שחקני הבקעה. ישחקו בליגת העל? (אלעד ירקון)
שחקני הבקעה. ישחקו בליגת העל? (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

עונת 2010/11 של ליגת ווינר תחל רק בעוד ארבעה חודשים כאשר כרגע קיימת אי ודאות גדולה לגבי מספר הקבוצות שישחקו בה. זאת מכיוון ששתי הקבוצות שעלו מהליגה הלאומית, הפועל יקנעם/מגידו ומ.כ הבקעה, עדיין לא הודיעו האם הן ממשות את זכותן לעלות לליגת העל כשלשתיהן יש עד ה-1 ביולי כדי להחליט על צעדיהן לקראת העונה הקרובה. 

כפי שנודע ל-ONE, אלופת הלאומית, מ.כ. הבקעה, לא מסתפקת בהשגת תקציב המינימום הדרוש כדי לשחק בליגה הבכירה. הקבוצה של מוטי אמסלם רוצה לתקוע יתד בליגת העל ולא תעלה במידה ותשיג תקציב מינימלי בלבד.

"היום היינו בפגישה במנהלת. באופן עקרוני לא ויתרנו על שום זכות ובמקביל עושים את הבדיקה שלנו לגבש תקציב מכובד לליגת העל. אם נגיע למסקנה שיש לנו תקציב מכובד כדי להעמיד קבוצה ראויה בליגה אז נממש את זכותנו לכך, אבל אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו אנחנו עולים ושוב מתמודדים נגד הירידה", אמר ל-ONE יו"ר הבקעה, מוטי אמסלם.

לעומת זאת, סגניתה, מגידו/יקנעם, נתקלת בקשיים כלכליים ומתקשה להשיג את תקציב המינימום הדרוש. בנוסף לכך, האולם הביתי במשמר העמק חייב לעבור שיפוץ כדי לעמוד בסטנדרטים של הליגה הבכירה.

בשל כך, גייס המועדון המאוחד מהעמק את יהודה שקמה, אחד האנשים היותר מנוסים בענף, בכדי לנסות ולנצל את ניסיונו הרב על מנת להעמיד את התקציב הדורש להעמדת קבוצה ראויה בליגה הבכירה. שקמה כיהן בתפקיד מנכ"ל האיגוד במשך 17 שנה רצופות ובעונה האחרונה אף שימש כמשקיף במשחקי ליגת העל.

מוטי אמסלם (ONE)
מוטי אמסלם. &" | צילום: מערכת ONE

לשקמה מצפה עבודה קשה במיוחד שכן תקציב הקבוצה בעונה החולפת עמד על כמיליון שקלים בלבד וכדי לממש את זכותם לשחק בליגת העל תצטרך הקבוצה המאוחדת מהעמק לשדרג אותו משמעותית ל-4.5 מיליון ש"ח, המינימום אותו קבעה מנהלת הליגה.

שקמה התייחס לנושא ואמר: "הפועל מגידו/יקנעם עושים את כל המאמצים על פי הוראות ליגת על ושל העומד בראשה, יו"ר המנהלת, אבנר קופל, וסגנו, עדלי מרקוס, לעמוד בתנאים, הן בסף התקציב והן בתנאי המגרש, שזה שני מרכיבים קשים ביותר לקבוצה שעולה מליגה לאומית לליגת העל".

"מכיוון שאני בן האזור הזה וכל חיי חייתי פה ואני חבר קיבוץ הזורע והייתי גם תלמיד וגם חייל וגם מורה וכל חיי נתתי באיזור הזה, כאן גידלתי את ילדיי, לאור הניסיון שלי בתקופת עבודתי באיגוד הכדורסל, הסכמתי לתת סיכוי לנסות שהקבוצה הזאת, לטובת הכדורסל הישראלי, תשחק בליגת העל. זוהי משימה קשה ביותר אבל אם היא היתה פשוטה הם בטח לא היו נותנים לי לעשות אותה".

שחקני יקנעם/מגידו חוגגים. מתקשים לגייס את תקציב המינימום (דרור עינ
שחקני יקנעם/מגידו חוגגים. מתקשים לגייס את תקציב המינימום (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"אני כרגע שמתי את הכל בצד, כולל חיי האישיים והפרטיים, ואני מוכן לעשות הכל כדי שהקבוצה הזאת שנקראת הפועל יקנעם/מגידו אכן תופיע בליגת העל. אני מאמין שאם אחבר אליי את האנשים שמאמינים באיזור הזה ובפוטנציאל וברוח הציונות אולי אשיג את הכסף. אם לא, אחזיר את המפתחות", הוסיף שקמה.

במקרה ואחת הקבוצות תחליט שלא לממש את הזכות לעלות לליגת העל, תקבל עירוני נהריה (שסיימה במקום התשיעי את העונה הסדירה) את הזכות להישאר, אלא שגם במועדון הצפוני יש בעיות כלכליות גדולות. בד בבד, מתעניינות קבוצות מהלאומית, כגון מכבי אשדוד ורמלה, באפשרות שלהן לשחק בליגת העל, אך כרגע לא נעשה שום צעד רשמי בנושא.

דובר המנהלת, חגי סגל, התייחס לנושא ואמר: "התקיימו פגישות גם עם אנשי הבקעה וגם עם אנשי מגידו. שתי הקבוצות יודעות שהן צריכות להגיש מסמכים לבקרה התקציבית עד ה-1 ביולי והמנהלת נמאצת איתם בקשר רצוף ועוקבת אחרי המצב הכלכלי שלהן מתוך מטרה שהקבוצות יוכלו לממש את זכותן לשחק בליגת העל, וזאת כמובן על פי התנאים הידועים של המנהלת והבקרה התקציבית".