחרת. חברי הנהלת האיגוד, עוד לא הבנתם שהקהל מזדהה איתנו, השחקניות הישראליות? השחקניות הצעירות רוצות להיות לירון כהן, שי דורון, ליעד סואץ או אחרת".

ליעד סואץ. מודל חיקוי לנערות רבות (משה חרמון)
ליעד סואץ. מודל חיקוי לנערות רבות (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"את הפנים האלה הן לא שוכחות ואיתן הן מזדהות. הן לא זוכרות את שמות הזרות ששיחקו כאן בשנה שעברה, ולבטח לא מזהות אותן. גם אני לא זוכרת מי היו הזרות ששיחקו ב-94/95 באליצור רמלה, אבל את אורלי גרוסמן לא אשכח, היא עזרה לי להגשים חלום. אל תהרסו לילדות ולנערות שלנו את החלום. הן צריכות לדעת שזו הליגה שלנו, ליגה ישראלית".