לפני שבוע ימים הכריזה ההסתדרות ביחד עם אירגון השחקניות על סכסוך עבודה בעקבות החוק המגדיל את מספר השחקניות הזרות לארבע. היום (ראשון) נפגשו נציגות השחקניות עם יו"ר ארגון השחקנים והשחקניות, ניר אלון, ועם עורכת הדין, דפנה שמואלביץ', ולאחר דין ודברים בין הצדדים הוחלט כי אם איגוד הכדורסל, הקבוצות והשחקניות לא יגיעו להסכם עד ליום שני בשבוע הבא ה-1 באוקטובר, לא תעלנה השחקניות הישראליות לפרקט ויחלו לשבות.

השחקניות עצמן דורשות שלושה דברים: 1. הגעה להסכם בדבר מכסת השחקניות הזרות. 2. נציגה בוועדת הנשים של איגוד הכדורסל על תקן משקיפה. 3.  פנסיית חובה ואובדן כושר עבודה הולם לכל השחקניות. 

לשאלה האם בעקבות 'המשחק הוורוד' שאמור להתקיים ברמת השרון יש סיכוי שהשביתה תידחה, אמרה עו"ד שמואלביץ': "הבנות מפגינות סולידריות גבוהה, נשים זה נשים. אם תהיה שביתה כל הבנות לא יעלו לשחק במחזור השביתה. הלוואי ולא נצטרך להגיע למצב הזה". 

שחקנית אליצור נתניה, ליעד סואץ קרני, ציינה: "אנחנו יוצאות מפה מחוזקות, אנחנו מאמינות שמה שאנחנו עושות בסך הכל נכון. אנחנו בעיקר פגועות מזה שלא מדברים איתנו, חוץ ממכתב אחד לא באו ודיברו איתנו. כדורסל הנשים חשוב לנו בדיוק כמו שהוא חשוב להם. אנחנו מסתכלות לא רק על הקריירה האישית שלנו".

קרני סואץ הוסיפה: "אנחנו מחכות שיבואו וידברו איתנו. לצערי אם לא יבואו וידברו איתנו נפתח בשביתה, אם עד יום שני לא יהיה הסכם תהיה שביתה. הבנות מאוד מאוחדות, אנחנו דורשות את מקומנו, לא ניתן שיפגעו בנו. אנחנו בחורות הגיוניות ולשבות זאת לא המטרה שלנו. אני בטוחה שלשני הצדדים חשוב כדורסל הנשים". 

לוקס, בן נון ויערי, היום (יוסי ציפקיס)
לוקס, בן נון ויערי, היום (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

עו"ד, דפנה שמואלביץ', הוסיפה: “ביום שני אמורה להתחיל שביתה, יש תרדמת בצד השני, לא דיברו עם נציגי השחקניות. הסכסכוך לא ייפתר אם לא ידברו. לפני שבוע הכרזנו על סכסוך עבודה, תקופת הצינון אמורה להיות מנוצלת על ידי הקבוצות והאיגוד והיא לא ולכן השביתה בלתי נמנעת. אף אחד לא הרים את הכפפה, השביתה יכולה להיות בלתי מוגבלת בזמן אם אנשים לא יתעוררו. אפשר לגמור את הדברים בהסכם, עד יום שני יש עוד המון זמן, זאת שביתה על הלחם ועל מקומות העבודה של השחקניות". 

יו"ר ארגון השחקנים והשחקניות, ניר אלון: “אפשר להגיע להסכם בתוך שעתיים. אנחנו לא המצאנו את הגלגל, אנחנו דורשים משהו שקיים כמעט בכל ליגה בעולם. לאחר ההצלחה של הנבחרת לא מגיע לשחקניות שיתעלמו מהן, אנחנו קוראים לאיגוד הכדורסל ולקבוצות להגיע להסכם שיסדיר את עונת המשחקים הקרובה. הבנות מאוחדות, אנחנו מושיטים יד לאיגוד הכדורסל ולקבוצות כדי שלא תיהיה שביתה אבל אם היא לא תנוצל, השביתה תחל ביום שני". 

ניר אלון ושמואלביץ´ (יוסי ציפקיס)
ניר אלון ושמואלביץ´ (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

אוסטפלד: "בזכות הזרות הענף נשאר תחרותי"
מאמנת רמת השרון, אורנה אוסטפלד שמכהנת גם כחברה בוועדת הנשים, יצאה להגנת החוק ואמרה: "יש קבוצות שאין להן 7-8 שחקניות, מצב שבו לא ניתן לקיים אימונים סדירים. מקצועית, הקבוצות לא יכולות להתמודד עם המצב כיוון ששורותיו של הענף הדלדלו בכך שהשחקניות המתאזרחות עזבו וחלקן משחק בליגה הלאומית".

אוסטפלד המשיכה: "השחקניות הישראליות לא נמצאות ברמה גבוהה, יש חוסר מקצועיות ובינוניות בענף. בזכות השחקניות הזרות הענף נשאר ועודנו תחרותי וזה הענף הכי בולט בספורט הנשים. התשתית גדלה בזכות המהלך שהחלטנו ואם יפגעו בזה, יכרתו את הענף ששחקניות הכדורסל יושבות עליו".

אורנה אוסטפלד (אלעד ירקון)
אורנה אוסטפלד (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

מאיגוד הכדורסל נמסר: "האובססיה הבלתי מרוסנת של חטיבת הספורט בהסתדרות להשבית את הליגה ובכך אולי אף לפרקה, באה לידי ביטוי בהחלטה להתחיל בשביתה דווקא ביום שבו אנו מציינים את יום המודעות הבינלאומית למלחמה בסרטן השד - אירוע אליו נרתם איגוד הכדורסל בישראל ביום "הכדורסל בוורוד".

ביום ראשון הבא צפויה פגישה נוספת בין הצדדים ואם לא תושג פשרה בין הצדדים אז עד, ביום ראשון יחלו הבנות להתכונן לשביתה.