במקום למכור לכם בפעם המאה וחמישים ושמונה, או שמא שלוש מאות שלושים וחמש, את סל המחזור, מאמן המחזור, ההפתעה של המחזור ושאר עניינים, שכבר יצאו מכל החורים, החלטנו פשוט לסכם את המחזור הראשון בלי להתחייב לכל משחק ומשחק או לכל מה שמובן מאליו. פשוט דיברנו קצת, הכי חופשי. ערן הוא ערן סלע, שי הוא שי לוי. וזה כל מה שאתם אמורים לדעת, בעצם. אז קדימה לדרך.

ערן: מה המצב איתך שי, איפה היית אתמול בערב? לא הלכת להרביץ ולהשתולל קצת עם כל אוהדי בית"ר ירושלים בבלומפילד?

שי: העדפתי לראות את מחזור הפתיחה של ליגת הנשים, הדאבליסטית מרמת השרון פותחת את העונה עם ניצחון קליל על העולה החדשה אליצור ראשל"צ.

ערן: ברצינות? הפתעתי אותי, יפה. מסתבר שאתה איש אשכולות. חשבתי שרק הפועל חולון, בני השרון וכאלה מעניינות אותך. תגיד רגע, אולי אתה יודע: מתי הספיק בן רייס להפוך לשחקן בבת אחת? הרי בעונה שעברה הוא עוד היסס לפני כל זריקה. אתמול הוא היה אליל, כולל הטבעה עם יד אחת גבוהה וישרה במתפרצת. לרגע ראיתי מול העיניים את דר' ג'יי. לך תבין...

שי: שמע, בן רייס הוא שחקן מאוד מוכשר שככל שיקבל ביטחון ככה גם נרגיש בו יותר, והוא יהפוך למשמעותי יותר בליגה שלנו. ביטחון הוא מלת המפתח אצלו.

בן רייס חוגג 0:1 בסדרה על ראשל
בן רייס. מצטיין המחזור הראשון (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

ערן: ושון ג'יימס? אתה הרי חזק בבני השרון לפחות כמו אלדד אקוניס, אם לא יותר. הוא הרי לא עושה שום דבר בלי לשאול אותך קודם, ככה מספרת האגדה. תסביר לי בבקשה איך הוא משאיר את שון ג'יימס שנה שלישית ברציפות? 17 נקודות ו-14 ריבאונדים אתמול. חזק. מה, אף ולנסיה או מילאנו לא רוצות אותו בשכר גדול פי שניים?

שי: אחת הפעולות החשובות שעשה אקוניס בקיץ זה להאריך לו את החוזה ולהשאיר אותו בשרון למרות השדרוג ביכולתו והעובדה שזכה שנתיים רצופות בתואר מלך החסימות של הליגה.
 

ג´יימס מול קלנסי ואוחיון. מבוקש בבירה (משה חרמון)
שון ג´יימס. יבוא מעולה של אקוניס (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

ערן: אבל בטח יש איזה סעיף יציאה בחוזה וסכום פיצוי לא גדול במיוחד, למקרה שקבוצה גדולה מאירופה תרצה בו, לא? דבר, דבר, תן קצב.

שי: לא נחשוף את הפרטים עד לסוף, אבל תהיה בטוח שאקוניס ידע בדיוק מה יהיה השווי של ג'יימס אחרי שתי עונות בליגה שלנו.

ערן: אוקיי. האמת, ידעתי שבני השרון מנצחים.

שי: איך ידעת?

ערן: כי התחברו פה שתי תזות עקרוניות שלי: אחת, לי ניילון, הכוכב הראשי של בני השרון לא שיחק. שתיים, סולומון ונעימי שהחמיצו את המשחקים האחרונים בגביע הליגה והיו קצת לא מעורבים, חזרו בבת אחת ועוד במשחק חוץ. ב-80 אחוז מהמקרים זה עובד והקבוצה החסרה מנצחת את זו שחזרו לה הכוכבים. מוזר, אבל עובדה. תודה שלא חשבת על זה.

סולומון. החזרה שלו מהפציעה לא עזרה (משה חרמון)
סולומון. החזרה שלו מהפציעה לא עזרה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

שי: מודה, אבל האמת היא שהמשחק הזה היה חידה גדולה מאוד עבורי. לא הייתי יכול להמר בוודאות על אף אחת מהקבוצות.

ערן: בוא, בהזדמנות זו, כמי שמסקר את בני השרון, ספר קצת לעם מי זה פילברטו ריברה ומאיפה הוא צץ פתאום. היה מצוין הפילברטו.

שי: הפורטוריקני הזה ממשיך את המסורת של שחקנים מארצו שמככבים פה בשנים האחרונות. קומבו גארד מאוד מוכשר שלא שיחק אומנם ברמות הכי גבוהות של אירופה או ב-NBA, אבל בהחלט זר סולידי ומאוד רב גוני. כמו הרבה גארדים לטינים יש לו נטייה להתפזר קצת ובגלל זה הוא רכז בינוני וגם היד שלו מבחוץ לא הכי יציבה, אבל בסך הכל הוא רכש טוב. הגיע במקום קורטני פורטסון שהבריז.

רנדל וקלנסי סוגרים את ריברה. הקומבו גארד הפורטוריקני נתן תפוקה (מש
רנדל וקלנסי סוגרים את ריברה. הקומבו גארד הפורטוריקני נתן תפוקה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

ערן: אז יצא להם בינגו, כנראה, לפחות על סמך המשחק אתמול נגד ירושלים. שמע, יחד עם שרון ששון ולי ניילון שיחזרו יש להם קבוצה-קבוצה. דווקא סם הוסקין נראה לי לא קשור לכלום כרגע.

שי: הוסקין חלוד מאוד, הוא לא שיחק עונה שלמה. דן גרונפלד הוא הגניבה הגדולה ביותר שלהם הקיץ.

ערן: כן, היה בסדר גרונפלד. עובד עם הראש. לגבי הוסקין, יחכו ויתנו לו צ'אנס, או שיתייאשו עוד חודש וישלחו אותו הביתה?

ריברה וגרונפלד. ניצחון שלישי ברציפות (משה חרמון)
ריברה וגרונפלד. הישראלי עובד עם הראש (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

שי: לא מאמין שיתייאשו ממנו. הוא עוד רחוק מגיל פרישה ואם הוא הבריא אז הוא עוד יתרום להם מהיכולת הטובה שלו.

ערן: אז מה, שחקן המחזור חייב להגיע מהמשחק הזה, לא?

שי: כן, בן רייס.

ערן: סגור, הולכים עליו. יש איזה פלופ יוצא דופן שתפסת לאורכה ורוחבה של הליגה במחזור הזה?

שי: מה שקרה לניר כהן מחולון מקו העונשין, חירב לדני פרנקו את הפתעת המחזור... הוא עוד יעבוד קשה כדי להחזיר את החוב לאוהדי חולון.
 

ערן: אהה, האחת מתשע שלו? חזק מאוד, לא נכחיש זאת. אגב, הוא עשה את זה ב-13 דקות וזו אמנות בפני עצמה להגיע בכל כך מעט דקות יחסית, כל כך הרבה פעמים לקו. תעריך את הבחור. אני יכול גם לעדכן אותך בהקשר הזה, שלפני שבוע בערך החבר, יאן וסלי מפרטיזן בלגרד, עשה 1 מ-8 מהקו בליגה האדריאטית, לקח ללב ולריאות ובמשחק הבא סיים עם 5 מ-6. אולי גם ניר כהן ישתפר, לך תדע.

שי: ניר שחקן טוב ובטח לא ישן הרבה בלילה, כי הוא לוקח דברים כאלה ללב.

ניר כהן שומר על בן שימול. בטח לא ישן בלילה (גיא איזנר)
ניר כהן שומר על בן שימול. בטח לא ישן בלילה (גיא איזנר) | צילום: מערכת ONE

ערן: בוא נסכם שאם הוא יהיה שחקן כמו יאן וסלי, מצבו טוב מאוד. אם כי, איך לומר זאת, נראה לי שטיפל'ה מאוחר מבחינתו. יש לך איזו מלה על מכבי ת"א? העם בטח רוצה קצת מכבי בטקסט. כל כך הרבה מלים ואף אחת מהן לא על מכבי? שומו שמיים.

שי: גלבוע/גליל לא בליגה שלה, זו ליגה אחרת.

ערן: הכי משעממים במזרח התיכון המשחקים האלה.

שי: מסכים.

ערן: אתה יודע שייגמר 30 הפרש ואז מתחיל לראות את המשחק וראה זה פלא: נגמר 30, פלוס-מינוס נקודה לכאן או לכאן.

שי: סבל רב גורמים משחקים מהסוג הזה. גם גלבוע/גליל וגם מכבי ידעו שייגמר 30.

ערן: שמע, בלאט הוא איש רציני. אין חוכמות אצלו.

שי: זה לא סוד. הוא באמת כעס על השחקנים ברבע השלישי ביתרון עשרים נקודות.

ערן: אז אם כולם יודעים שבלאט הוא כזה, בוא נסגור הכל ונצא לחופש, לא? או שנשב ונאבק בשם כל הקבוצות, אולי פרקינס ופארגו יתבלבלו בידיים וברגליים כמו שקורה להם לפעמים, ויאבדו כדור מכריע בגמר הפיינל פור. לך תדע אצלם, שני אלה.

פרקינס. הוא ופארגו גדולים על הליגה (יניב גונן)
פרקינס. הוא ופארגו גדולים על הליגה (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שי: פארגו ופרקינס כישרונות גדולים, אבל הם לא המנהיגים של הקבוצה הזאת. שניהם זרים שנמצאים ברמה מעל הליגה, גם מבחינת מוסר אימונים, אגב. יהיה קשה לעצור את מכבי העונה.

ערן: דווקא נראה לי בהחלט שהם המנהיגים של הקבוצה הזו (פרקינס קצת יותר מביניהם), אבל זה כבר דיון בפני עצמו. תזכיר לי בהזדמנות. אז בחרנו כוכב המחזור, המשעמם של המחזור, הגניבה של הקיץ, החמאנו לאקוניס וגם גילינו לעם מה הסוד הכי ידוע בארץ. הספק די יפה ביחס לשיחה ראשונה, לא?

ערן: במצב כזה אפשר רק לרדת. בוא נפרוש בשיא.

שי: לא רע בכלל, אבל לא אמרנו מילה על הדרבי בדרום ועל העולה החדשה.

ברוך שובך עופר ברקוביץ', טוב שנשארת טפירו.

ערן: פיייייי, אתה באמת מתכוון להקיף את כל המשחקים, אהה? אי אפשר לעצור אותך. הנה, אמרת. אני מצטרף. אגב, אני ממש מחכה למשחק בין אשדוד לראשל"צ. לברקוביץ' יש חשבון פתוח עם הקבוצה הזו ועם אפי בירנבוים. יהיה שם אש.

שי: וגם לטפירו. הוא ישחק נגד חברו הטוב אפי.

ערן: ואללה, נכון. אז הנה - בנוסף לכל מה שכבר כתבתי קודם, גם החלטנו כבר בשיחה הראשונה בינינו מהו משחק העונה האמיתי בליגה הזו. נראה לי כמו יופי של הספק. שניפרד בינתיים?

שי: מבטיח להשתפר עד השבוע הבא.