מי חשב בתחילת השבוע שעבר שיהיה זה אחד מהשבועות הקשים ביותר שעברו על הספורט הישראלי ועל מועדון הפאר הישראלי מכבי תל אביב? מותו של מנהלה האגדי, מוני פנאן, שהחליט ביום שני האחרון לשים קץ לחייו בסלון ביתו שברמת אביב, השאיר אחריו לא מעט תסכול ובעיקר תיבת פנדורה שמאיימת לחשוף פרטים שעשוים לזעזע את עולם הספורט יותר ממה שציפו. 

הבוקר (שני) עלתה משפחת פנאן לבית העלמין שבקרית שאול, על מנת להתייחד עם אהובם אחרי שבוע שלם מאז החזיר את נשמתו לבורא. בכך למעשה תסיים המשפחה את שבעת ימי האבל, כשימים קשים עוד לפניהם. 

בצל הפרסומים השונות על מעורבותו הכלכלית של פנאן עם שחקנים במכבי תל אביב, מאמנים בכירים, שופטים, שחקנים מעולם הכדורגל וגם בעלי תפקידים ושחקנים בקבוצות אחרות, יש כאלה ששכחו מעט את 20 השנים שתרם למכבי תל אביב ואת השמחה הגדולה והאהבה שהעריף על לא מעט אנשים בישראל.

מי שהיה ידוע כאוהד מספר אחת של מכבי תל אביב, הצליח לטפס עד לתפקיד עליו חלם כל חייו, אך בעונה שעברה הגיע הקץ כאשר בשל סכסוכים פנימיים עם חברי ההנהלה החליט לעזוב את המועדון ולצאת לדרך עצמאית וחדשה.

קשה מאוד לכל עיתונאי ובעל תפקיד בעולם התקשורת להיות חלק מהעליהום התקשורתי שפקד את פנאן ואת משפחתו בימים האחרונים. שעות ספורת לאחר ששם קץ לחייו כבר החלו לצוץ הפרסומים הקשים על הסתבכותו הכלכלית והחובות הגבוהים שהשאיר מאחוריו, וכל זאת עוד לפני שנקברה הגופה.

כבוד רב רכשו עיתונאים רבים לפנאן שבמשך שנים נהג בהם כמו בילדיו ודאג להם כאילו היו חלק אינטגרלי ובלתי נפרד ממכבי תל אביב - משפחה כמו שנהוג לומר, אך כעת הבועה כבר התפוצצה ולא ניתן לחמוק מלהביא את התמונה המלאה ולנסות לגלות האם אכן היתה פעילות לא חוקית שמעמידה את מכבי תל אביב באור שלילי. 

שרון ולירון פנאן.  (קובי אליהו)
שרון ולירון פנאן. (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

שבוע אבל קשה בבית משפחת פנאן
עם כל הכבוד לחקירות סביב פרשת "הבנק של מוני" ושלל הדיווחים והפרשיות סביב נושא הכספים שנגעו למוני, משפחת פנאן קצת נדחקה הצידה. במשפחה, שאיבדה את ראש המשפחה, בעיקר כועסים.

כועסים על כלי התקשורת שלא נתנו להם להתאבל על מוני לפני שהכפישו את שמו, כועסים על אלה שטוענים כי איבדו את כל רכושם באשמתו וכועסים על מכבי תל אביב, בעיקר על מכבי. למה? כמעט שנה שפנאן לא היה בקשר עם חבריו ושותפיו למועדון, לטקס חגיגות ה-70 לשמעון מזרחי שנערך במחזור היורוליג הראשון לפני כשבוע וחצי הוא לא הוזמן, והתהילה והאהבה ממכבי אליה הורגל כמעט ונעלמה. 

הוא נשאר תמיד כאגדה והאוהדים והשחקנים המשיכו לשמור עמו על קשר רציף, אך פחות, הרבה פחות ממה שרצה. הוא היה פגוע. כרגע נראה כי מכבי לא היתה הסיבה להתאבדותו, אך כל מכריו ובעיקר בני משפחתו מעידים שכך או אחרת הוא מת עם כאב בלב, כאב על שנים שפתאום הרגיש שכלל לא זוכרים לו אותן. מאז עזב לא נהג להגיע לנוקיה, וזאת מאדם שנהג לפקוד את משחקי הקבוצה עוד מצעירותו היות והיה אוהד מושבע. המשפחה זועמת.

פנאן (ONE)
פנאן עם מזרחי ופדרמן. המשפחה כועסת על המועדון | צילום: מערכת ONE

ביום חמישי האחרון עם שובה של מכבי ארצה, הגיע יו"ר הקבוצה, שמעון מזרחי, אל בית המשפחה, ועל פי מקורות שנכחו באותו הזמן בביתו של פנאן, מתח רב שרר באוויר בין הצדדים, מתח אותו ניתן היה לחתוך בסכין. מזרחי ויתר אנשי מכבי לא הגיעו להלוויתו של פנאן היות ולטענתם מבחינה טכנית לא הצליחו להסדיר זאת כך שיספיקו להגיע בזמן להלוויה.

מאז נודעה הפרשה טוען מזרחי בתוקף כי מעולם לא ידע על עסקיו של פנאן וכי אם היה יודע, לא היה מאפשר לזה להתקיים, עם זאת דווקא עכשיו עולה הסברה שהיתה זו בדיוק הסיבה אשר לשמה הוחלט לסיים את דרכו במועדון. נכון או לא, נדע רק בהמשך כאשר יחשפו פרטים נוספים או כאשר יחליט מישהו ממכבי תל אביב לבוא ולשפוך אור על הפרשה 

משפחת פנאן כואבת את מותו של אבי המשפחה אך גם הם יודעים שבבוקר לאחר שהכל יגמר יהיו אלה הם שיצטרכו למסור את התשובות ולהתמודד עם כל המלעיזים והמבקרים ובעיקר הנושים הרבים שרק מתאספים ומצטברים. 

רגב פנאן ויותם הלפרין.  (קובי אליהו)
רגב פנאן ויותם הלפרין. (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

שרון פנאן אף אמרה: "אני רוצה שיזכרו את מוני גם בטוב ולא רק ברע, כל האהבה הגדולה שאנשים רחשו לו, כל האנשים שהגיעו לכאן להיפרד ממנו ולהביע את הצער הגדול בלבם על אובדנו, תפסיקו להכפיש את שמו כשאנחנו עוד יושבים שבעה ומתאבלים על אהובנו".

ובאמת את אותה האהבה עליה היא מדברת ניתן לראות מכל עבר, רק חבל שכעת היא מלווה בהרבה שאלות, שאלות שכולם רק מקווים שלא יהיו סוד נצחי שנקבר ולעולם לא יתבהר במדויק. 

שבוע לאחר מותו של מוני, החקירה בעיצומה     
אמנם רק שבוע עבר מאז מותו של מוני, אולם רשויות המס עומלות במרץ רב על מנת לגלות האם שחקני עבר, שופטים ואנשי כדורסל השקיעו וקיבלו כספים ממוני פנאן. 

חוקי הרשות.  (קובי אליהו)
חוקרי רשות המיסים פושטים על משרדי מכבי ת&"א (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

החקירה כרגע בעיצומה ונציג ראשון מהמועדון כבר נחקר, עמי ביטון, איש המשק ואחד האנשים הקרובים ביותר למוני בשנים האחרונות במועדון הצהוב. ביטון עצמו מסרב להתבטא מה אכן היה בחקירה, אולם כבר ידוע שאיש המשק חשוד בהעברת מעטפות, לכאורה, לאנשים שהשקיעו אצל מוני. 

בימים הקרובים צפויים להיחקר אנשי כדורסל נוספים לגבי פרשת "הבנק של מוני" בהם אנשי כדורסל בכירים כמו מאמן נבחרת הכדורסל של ישראל, צביקה שרף ורבים ואחרים.

ברשות המיסים מסרבים לחשוף פרטים לגבי החקירה. "נבדוק ונחקור כל אחד שחשוד בהעלמת מס וכל מי שחשוד יוזמן לחקירה", אמרו ברשות שאנשיה כבר פשטו על משרדי המועדון ויצאו ממנו עם 6 ארגזים מלאי מסמכים.

חוקרי המס עוזבים עם ארגזים (רועי גלדסטון)
חוקרי המס עוזבים עם ארגזים (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

בינתיים - מכבי מנסה לחזור לעניינים

 
על רקע כל פרשת פנאן, מכבי מנסה לחזור למסלול גם על הפרקט. אחרי הניצחון 68:76 על מכבי חיפה במחזור הראשון של הליגה, למכבי מצפה משחק קשה וחשוב מול קאחה לבורל של ליאור אליהו במחזור השני של הירוליג.

מכבי של פיני גרשון נבנתה מחדש, עם שחקנים חדשים שרובם עדיין לא מעכלים מה קורה מולם. המטרה של פיני: להתרכז בכדורסל. כי כמו שהפרשה מתנהלת, כך היא יכולה להיגמר, ומכבי חייבת להתרכז במשחקים ואך ורק מה שקורה על המגרש.

אבל יותר מהכל ולפני הכל, היום הוא עוד יום זיכרון לזכרו של מוני פנאן. המשפחה, ביחד עם חברים ואוהדים, עלו הבוקר לקברו של מוני כדי להיזכר. לנסות להתנתק מכל מה שקורה מסביב ולזכור את מוני כמו שהוא היה. אבא, בעל, חבר ומעל הכל, אחד האנשים הכי אהובים בספורט הישראלי.

מוני פנאן (שי לוי)
מוני פנאן מקבל פרס על מפעל חיים (שי לוי) | צילום: מערכת ONE