עוד מחזור אחד נותר עד לסיום הסיבוב הראשון של ליגת לוטו אבל עבור הפועל חולון, ש"זכתה" להיות בו חופשית, הסיבוב הסתיים עם ניצחון החוץ המשכנע על מכבי חיפה בנשר 91:104.

במשחק בנשר אפשר היה לראות בבירור את ההבדל בין קבוצה שיודעת מה היא רוצה מעצמה לבין קבוצה שלא יודעת מי נגד מי. בעוד שבחולון יש היררכיה ברורה וכל שחקן יודע היטב את תפקידו, מכבי חיפה איבדה בשבועות האחרונים את הראש.

מיקי גורקה דווקא הצליח בתחילת העונה לגבש את חבורת השחקנים המוכשרת והפרובלמטית, שנבנתה הקיץ על ידו ועל ידי הבוס האמריקאי, ג'ף רוזן, אלא שמאז ההפסד הדרמטי למכבי ת"א, משהו לא טוב עובר על החיפאים וזה עוד בלשון המעטה.

אין ספק שעזיבתו הפתאומית של שון וויליאמס, מלך החסימות של הליגה, שחקן ההגנה המשמעותי ביותר של חיפה העונה, השאירה חור רציני אך לפי מה שנודע ל-ONE, הבעיה המרכזית בקבוצה נובעת מריב פנימי בין השחקנים המובילים של הקבוצה כאשר המקור לכל הבעיות הוא קרלוס פאוול.

לפי גורמים בקבוצה, הפורוורד האמריקני המאיס עצמו על כמה מחבריו לקבוצה ויצר בעיה חברתית רצינית מאוד אך רוזן, אשר מודע לבעיה עם פאוול, מסרב לשחררו מהקבוצה בטענה שהוא שחקן חשוב. עכשיו, עם עזיבתו של וויליאמס, תהיה חיפה חייבת להחתים סנטר ומעניין יהיה לראות על חשבון מי מהזרים הקיימים הוא יגיע, אם בכלל.

קרלוס פאוול. נמאס ממנו? (עמית מצפה)
קרלוס פאוול. נמאס ממנו? (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מיקי גורקה, מנסה למצוא פתרונות למצב ואמר: "מה שהקבוצה שלי צריכה עכשיו זה שקט. איבדנו את הזהות של הקבוצה. היא נהרסה קצת. האיזון והיררכיה שהייתה בקבוצה נהרסה וראו את זה בצורה הכי בולטת אתמול במשחק. תוסיפו לזה את זה ששון וויליאמס החליט שהוא קם והולך יומיים לפני המשחק ,שלפחות בצד ההגנתי שון היה העוגן שלנו, ועכשיו צריך לבוא עם פתרונות חדשים אז אני מרגיש שהעונה בשבילנו מתחילה מחדש. אנחנו חייבים להביא מחליף לשון והוא חייב להיות שחקן עם אוריינטציה הגנתית וריבאונד. פחות שחקן התקפי כי אין לנו בעיה לייצר נקודות בהתקפה. אנחנו חייבים לייצב את ההגנה".

בשבוע הבא תתארח חיפה בעיר היין, אצל החבורה של אפי בירנבוים, במשחק חשוב מאוד שיינעל עבור שתי הקבוצות את הסיבוב הראשון: "נצטרך לעשות השבוע הרבה שיחות אישיות ולמצוא דרכים יצירתיות להחזיר את החדווה המשחק לשחקנים כי כרגע אנחנו במצב מנטאלי ירוד בתור קבוצה. אם אנחנו מפסידים שם אנחנו נכנסים לבור כך שהמשחק מול ראשון לציון זה המפתח".

מיקי גורקה. מיואש מהמצב (יניב גונן)
מיקי גורקה (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל, עו"ד שוקי קרמר, החליט להעמיד לדין משמעתי את הקבוצה בעקבות ניסיון פגיעה בשופט המשחק, ספי שמש. בדו"ח השיפוט נכתב: "נזרקו לעבר השופט ספי שמש מכיוון יציע אוהדי חיפה מוט מפלסטיק קשיח באורך 25-30 ס"מ וכן מצית אשר פגעה ברגלו של השופט".

על פי דו"ח המשקיף הלל הילמן נשמעו לעבר שופטי המשחק קריאות מצד אוהדי מכבי חיפה: "אתם אפסים, הדלקתם חנוכייה של עבירות לחיפה. שיפוט מגמתי, אנחנו משחקים נגד שמונה שחקנים, תתביישו".

שמיר: "מרוצים, לואיס היה ענק"
מנגד, הקבוצה של דן שמיר יכולה להיות מרוצה מהכושר הנוכחי בו היא נמצאת ואין ספק שלמרות כל הספקנים והחששות בפתיחת העונה, הפרוייקט של פיני גרשון בחולון יצא לדרך ברגל ימין. 

לא מעט אנשים חשבו שהצרות הכלכליות יבריחו מחולון גם את גרשון וההנהלה הנוכחית. החובות שנגררו מהעונה שעברה ושחרורו של הרכש המבטיח של הקיץ, דן גרונפלד להפועל ירושלים, תרמו לא מעט להרגשה אלא שגרשון ושמיר בנו בחולון תלכיד שהצליח להתגבר על עזיבתו של המתאזרח האמריקני ובנוסף לכך גם הצליחו לגייס ספונסר ראשי לקבוצה, לראשונה מזה שנים, מה שנתן בסופו של דבר גם שקט כלכלי.

פיני גרשון ובעלי יונט, שלמה אייזיק. חלק מההישג הגדול (איתי ישראל)
פיני גרשון ובעלי יונט, שלמה אייזיק. חלק מההישג הגדול (איתי ישראל) | צילום: מערכת ONE

"כמובן שאנחנו מרוצים ואני מרוצה", אמר שמיר לאחר הניצחון והוסיף: "שיחקנו איך שרצינו. זה מתחבר לכל הסיבוב הזה ואנחנו מרגישים טוב מאיך שהקבוצה נראית גם בימים הפחות טובים".

המצטיין במשחק היה הגארד, רון לואיס, שקלע שיא ליגה עונתי של 38 נקודות באחוזים נהדרים ורשם 51 נקודות מדד, מקום שלישי בתולדות הליגה. בשני המשחקים הקודמים קלע לואיס שלשה אחת בלבד מעשרה ניסיונות אך נהוג לומר שההבדל בין שחקן מן המניין לקלע טבעי הוא שלא משנה כמה הוא יחטיא, קלע תמיד יאמין שהזריקה הבאה תיכנס. לואיס רשם שלוש שלשות מחמישה ניסיונות אבל הנתון הכי מרשים הוא 19 קליעות עונשין מ-20 ניסיונות.

רון לואיס (יניב גונן)
רון לואיס מטביע. עוד משחק ענק (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

גם שמיר התרשם מההצגה האישית של לואיס ואמר: "היה משחק ענק של רון לואיס, אבל היו לו גם משחקים פחות טובים ותמיד ידענו להתמודד עם זה כקבוצה והקבוצה תמיד עבדה טוב ואנחנו מקווים שהסיבוב הבא יהיה אפילו טוב יותר".