בן שימול מול קוז'יקרו. חיפה והרצליה חייבות לנצח (צילום: אתר המנהלת
בן שימול מול קוז'יקרו. חיפה והרצליה חייבות לנצח (צילום: אתר המנהלת) | צילום: ספורט 5
Get Adobe Flash player

יום ראשון מגיע - ואיתו - כמובן, ערב הכדורסל של ישראל. במוקד יעמוד משחקה של המוליכה, הפועל ירושלים, שתארח את מכבי ראשון לציון, אלא שיתר שלושת המשחקים מבטיחים להיות מעניינים לא פחות: מכבי חיפה והרצליה ייפגשו לדו קרב המגמגמות, גלבוע/גליל המשתפרת תארח את נס ציונה המידרדרת ונתניה תנסה להמשיך במומנטום מול הפועל אילת. לפני המשחקים תיערך דקת דומיה לזכרו של ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל, שהלך אמש לעולמו.

יישאר רגוע הפעם? בירנבוים (צילום: אלן שיבר)
יישאר רגוע הפעם? בירנבוים (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מכבי חיפה - בני הרצליה (רוממה, 19:45)

האלופה אמנם התייצבה מעט לאחרונה, אבל עדיין לא ניתן לומר שהיא התגברה על המשבר שהחל מאז הפציעה של מורן רוט. רק במשחק הקודם בין השתיים (81:85 לחיפה), היה הרכז אחד הטובים על הפרקט עם 24 נקודות. על כל פנים, דני פרנקו יקווה להימנע מהפסד בית רביעי העונה (נוצח על ידי גלבוע/גליל, ירושלים ומכבי תל אביב), זאת לאחר שבעונה שעברה כולה חיפה הפסידה שלושה משחקי בית.

אחד האלמנטים שיכריעו את המשחק יהיה הקליעה מחוץ לקשת, לנוכח העובדה שמדובר בשתיים מהקבוצות הטובות בליגה באחוזים מ-3 נקודות. הרצליה היא הראשונה בליגה בקטגוריה הזו (40.3% לשלוש), בעוד שחיפה שלישית בליגה 38.5%. הירוקים ירצו שוב לקבל את התפוקה מדגן יבזורי הלוהט, שקלע 14.3 נקודות בממוצע בארבעת המשחקים האחרונים.

מנגד, אפי בירנבוים יעמוד על הקווים - לאחר שקיבל עונש קל יחסית בשל ההתפרצות על עומר אסתרון. המאמן ינסה להוציא את הרצליה מהבוץ ולהשיג ניצחון לאחר שלושה הפסדים. אפי יקווה לנצל את העובדה שחיפה מאבדת יותר כדורים מכל קבוצה בליגה (16.4) ויצפה לתרומה ראויה מדווין ברויילס - שקלע 4 נקודות בלבד בשלושת המשחקים האחרונים.

חייבים לחזור לעצמם. טל דן וטפירו (צילום: אתר המנהלת)
חייבים לחזור לעצמם. טל דן וטפירו (צילום: אתר המנהלת) | צילום: ספורט 5

גלבוע/גליל - עירוני נס ציונה (גן נר, 19:35)

משחק סופר-מסקרן בין שתי קבוצות במגמות הפוכות. העולה החדשה סובלת מאוד מהיעדרותו של טיילר האניקאט הנהדר (מאזן 4:0 מאז שנפצע), בעוד שהחבורה של שרון דרוקר עלתה על דרך המלך ומחזיקה בשני ניצחונות ליגה רצופים, כולל 70:87 ענק בחולון.

גלבוע, שסופגת הכי מעט נקודות בליגה (72.7 למשחק), שיפרה מאוד את משחק ההתקפה שלה ובשני המשחקים האחרונים, קלעה 86 נקודות למשחק עם 47% מחוץ לקשת ו-22 אסיסטים. אחת הסיבות לכך היא היכולת המשופרת של נמרוד טישמן, שקלע 13 נקודות בממוצע בשני הניצחונות, יחד עם 67.5% לשלוש, 5 ריבאונדים, 4.5 אסיסטים ו-2 חטיפות למשחק.

בשורות החבורה של נדב זילברשטיין הסיפור הפוך: מאיר טפירו בתקופה רעה מאוד (קלע 6.5 נקודות בלבד עם 0 מ-8 מחוץ לקשת בארבעת המשחקים האחרונים) וגם טל דן בנסיגה גדולה: בשלושת המשחקים האחרונים תרם הרכז רק 6.3 נקודות ו-3 ריבאונדים במשחק, לעומת 13.4 נקודות ו-5.5 ריבאנדים קודם לכן העונה.

המשבר באילת ימשיך? קטש עם ווטפורד וגייטס (צילום: אתר המנהלת)
המשבר באילת ימשיך? קטש עם ווטפורד וגייטס (צילום: אתר המנהלת) | צילום: ספורט 5

ברק נתניה - הפועל אילת (אולם ישורון, 19:40)

אפקט חילופי המאמנים בשרון נותן את אותותיו ומאז מינויו של יניב בורגר במקום רובי בלינקו רשמו הנתנייתים שני נצחונות רצופים. עודד קטש, מנגד, סופר כבר שני הפסדים ברציפות וכן 5 הפסדים מ-7 משחקיו האחרונים.

אין ספק שהיכולת הרעה של אילת נעוצה בירידה ביכולת של שחקניה המרכזיים: כבר שבעה משחקים שאפיק ניסים לא הצליח לקלוע מעל 11 נקודות וניצן חנוכי לא עבר את רף ה-8 באותו פרק זמן. יינסי גייטס הוא אולי החלש מכולם, לאחר שהעמיד מדד חלש מאוד של 4.5 נקודות למשחק.

נתניה, כאמור, נהנית מתקופה טובה, בעיקר בחלק ההגנתי, ועצרה את שתי יריבותיה האחרונות על 66 נקודות בלבד למשחק. יריבותיה קלעו במשחקים אלו 41% משתיים, בעוד שיהוא אורלנד חזר לעצמו עם 19 למשחק.