אבנר קופל הוא יו"ר איגוד הכדורסל הישראלי, כך נקבע בתום ישיבת הנהלת האיגוד היום (רביעי). קופל מחליף את שי שני, היו"ר המודח. המינוי הינו מינוי זמני עד הבחירות שייערכו לא יאוחר מה-10/6, בהן צפוי קופל להיבחר לקדנציה ראשונה באופן רשמי.

קופל אמר מיד לאחר הישיבה: "אני אעשה הכל למען הכדורסל הישראלי. אני רק כמה דקות בתפקיד ולא רוצה להיכנס לפוליטיקות. התבקשתי לפני כמה חודשים להיכנס לתפקיד והבנתי שזה היה בהסכמתו של שי שני והגעתי כי הבטיחו לי קונצנזוס. כרגע אני יו"ר זמני. אני מודה לשי שני על כל מה שעשה כאן".

קופל ימשיך בינתיים להחזיק בתפקידו כיו"ר מנהלת ליגת לוטו והתייחס לנושא: "נבדוק את זה מול המחלקה המשפטית של האיגוד ונחליט. אם יוחלט שיש ניגוד אינטרסים בין התפקידים אני אוותר על הכובע של המנהלת". כשנשאל האם הוא האיש החזק בכדורסל הוא אמר: "לא, זה לא אני. זה שמעון".

שמעון מזרחי עצמו אמר: "קיבלנו החלטה כשרק טובת הכדורסל לנגד עינינו ואני מקווה שנצא לדרך חדשה. אני תמיד אתרום את הידע שלי לכדורסל. עשיתי זאת במשך 42 שנים ואמשיך בזה".

מוקדם יותר היום שני כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע על פרישה מתפקידו עוד לפני הבחירות לתפקיד. יושב הראש היוצא סיפר על הסיבות להחלטתו, לא שכח לסגור חשבון עם אלו שלדבריו הדיחו אותו, ואף שפך אור על עתידו בענף.

צפו בשי שני מדבר-->

לא מעט ניסיונות נעשו בשבועות האחרונים כדי למנוע את מינויו של קופל ליו"ר זמני. לפני כשבוע וחצי נודע על ניסיון לטרפד את המיניו דרך העמסת הלו"ז ב-28 הצעות לדיון בישיבת הנהלת איגוד הכדורסל. ההנחה היתה כי סרבול הישיבה והפיכתה לדיון ארוך ומתמשך תוביל לישיבה ללא כל הכרעה או החלטה.

"הקדנציה שלי מאז 2008 היתה תקופה סוערת" אמר שני במסע"ת. "התקופה הזו אולי נחשבת לזמן קצר בחיי האיגוד אבל עשינו בה רבות. חלק מהתוצאות יבואו לידי ביטוי בעוד כמה שנים. כשנכנסתי לתפקיד, ראיתי בקידום תשתיות כמטרה, ובתחום זה עשינו קפיצה גדולה. נשארתי נאמן למטרות שלי. זה הרגיז לא מעט אנשים כשאמרתי שכדורסל בוגרים פחות חשוב ממחלקות הנוער ובניית עתיד".

"עברנו תקופה לא פשוטה עם פרשת מוני פנאן ז"ל, אבל התמודדנו עם זה בהצלחה ושמרנו על התנהלות תקינה", הוסיף. "הייתי 'הספוג' של האיגוד. נתתי גיבוי מלא למאמנים ולמקבלי ההחלטות. לפעמים זכיתי לביקורת קטלנית מהתקשרות שלא בצדק אבל קיבלתי את זה באהבה. לצערי הכל מתשלב עם מה שקורה היום. כנראה שנתתי יותר מדי אמון והייתי נאיבי".

שמעון מזרחי (ניר בוקסנבאום).
שמעון מזרחי (ניר בוקסנבאום). "החלטה נכונה" | צילום: ספורט 5

"הדיחו אותי ופגעו בי ברמה האישית"
"אני סבור שההנלה הנוכחית מיצתה את עצמה. צריך להכריע את הבחירות הבאות בצורה דמוקרטית, וכל דבר אחר נולד בחטא. אין לזה בסיס מוסרי או עינייני. אני שלם עם המהלכים שלי, כולל בחודשים האחרונים. הודעתי שלא אתמודד לקדנציה נוספת בשל סיבות אישיות. נאבקתי ואמשיך להיאבק על נושאים עקרוניים ולא לטובתי האישית. המאבק שלי הוא על ניהולו הציבורי של הכדורסל".

"כל מי שעבר פוטש נפגע", המשיך היו"ר היוצא. "הדיחו אותי וברור שזה פגע בי ברמה האישית. בתקופה האחרונה פנו אליי ואמרו לי "תתנהג יפה ואז תקבל כבוד", זה מה שהרגיז אותי יותר מכל. אני לא מחפש כבוד. השקעתי הרבה שעות מאהבה ובדרך דרכתי על לא מעט יבלות. יש לי בעית גמישות וכנראה שזה היה בעוכריי".

"היו כאלה שחשבו שבתור יו"ר אהיה בובה של מישהו. בגלל זה אני מסיים את תפקידי, אבל אני ישן טוב בלילה. ההנהלה הזו מיצתה את עצמה, וחלק מהאנשים שם יודעים שלא יהיו בקדנציה ומעניין אותם רק להישאר חברי הנהלה".

"מעכשיו אני נשאר חבר הנהלה ואשמש ככלב השמירה. זה יהיה מצב בריא יותר: אני יודע על מה צריך לשמור, כי אני יודע מאיפה החרכים הקטנים שמשם נכנסים השועלים לכרם. זה איגוד מפואר גם אם ישנם אנשים שמוציאים לו שם רע. מכבי? מעולם לא הייתי חלק מהם, ואני גאה בזה . אני איש הפועל וזאת תפיסת עולמי", סיכם.