שטיינהאור. גדל על האספלט, מלבד את דור הסלולרי
שטיינהאור. גדל על האספלט, מלבד את דור הסלולרי | צילום: ספורט 5
Get Adobe Flash player

מי שהגיע הבוקר (רביעי) לאולם הספורט ההישגי במכון וינגייט, בטח חשב שהוא נמצא בבלגרד, או אולי בזאגרב. 16 שחקנים גבוהים, שגובהם נע בין 2 מטרים ל-2.12 מטרים, ערכו אימון מיוחד עם צוות האימון מטעם האגף המקצועי באיגוד הכדורסל. כולם אגב ישראלים, שגדלו כאן, מי היה מאמין..

צוות האימון כלל את יו"ר האגף אריק שיבק, דני גוט, תומר שטיינהאור ומאמני כושר. שלוש פעמים בחודש, לאורך כל השנה, ייפגשו השחקנים עם הצוות, לאימון מיוחד שמותאם למבנה גופם וליכולות שלהם.

אריק שיבק הסביר: "זו מסגרת שהחלטנו להקים כבר לפני כמה חודשים ועובדת כבר חודש וחצי לשחקנים הגבוהים והיא מתחלקת לשניים. מסגרת אחת היא בוגרי י"ב של האקדמיה, וזה אימון לגארדים ולפורוורדים".

"המסגרת השנייה היא מסגרת הגבוהים. אני בטוח שגם אתם מופתעים שיש גבוהים ויש פה גובה. אתם רואים פה 16 שחקנים גבוהים ויש עוד, לא כולם פה. אנחנו עובדים על הבסיס, טכניקה ויסודות. זה כולל גם עבודה בחדר כושר ואנחנו בקשר עם האגודות ובתיאום עם תוכניות העבודה שלהם".

"אני חושב שייצאו מפה שחקנים, גם שחקני ליגת על וגם שחקני נבחרת לאומית. שחקנים גבוהים הם כאלה שלא פעם מתפתחים מאוחר ונדרשת עבודה". 

תומר שטיינהאור יודע לשים את האצבע על הבעיה האמיתית: "זה שיש מסגרת לגבוהים וראיתם שיש גבוהים בארץ ו-16 כאלה ויותר, למרות שאנשים חושבים שאין זה, כבר טוב. הבעיה העיקרית היא חוסר בדקות משחק. הם לא משחקים, וזו בעיה שצריך לחשוב איך לפתור אותה ואיך משלבים אותם. יש כאן 3-4 סנטרים, שלא צומחים הרבה כאלה בארץ, כי רוב השחקנים הם פורוורדים שהם בין לבין. זה טוב שעובדים איתם ויש אקדמיה, אבל אם הם לא ישחקו ולא יקבלו דקות משחק אנחנו נפספס אותם".

זלמנסון. הדור הבא
זלמנסון. הדור הבא | צילום: ספורט 5

"ראינו כמה הנבחרת זקוקה לשחקנים גבוהים חדשים שיבואו וימלאו את השורות'', הוסיף שטיינהאור. ''יש פה כמה שמאוד התרשמתי מהם, הם אתלטיים, עובדים קשה, ומדובר בחומר גלם מצוין. הם אולי עם פחות אינסטינקטים ולא כמוני או כמו שמעון אמסלם שגדלנו ברחובות על האספלט עם חוזק מנטאלי, אבל בהחלט יש פוטנציאל. צריכים מאמנים אמיצים שיתנו להם 20-25 דקות בליגת העל ולא יחששו. אני רואה את המשחקים. אני הייתי מוותר על זר או שניים גבוהים ומכניס את השחקנים האלה. בלי לשחק אי אפשר להתפתח, אין פה סודות".

עידן זלמנסון, ששייך למכבי ת"א ומושאל השנה לבני הרצליה: "יש פה המון מאמנים עם ניסיון, לומדים כאן המון, זה בית ספר מצוין בשבילנו, ואנחנו מקבלים עוד טכניקות, עוד צורת אימון. אנחנו עובדים פה מהבסיס, עובדים על יסודות וזה חשוב כי לפעמים מתקדמים מהר מידי".

ואלה שמות נבחרת הגבוהים (לא כולם הגיעו היום לאימון): אנטון שוטבין בן 24, עידן זלמנסון בן 18, אדר בן עליזה בן 19, עמית ביר כץ בן 25, דניאל תמיר בן 22, דניאל ששון בן 19, בר ראובן בן 21, דניאל איידן בן 24, אליה סרור 2.11 מ', בן 18, דור יורן בן 18, דור גולדנברג בן 18, יונתן מור בן 18, נמרוד לוי בן 18, אליאב אוחנון בן 19. עוד שייכים לנבחרת: תמר גינת, רם אליאספור, חיים אליאספור, עומר שושני ואיגור נסטרנקו.