אחד הרגעים הזכורים ביותר מעונת הכדורסל 2008-2009 הוא הרגע שבו קבר בראיין טולברט את שלשת הניצחון בגמר גביע המדינה מול מכבי חיפה.

הגארד האמריקני העניק להפועל חולון זכייה היסטורית בגביע, ואחרי שעשה לעצמו שם של אחד הדמויות היותר מצחיקות שאי פעם נחתו כאן, הפך רשמית גם לאחד הווינרים הגדולים של הכדורסל הישראלי.

היום (שני) יחזור טולברט להיכל נוקיה, ולבמה המרכזית של הכדורסל הישראלי, והפעם עם עירוני אשקלון שתנסה לעבור את בני השרון בחצי-הגמר ולהעפיל לגמר הגביע בפעם הראשונה בתולדות המועדון.

בעונה שעברה שיתף טולברט פעולה עם חברו הטוב, המתאזרח כריס ווטסון, שגם פתח איתו יחדיו את העונה באשקלון, אלא שבאמצע העונה שוחרר הפורוורד הוותיק מהקבוצה הדרומית, הצטרף לעירוני ר"ג, ונשאר בעצם ללא סיכוי ממשי לזכות בגביע שנה שנייה ברציפות.

אך גם 60 הקילומטרים המפרידים בין אשקלון למרכז הארץ לא מנעו מהשניים להישאר חברים טובים וקרובים, וערב המשחק הגורלי יצא צוות ONE אל ביתו של ווטסון בר"ג כדי להעלות זיכרונות נעימים מהעונה שעברה ולקבל שחזור נדיר של סל הניצחון בגמר הגביע.

ווטסון וטולברט. 60 ק
ווטסון וטולברט. 60 ק"מ לא הפרידו (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

"אני תמיד מתרגש", אמר טולברט בן ה-35 כשנשאל על תחושותיו לפני חצי-הגמר, "אתה מנסה לשמור הכול בפנים ולהשאיר את זה בפרופורציה כי בסופו של יום זה רק משחק. משחק מאוד חשוב אבל עדיין משחק. אני חושב שדבר אחד שעוזר לי זה העובדה שבעונה שעברה הייתי שם, אז אני יודע למה לצפות ויודע איזה דברים להגיד לשאר השחקנים בקבוצה כדי להתכונן".

אין הרבה שחקנים אמריקנים עם ניסיון בליגה הישראלית כמו שיש לכריס ווטסון, שכבר נמצא פה כמעט עשור, והספיק לזכות באליפות ובגביע בשנתיים האחרונות. לקראת ערב חצאי הגמר הוא נותן את התיאוריה שלו לגבי סיכויי ארבע הקבוצות המתמודדות על התואר: "לכל אחת סיכוי שווה. לדעתי, אם אתה מגיע רציני מדי למשחק, זה יעלה בזה שתעלה לחוץ מדי. הקבוצה שתקח את המשחק בפרספקטיבה הנכונה היא תהיה הקבוצה שתזכה בגביע. כל אחת יכולה לעשות את זה".

ווטסון וטולברט (שרון קביליו)
ווטסון וטולברט (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

על יכולתו של חברו הטוב במעמדים גדולים וברגעי ההכרעה אמר ווטסון: "בראיין הוא בחור חכם ומנוסה. הוא יודע לספר את הבדיחה בזמן הנכון, אבל גם יודע מתי צריך להיות רציני. לאשקלון יש יתרון גדול בכך שיש לה אותו במשחקים כאלה ובכלל".

כמו שכבר הספקתם להבין (ואם לא אז תראו עוד מעט בוידאו), מחוץ למגרש, טולברט הוא אחד שלוקח את הדברים באיזי: "הקטע שלי הוא שאני אוהב לגרום לאחרים לצחוק, כי אני מרגיש שאם כולם מסביב נהנים אז קל מאוד עבורי ליהנות", הסביר טולברט את דרך החיים שלו וסיכם את הראיון עם משפט שכדאי לכולנו לקחת היטב לתשומת הלב לקראת המשחק: "אני תמיד אקח את הזריקה האחרונה, אין לי שום בעיה אם היא תיכנס או לא, שום בעיה".