איגוד הכדורסל  ערך היום (רביעי) מפגש היכרות עם מאמני ושחקני האקדמיה לכדורסל שבמכון וינגייט. המפגש נערך במהלך טורניר פסח אשר בו משתתפות שתי קבוצות האקדמיה לכדורסל, קבוצת הנוער של גלבוע/עפולה ונבחרת טרום הנוער. מטרת המפגש היתה להסביר את עבודתה של האקדמיה לכדורסל אשר הוקמה השנה ע"י איגוד הכדורסל,בשיתוף עם מכון וינגייט. 

יו"ר האיגוד, שי שני, וצוות המאמנים האחראים על פעילות האקדמיה, רובי בלינקו ונתי כהן, פירטו את שיטות העבודה של התוכנית הראשונה מסוגה בענף וגם זכינו לשמוע את הכשרונות הצעירים מדברים על החוויות מהשנה הראשונה באקדמיה למחוננים ובשנתם הראשונה מחוץ לבית.

שי שני פתח את תידרוך העיתונאים ואמר: "הרעיון והכוונה היא בהחלט לחשוף את הפעילות שאנחנו עושים פה בשיתוף פעולה עם מכון וינגייט. למעשה זיהינו באיגוד הכדורסל שהפערים בינינו לבין אירופה בשנים האחרונות גדלים ויש לזה נתונים סטטיסטים מאוד ברורים".

"הפערים בין השחקן הישראלי למקבילים באירופה הלך וגדל כאשר היו כל מיני תירוצים כגון התפרקות יוגוסלביה וברית המועצות. כעובדה, גם מדינות שהם לא אקס יוגוסלביה וברה"מ מתקרבות אלינו ברמה".

שי שני. (קובי אליהו)
בלינקו, שני וכהן. שחקנים טובים יותר (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

"ב-7 השנים האחרונות כשבדקנו את הדירוג האירופי אז ראינו שכל שנה יורדים כשהשיא הגיע בשנתיים האחרונות כשכל הנבחרות התמודדו על הישארות בדרג א' ובשנה האחרונה ירדנו בנוער ובעתודה לדרג ב'. אפשר להגיד שזיהינו את זה לפני הקיץ האחרון ועוד במהלך האביב הקודם התחלנו לעבוד על התוכנית להצלת הכדורסל הישראלי כי יש תהליכים שהאגודות לצערינו משקיעות פחות באימון השחקן גם קבוצתי וגם אינדיבידואלי".

עוד אמר שני: "גם מאמנים בליגת העל חושבים שיותר קל להשקיע בזרים ולצערינו היום יש פחות ישראלים איכותיים בליגת העל כתוצאה מכך. גם בליגה הלאומית והארצית, שם הכדורסל הישראלי נטו, אנו עדים לתופעה שיש פחות ופחות שחקנים צעירים והרמה לא משתפרת".

שי שני באקדמיה לכדורסל והצוות שיוביל את הכדורסל הישראלי (קובי אליה
שי שני באקדמיה לכדורסל והצוות שיוביל את הכדורסל הישראלי (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

"אנחנו עושים את זה קצת שונה מענפים אחרים אבל עדיין הרעיון הוא לגדל ולתת לילדים את התנאים האופטימליים, תנאי חממה ושעות אימון שלא קיימים בשום אגודה בארץ. לקחנו את המודל ממדינות כמו ספרד, צרפת וליטא, שם הדברים עובדים".

"זה לא קסם. זה תהליך ארוך טווח שבתוך 3-4 שנים כל שנה ייצאו לשוק בין עשרה לחמישה עשר שחקנים טובים יותר ואין לי ספק שזה ישפיע על כל הילדים בארץ".

אלא שלמרות הרצינות שמוכיח האיגוד בפעילותו לא הכל וורוד עד עכשיו שכן יש מספר אגודות שלא מעוניינות לשלוח את שחקניהן הטובים ביותר אל האקדמיה. "זה לא סוד שעם מכבי ת"א היו חילוקי דעות קשים מאוד והם עדיין מתנגדים לרעיון הקמת האקדמיה וכמו כן גם לרמה"ש ומכבי חיפה אך מעבר לזה האיגוד זכה לשיתוף פעולה, עידוד ומחוייבות משאר האגודות בארץ",  אמר יו"ר האיגוד.

המאמן הראשי באקדמיה, רובי בלינקו: "ריכזנו 20 שחקנים מהטובים ביותר שיש במחזור 94 שהם אמורים להוות את השלד העיקרי לנבחרת הקדטים. בנושאים המקצועיים הדגש שהושם עד עכשיו היה יכולות אישיות ופיתוח הגופני, שהוא השוני העיקרי בעבודה של האקדמיה מהקבוצות. אנחנו מגיעים ברמה פיזית שלא זכורה לי אי פעם. הדרך, השיטה והדברים שאנחנו רוצים הרבה יותר חשובה מהתוצאה".

"אני אישית מאוד מאמין בשחקן הישראלי ואני חושב שצריך לתת לו להשתפשף כי זה ישתלם לנו. עשינו עבודת רקע ובדקנו איך זה עובד במדינות אחרות. גם ברוסיה גם באוסטרליה וגם בצרפת עובדים בשיטה מאוד דומה". 

מי שעובד בצוותא עם בלינקו הוא נתי כהן, שעבר במשך שנים במחלקות הנוער של גליל עליון: "אחד הדברים המשמעותים בנושא האקדמיה הוא שלא בהכרח שהתוצאות יגיעו בקיץ הנוכחי. יש בישראל נטייה לקצר את הדרך. אנחנו לומדים בתנועה, באנו עם ניסיון מסוים. רואים את השיפור בצורה ברורה".

נתי כהן (קובי אליהו)
נתי מאיר (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

השחקן הגבוה באקדמיה, דניאל ששון (2.02 מ'), שגדל בגן יבנה והגיע לוינגייט ממכבי ר"ג, סיפר על החוויות מהשנה הראשונה: "בהתחלה היה קצת מוזר, קיבלנו מין דף של פנימיה וזה היה נשמע הזוי אבל באנו לפגישות וזה היה נשמע טוב. כולנו חברים ומשתלבים מצוין. אנחנו עובדים קשה, שום דבר לא בחינם".

דניאל ששון (קובי אליהו)
דניאל ששון (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

נועם לוי ממבשרת ציון, שהגיע לאקדמיה מהפועל י-ם, הוסיף: "היתה התחלה די קשה והיה קשה להתרגל אבל עם הזמן התרגלנו לרעיון והתחלנו להתמודד עם הכדורסל. רואים את השיפור מתחילת השנה. לא יודע אם היינו יכולים להשתפר ככה בבית ובאגודה. גם בליגה אני חושב שאנחנו מתמודדים יפה עם נוער לאומית.