דאוול. רוצה להביא אליפות לירושלים (משה חרמון)
דאוול. רוצה להביא אליפות לירושלים (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

הפועל ירושלים פתחה השבוע עוד עונה בליגת העל, כשהתארחה למשחק חוץ קשה אצל בני-השרון, שהסתיים בהפסד צמוד, 81:76. לאחר מכן, יצאה הקבוצה למשחק חוץ נוסף, הפעם במסגרת גביע המדינה, וגברה על מכבי באר יעקב מהליגה הלאומית, 78:96.

אחד השחקנים המסקרנים בסגל של המאמן, עודד קטש, הוא דיון דאוול. הפורוורד בן ה-25, שהגיע לירושלים לאחר שנתיים מוצלחות בחממה הגלילית, שהסתיימו בזכייה באליפות תוך תצוגה משכנעת במיוחד בגמר, אמור לשמש כשחקן משלים בסגל שנבנה בבירה.

אלא שכפי שכבר הוכיח בעבר, אין קשר בין מקומו ברוטציה לבין תרומתו לקבוצה, והדבר התבטא ב-25 הנקודות שצלף מול קבוצתו לשעבר בחצי גמר גביע הליגה בשבוע שעבר.

רגע לפני משחק הבית הראשון בליגה, מול מכבי אשדוד, דאוול העניק ראיון ל-ONE בו סיפר על הקבוצה שנבנתה השנה בבירה, על החיבור בינו לבין השחקנים האחרים, על אהבתו לישראל ועל הציפיות האישיות והקבוצתיות.

דיון, לפני הכל, איך החיים בירושלים? אתה מרגיש בהבדלים מהותיים מהשנתיים הראשונות שלך בישראל?
"ירושלים זו עיר גדולה יותר, אבל בכנות, לא אכפת לי איפה אני גר. אני יכול להסתדר עם כל דבר, חיים בכפר, מושב או בעיר גדולה, אני מצליח למצוא לעצמי את הדברים שמהם אני נהנה. בסופו של דבר, זה המקצוע שלי ואני צריך להתרגל למה שיש ולדעת להסתפק בקיים".

קוקיה  (משה חרמון)
קוקיה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

התנאים בירושלים עונים על הציפיות שלך? כשהחלטת לעבור לקבוצה גדולה יותר, האם זה מה שחיפשת?
"אני חש בהבדלים, הכל בירושלים מתקתק, אבל האמת שגם בגלבוע הכל עבד מצויין. השחקנים צריכים להתרגל למערכת החדשה, אבל בינתיים הכל עובד טוב ואני מאוד מרוצה מכל המערכת שמסביב. הארגון הזה מתנהל מצויין, וההנהלה מאפשרת לנו השחקנים להתמקד באימונים ובמשחקים, שזה מה שחשוב באמת".

אתה פותח עונה שלישית ברציפות בישראל. אתה רואה את עצמך נשאר פה עוד הרבה שנים? אתה מרגיש חיבור לאנשים ולמקום?
"אני מאוד אוהב את ישראל. האנשים פה לבביים ואכפתיים ואני מתחבר לתרבות ולמסורת של הישראלים. בכנות, אני לא יודע להגיד מה יהיה בעתיד. קשה לחשוב כל כך קדימה, בטח כשבדרך מחכה לי עונה ארוכה וחשובה ומלאת ציפיות. המטרה שלי היא להתרכז בלשחק ולהשתפר כשחקן, בתקווה שהארגון פה בירושלים יעריך את זה וירצה להשאיר אותי לעונה נוספת".

נכון לנקודת הזמן הנוכחית, אתה מרגיש שאתם, השחקנים, מוכנים למשימה האמיתית?
"אנחנו מתאמנים חזק כבר תקופה לא קצרה, ואני חושב שבינתיים יש מקום לאופטימיות. אנחנו משחקים ביחד וחולקים את הכדור בהתקפה, ובצד ההגנתי אפשר לראות שיש לנו תיאום מצויין. אני ובריאן (רנדל, ששיחק עם דאוול בגלבוע בשתי העונות האחרונות – ג.פ.) מכירים כבר תקופה ארוכה ואני חושב שהשחקנים בקבוצה מתחברים לשיטות של עודד".

מקצועית, מה הן נקודות החוזק העיקריות שלכם?
"אנחנו מביאים הרבה אנרגיה לפרקט כשאנחנו משחקים בהגנה. יש לנו הרבה חבר'ה אתלטיים וכולם נותנים את הלב למען הקבוצה. הגארדים שלנו טובים מאוד, ויראו את זה ברגע שכולם יחזרו לכושר משחק, וגם הביג-מן שלנו, סם קלנסי, יכול לתת פייט ראוי לכל גבוה אחר בליגה, גם בהגנה וגם בהתקפה. אנחנו פשוט צריכים להמשיך לעבוד קשה והדברים יסתדרו על הצד הטוב ביותר. ככה עודד גורם לנו להרגיש ואני מאמין בזה לחלוטין".

דיון דאוול ובראיין רנדל (יניב גונן)
דיון דאוול ובראיין רנדל (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אתה חושב שיש עוד נקודה בקבוצה שטעונה חיזוק?
"אני לא מקבל את ההחלטות, אבל בכנות – אני אוהב את הקבוצה שיש לנו עכשיו, היא טובה מאוד. עודד וההנהלה צריכים להחליט אם יש או אין צורך בחיזוק ואנחנו השחקנים צריכים להסתגל לכל סיטואציה שתיווצר. בכל מקרה, אני סומך במאה אחוז על המאמנים שיעשו מה שהכי טוב עבור הקבוצה.

מבחינה אישית, איך אתה מרגיש שאתה משתלב בקבוצה?
"אני מאוד מרוצה מהמקום שלי. אני לא מרגיש שיש לנו בקבוצה כוכבים ולא-כוכבים. כולם משחקים חזק בשביל הקבוצה וכולם עושים מה שהם יכולים. בריאן רנדל ו-וויל סולומון מתאמצים בהגנה בדיוק כמוני או כמו משה מזרחי. אין מעמדות וכולם יודעים שהם צריכים לתרום.

וויל סולומון מול אופיר פרחי (שי לוי)
וויל סולומון מול אופיר פרחי (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"באופן אישי, אני משתדל לעשות בעיקר את מה שאני טוב בו ולא לקחת על עצמי יותר ממה שאני מסוגל. בקיץ האחרון אני חושב שהשתפרתי קצת בהתקפה, מבחינת הבנת המשחק שלי והמיקום שלי בהתקפה. אני מרגיש שזה בא לידי ביטוי בכך שיותר פעמים הגארדים מוצאים אותי לבד".

ספר לנו קצת על העבודה עם קטש. במה הוא שונה ממאמנים אחרים שעבדת איתם או שיחקת מולם? מה הופך אותו למאמן מוצלח?
"הוא מאמן של שחקנים, זה פשוט מאוד. הוא מאמן ברמה הגבוהה ביותר מבחינת הבנת המשחק שלו. העובדה שהוא גם היה שחקן ברמות הגבוהות ביותר, מאפשרת לו להבין מה אנחנו עוברים כשחקנים ולדעת להגיד את הדבר הנכון ברגע הנכון, ולעשות את ההתאמות כאשר הן נדרשות.

עודד קטש (משה חרמון)
עודד קטש (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"עודד תמיד מוכן לכל סיטואציה. כולם מכבדים אותו והוא מכבד את כולם. הוא תמיד אומר לנו שאם נשחק חזק, ננצח, והעובדה היא שזה עובד. עכשיו הוא קיבל הזדמנות גדולה מאוד בישראל, ואני יכול לומר לך שאני וכל החבר'ה רוצים לשחק בשבילו ולתת את הכל כדי שהוא יצליח".

אתה יודע שירושלים עדיין לא זכתה באליפות? דיברו איתכם על זה? אתם מרגישים שיש את הפוטנציאל לעשות את זה?
"אני יודע שהקבוצה שלנו לא זכתה אף פעם באליפות וכולנו רוצים שזה יקרה השנה. אין הרבה קבוצות שזכו פה באליפות, אז אני בטוח שכולם רוצים את התואר הזה וזו המטרה של כל קבוצה. בשביל לזכות באליפות, מה שחשוב הוא להציג אופי חזק דווקא כשלא הולך טוב, כי זה מה שישאיר אותנו ביחד ויבנה אותנו כקבוצה".

דיון דאוול ואבישי כדיר (קובי אליהו)
דיון דאוול ואבישי כדיר (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

"אני מקווה שנוכל לעשות את זה, אבל יש הרבה תחנות שאנחנו צריכים לעבור בדרך ונצטרך לעבוד קשה בכל אימון ואימון. קודם צריך להגיע לפלייאוף, אחר כך לפיינל פור ורק אז לגמר. כל עוד מאמינים, אפשר לעשות את זה".

עד כמה הקשר שלכם עם הקהל קריטי להצלחת הקבוצה? אתה מרגיש את ההשפעה שלהם במשחקים שהיו עד כה? באווירה שנוצרה מסביב לקבוצה?
"אני מאוד מרגיש את ההשפעה שלהם. קהל אוהדים כזה הוא אקסטרה גדול לכל קבוצה. כשהיינו בפיגור מול אשקלון, בשבוע שעבר, הקהל דחף אותנו לחזור לעניינים ועשינו זאת למרות שהיינו בהרכב חסר מאוד. כשאנחנו רואים אותם, אנחנו אומרים לעצמנו: 'אנחנו רוצים לעשות את זה בשבילם'. אני מאוד אוהב שיש קהל מאחוריי ובינתיים אני מופתע בכל משחק מחדש מכמות האוהדים שמלווה אותנו".

אוהדי ירושלים (יניב גונן)
אוהדי ירושלים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אתה ידוע כשחקן אמוצינאלי. ראינו אותך משתטח על הפרקט בגביע הליגה, אתה יכול להבטיח שזה מחזה שיחזור על עצמו גם במהלך העונה?
"בהחלט (צוחק). אני בטוח שתראו אותי שוכב על הפרקט גם בהמשך הדרך. אני נותן את כל הלב ואני יודע שהקהל מעריך את זה. אני עובד בשביל הקבוצה, אני שחקן קבוצתי ואני אמשיך להיות כזה ולעשות כל מה שהקבוצה תבקש ממני וכל מה שהקהל מצפה שאעשה. אני אתן את כל הלב, האוהדים יכולים להיות בטוחים".